Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 grudnia 2024 napisz DONOS@

Młodzi muzycy na start

Główne zdjęcie
Szkoła Muzyczna w Łomży

Trwa rekrutacja do klas pierwszych Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. To jedyna tego typu państwowa placówka w mieście, wszechstronnie kształcąca dzieci i młodzież w kierunku muzycznym. Szkoła jest również organizatorem przeglądów, konkursów i warsztatów o charakterze regionalnym i ogólnopolskim, a jej uczniowie odnoszą liczne sukcesy w kraju i poza jego granicami. Wśród absolwentów łomżyńskiej PSM jest wielu wybitnych muzyków jazzowych i klasycznych, ale jak podkreślają nauczyciele ważne jest to, żeby wzbudzić w młodych ludziach pasję do muzyki, co ukierunkowuje ich twórczo na całe życie, nawet jeśli nie będą grać zawodowo.

Pandemia koronawirusa odcisnęła też piętno na placówkach edukacyjnych, jednak szkolnictwo artystyczne nader sprawnie przeszło na nauczanie zdalne. Przy kształceniu muzycznym nie jest to jednak rozwiązanie optymalne, szczególnie przy indywidualnym podejściu do ucznia, dlatego w PSM liczą, że jak najszybciej zdołają wrócić do nauczania stacjonarnego. 

– Liczyliśmy, że będzie to już teraz, ale niestety do końca maja będziemy działać online – mówi dyrektor Mirosław Korona. – Planujemy jednak od 17 maja wprowadzić nauczanie hybrydowe, a do tego cały czas odbywają się w szkole konsultacje indywidualne, bo kontakt z nauczycielem, szczególnie w pierwszych latach nauki, jest niezwykle ważny. Ale zauważamy również, że jest grupa uczniów, która dzięki pandemii odżyła, bo ta pomogła zorganizować im lepiej czas, który tracili wcześniej na dojazdy, a teraz mogą poświęcić go na ćwiczenia.

Obecny nabór do łomżyńskiej PSM trwa do 21 maja, badanie przydatności uczniów zaplanowano na 24-26 maja. Kandydaci podzieleni są na dwie grupy wiekowe, do 10. oraz do 16. roku życia, a do wyboru mają liczne instrumenty. Z kolei na 17 czerwca zaplanowano egzaminy do szkoły średniej, jeśli ktoś będzie chciał kontynuować muzyczną edukację. Co ważne, nauka pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry, nierzadko muzyków-wirtuozów, jest bezpłatna. 

– Nie uczymy grać tylko na harfie, poza tym praktycznie na wszystkim, nawet na klawesynie, gdyby tylko ktoś miał takie życzenie! – podkreśla dyrektor Korona, wspominając o skrzypcach, gitarze, fortepianie, akordeonie, organach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, oboju, klarnecie, saksofonie, fagocie, waltorni, trąbce, sakshornie, puzonie czy perkusji. 

Poza indywidualnymi lekcjami gry na istrumencie szkoła zapewnia zajęcia grupowe z kształcenia słuchu, rytmiki, audycji muzycznych, innych przedmiotów teoretycznych, chóru, orkiestry oraz mniejszych zespołów instrumentalnych. Najlepsi uczniowie mają szanse sprawdzenia swych sił w licznych konkursach, bardzo często z sukcesami czy podczas koncertów młodych talentów z cyklu „Estrada młodych”, z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

– Dorobiliśmy się dobrego sprzętu nagrywającego, więc uczniowie nagrywają te swoje prezentacje do konkursów online w szkole – zauważa Mirosław Korona. – Nie spłynęły jeszcze do nas ostatnie wyniki i dyplomy, ale wiemy już, że skrzypaczka Inga Wawrzynkowska zajęła I miejsce w konkursie w Szwajcarii, gdzie zdobyła 99 punktów na 100 możliwych, a akordeonista Paweł Jacak zdobył II miejsce w równie silnej stawce innego konkursu.

Już od lat wiadomo, że gra na instrumencie daje wiele korzyści: nie tylko zdobycia umiejętności w sensie technicznym, ale nader pozytywnie wpływa na lepsze rozwinięcie zdolności logicznego i abstrakcyjnego myślenia, wytrwałości i zdolności koncentracji uwagi, wypracowania systematyczności oraz umiejętności zarządzania czasem, a do tego wykształca nawyk radzenia sobie z tremą podczas występów publicznych, co bardzo przydaje się w życiu.

– To wszystko jest niezwykle ważne i potwierdzają to badania, ale przede wszystkim chcemy rozwijać w młodym pokoleniu miłość do muzyki! – podsumowuje dyrektor Korona, zachęcając do zapoznania się z warunkami rekrutacji na stronie szkoły, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje. 

Wojciech Chamryk

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę