Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 06 kwietnia 2025 napisz DONOS@

Jak zwiększyć poziom testosteronu?

Testosteron to męski hormon płciowy, który ma wpływ na różnorodne procesy zachodzące w organizmie. Ze względu na jego wysokie stężenie u mężczyzn, to właśnie w ich przypadku wahania i niedobory tego hormonu mogą powodować problematyczne objawy. Wśród nich najczęściej wymienia się zaburzenia erekcji i obniżone pożądanie seksualne, bezpłodność, depresję, anemię, a także wahania wagi, w tym zarówno otyłość, jak i niedobór masy mięśniowej. Zdrowie mężczyzn oraz jakość ich życia są więc w dużym stopniu uzależnione od poziomu testosteronu. Jak go zwiększyć?

Wpływ testosteronu na zdrowie mężczyzn – co warto wiedzieć?

Oprócz wyżej wymienionych objawów pacjenci z niskim poziomem testosteronu mogą doświadczać również łysienia, osteoporozy, a także przerostu tkanki gruczołu piersiowego. Często skarżą się na trudności z koncentracją, drażliwość, problemy ze snem oraz niższą niż wcześniej wydolność organizmu. Poziom testosteronu ulega zmianie wraz z porą dnia , a także wiekiem począwszy od 30. roku życia, jednak niski poziom tego hormonu może być również wynikiem chorób oraz stylu życia. 

Na wymienione wcześniej symptomy narażeni są mężczyźni prowadzący siedzący tryb życia, nadużywający alkoholu bądź innych substancji, a także zmagający się z cukrzycą, otyłością, nowotworami, chorobami wątroby oraz nerek. Nie bez znaczenia pozostaje również przebieg dojrzewania płciowego, w tym zarówno jego przyspieszenie, jak i opóźnienie.

Niski poziom testosteronu – czyli jaki? Normy wiekowe dla mężczyzn

Jak wspomnieliśmy, coraz niższy poziom testosteronu po 30. roku życia należy do zmian normatywnych, wynikających ze starzenia się organizmu – z tego względu normy dla mężczyzn w różnym wieku będą odmienne. Warto podkreślić, że ów spadek może postępować w różnym tempie, ale najczęściej utrzymuje się na poziomie od 1 do 2 procent rocznie.

Wyniki stężenia testosteronu podaje się w jednostkach nmol/l bądź ng/dl. W przypadku mężczyzn w wieku 20-30 lat norma wynosi 20.82-31.23 nmol/l (600-900 ng/dl), w wieku 30-40 lat plasuje się na poziomie 17.35-29.50 (500-850) i stopniowo obniża się aż do wieku powyżej 60 lat, w którym wynosi 10.41-24.29 (300-700). W przypadku uzyskania wyniku poniżej 300 ng/dl najczęściej wdraża się leczenie hormonalne. Na czym polega terapia zastępcza testosteronem?

Leczenie hormonalne – kiedy warto ją rozważyć?

Leczenie hormonalne wdraża się u pacjentów, u których występują liczne objawy kliniczne niskiego poziomu testosteronu, które nie ustąpiły na skutek naturalnego regulowania hormonów – jest ono możliwe między innymi dzięki zmianie diety, stylu życia, a także suplementacji. 

Terapia zastępcza testosteronem przynosi bardzo dobre efekty w postaci poprawy witalności i wzrostu energii życiowej, redukcji tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym wzroście masy mięśniowej, poprawy funkcjonowania seksualnego czy zagęszczenia się kości. Warto podkreślić, że niski poziom testosteronu może występować również u kobiet, u których także można wdrożyć leczenie hormonalne tego typu.

Co warto wiedzieć na temat terapii zastępczej testosteronem?

Leczenie hormonalne w postaci przyjmowania testosteronu jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ogromnie ważne jest regularne wykonywanie badań krwi w celu monitorowania zmian zachodzących w organizmie oraz korygowania dawki hormonów. Należy bowiem podkreślić, że nie tylko niski poziom testosteronu, ale także zbyt wysoki mają negatywny wpływ na zdrowie mężczyzn.

Warto ponadto mieć świadomość, że terapia zastępcza testosteronem jest formą leczenia długofalowego i jak każda inna ma swoje przeciwwskazania oraz może wywoływać niepożądane skutki. Wykluczenie tych pierwszych oraz ograniczenie ryzyka drugich warto powierzyć doświadczonym specjalistom, wykazującym się indywidualnym podejściem do pacjenta. Leczenie hormonalne może mieć formę dostosowaną do jego potrzeb – na przykład leków przyjmowanych doustnie codziennie, plastrów lub żelu, a także zastrzyków wykonywanych rzadziej, najczęściej raz na 2 lub 3 tygodnie. Cena terapii zastępczej testosteronem jest uzależniona między innymi od wybranej postaci preparatu.

tekst płatny

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

nieruchomości
Do wynajęcia ogrzewana hala 500 m2 z węzłem sanitarnym, rampą załadowczą pod produkcję, magazyn itp z dużym przydziałem mocy. Aleja Legionów niedaleko Farbexu. Konkurencyjna cena.
tel. 509094086
nieruchomości
Sprzedam działki budowlane Jeziorko ul. Sosnowa wym. 21x30 m/ 23x30 m. Więcej na stronie jeziorko-dzialki-budowlane.pl
tel. 664366824
auto-moto
Sprzedam Mercedes C-180 benzyna 1.8, automat, kombi z 2005 roku. Lekko uszkodzone tylne drzwi i błotnik. Cena 8 500 zł.
tel. 510280695

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę