Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 03 października 2024 napisz DONOS@

Wdowy i wdowcy od nowego roku mogą otrzymać dodatkowe wsparcie

Osoby, które po śmierci współmałżonka mają prawo do własnego świadczenia, jak i do renty rodzinnej, a obecnie pobierają tylko jedno świadczenie wyższe lub wybrane, będą mogły wystąpić z wnioskiem o zwiększenie pobieranego świadczenia. Zbieg prawa do świadczeń będzie przysługiwał po spełnieniu określonych warunków.

Wdowy i wdowcy, którzy mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i jednocześnie do własnego świadczenia emerytalnego lub rentowego wypłacanego przez ZUS, KRUS, WBE czy Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, będą mogli zdecydować, w jaki sposób zostanie zwiększona ich dotychczasowa wypłata. Mogą wybrać, że chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia albo całe własne świadczenie i 15 proc. renty rodzinnej. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc. Taki wybór będą miały również osoby, które mają prawo do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, jaki i renty szkoleniowej.

- By otrzymać świadczenie, należy łącznie spełnić kilka warunków. Trzeba mieć co najmniej 60 lat w przypadku kobiety i 65 lat w przypadku mężczyzny, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka i nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). Ostatni wymóg to nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim. Należy również pamiętać o tym, że prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznika prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Aby ustalić zbieg świadczeń z rentą rodzinną, należy złożyć wniosek (ERWD). Będzie on dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej ZUS-u i w każdej placówce Zakładu. Prawo do świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. 

Maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu

Suma świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. 

- W podjęciu decyzji, jaki wariant świadczeń w zbiegu  jest najkorzystniejszy, pomocą służą pracownicy ZUS-u. Emerytów lub rencistów, którzy chcą złożyć elektronicznie wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, a nie mają jeszcze konta na eZUS, zapraszamy do kontaktu się z Zakładem – zachęca rzeczniczka.

240729013428.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę