Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Chóralne kolędowanie w kościele Krzyża Świętego

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił swym udziałem niedzielną mszę świętą w kościele Krzyża Świętego. Po nabożeństwie artyści w mundurach wykonali program złożony z kolęd i pieśni wojskowych, które śpiewało z nimi kilkaset osób. – Z całego serca w imieniu nas wszystkich dziękuję naszemu wspaniałemu chórowi za wspólną modlitwę, ale także ten przepiękny koncert! – podkreślał biskup Tadeusz Bronakowski. Organizatorzy zapowiadają, że Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, mimo zajętych na cały rok terminów, w najbliższym czasie jeszcze dwukrotnie wystąpi w Łomży.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego występuje w Łomży od lat i nader regularnie, każdego roku grając nad Narwią trzy-cztery koncerty. Łomżyńska publiczność jest dość uprzywilejowana, ma bowiem możliwość podziwania tego świetnego wojskowego zespołu w jego różnych programach i formach, obejmujących orkiestrę symfoniczną, zespół estradowy z baletem, orkiestrę koncertową oraz chór. Zdarzają się nawet sytuacje wyjątkowe, jak oprawa mszy świętej w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego przed kilku laty czy przygotowywanie specjalnych programów na Święto Wojska Polskiego albo Narodowe Święto Niepodległości. Trudno też sobie wyobrazić początek nowego roku bez wojskowego koncertu kolędowego w kościele Krzyża Świętego, organizowanego wspólnie przez parafię i 18. Łomżyński Pułk Logistyczny im. gen. bryg. Mariana Raganowicza. Oprawa mszy świętej była swoistym wstępem do tego występu, a po nabożeństwie publiczności nie tylko nie ubyło, ale przeciwnie, przybyło. Do tego wiele osób specjalnie przyszło na mszę i koncert, albo też na sam koncert, z dziećmi. Rodzice podkreślali, że to doskonała okazja do „wdrożenia pociech w patriotyczne postawy” i „możliwość pokazania im zwyczaju śpiewania kolęd w nieco innej formie, znacznie bogatszej, niż podczas świąt w rodzinnym gronie”.

Chętnych do wspólnego śpiewania wraz z 18 chórzystami, pianistą-akompaniatorem Maciejem Chwałą i dyrygującym dyrektorem chóru Pawłem Szkopem nie brakowało: już od pierwszego utworu „W krwawem polu srebrne ptaszę”, zrazu nieśmiała, ale z każdym refrenem głośniejsza, fraza „Niechaj Polska zna, jakich synów ma”, niosła się po świątyni, a w kolejnych pieśniach było już tylko lepiej. Starsze osoby ze wzruszeniem słuchały kolejnych utworów sprzed lat, „Marsz, marsz Polonia” z okresu powstania styczniowego oraz pieśni I Brygady Legionów Polskich „My, Pierwsza Brygada”, zaś dla młodszych słuchaczy była to lekcja historii w pigułce, chociaż tym razem zabrakło konferansjera, dbającego zwykle o należyte wprowadzenie w tematykę poszczególnych kompozycji oraz naświetlenie ich historycznego tła.

Część typowo kolędową rozpoczęło dynamiczne wykonanie „Hej kolęda, kolęda!”, po czym chórzyści zaprezentowali kilka kolejnych utworów tego typu. Były wśród nich pieśni nowsze, jak „Przystąpmy do szopy” czy „W Betlejem, w stajence”, ale nie zabrakło również XVII-wiecznej, kto wie, czy nie najstarszej polskiej kolędy „Bóg się rodzi”, o jakieś sto lat młodszej „Bracia patrzcie jeno” oraz pochodzącej z XIX stulecia „O gwiazdo betlejemska”. Koncert był krótki, ale treściwy, a do tego można było nie tylko pośpiewać z chórem, ale też zachwycić się misternymi opracowaniami, choćby pięknie zaaranżowanego na głosy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Nie zabrakło również bisu, którym okazała się wojskowa piosenka z międzywojnia „Serce w plecaku”, jeden ze szlagierów okresu II wojny światowej – główną partię wokalną wykonał  w nim Andrzej Chrostowski. 

– Polskie kolędy pomagały nam w chwilach, kiedy Ojczyzna znajdowała się w trudnych czasach, ale właśnie wtedy śpiewane kolędy pomagały wierzyć naszym praojcom, że Polska będzie wolna – podsumowywał biskup Tadeusz Bronakowski. – Dlatego cieszymy się, że Wojsko Polskie śpiewa z nami kolędy, bo czujemy się też dzięki niemu bezpiecznie, a do tego chyba już nie wyobrażamy sobie sytuacji, że w parafii Krzyża Świętego może zabraknąć kolęd śpiewanych przez wojsko.

Organizatorzy planują, że Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zaśpiewa ponownie w kościele Krzyża Świętego już w czerwcu, zaś na listopad zapowiadają tradycyjne, duże widowisko estradowe większego składu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.  

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę