Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Co oznacza czarny język?

Czarny język może wzbudzać niepokój, ale zwykle zmiana wyglądu narządu wynika z nadmiernego rozrostu bakterii w jamie ustnej. Nierzadko bywa też reakcją organizmu na stosowanie leków, np. niektórych antybiotyków. Dolegliwość nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia.

Dlaczego język bywa czarny?

Jest to przypadłość powstała w wyniku nadmiernego rogowacenia brodawek nitkowatych na powierzchni języka, najczęściej w konsekwencji nadmiernego rozwoju bakterii. Czynnikiem sprzyjającym kolonizacji patogenów jest przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej. Ryzyko doświadczenia czarnego języka zwiększają także niektóre nawyki żywieniowe, w tym nadmierne spożywanie mocnej kawy i herbaty oraz palenie tytoniu. Również w przebiegu farmakoterapii z zastosowaniem pewnych leków, w tym niektórych antybiotyków oraz produktów zawierających bizmut, organizm może zareagować w ten sposób. Czarny język bywa ponadto powikłaniem radioterapii, zwłaszcza dotyczącej okolic twarzoczaszki. 

Jak powstaje czarny język

Zmiana flory bakteryjnej jamy ustnej wpływa także na procesy złuszczania się wierzchniej warstwy komórek powierzchni języka. W wyniku tego brodawki nie tylko pokrywają się czarnym nalotem, ale także wydłużają się, co sprawia wrażenie pokrycia języka włoskami. Włoski stwarzają sprzyjające warunki do gromadzenia się resztek pokarmowych i wzmagają kolonizację bakterii. W efekcie tego nieestetycznemu wyglądowi języka może towarzyszyć przykry zapach z ust. Włochaty i czarny język to dolegliwości, które nie powodują bólu ani innych doznań. Są zupełnie nieszkodliwe (pod warunkiem podjęcia odpowiedniego leczenia). 

Leczenie czarnego języka

Jedną z najważniejszych metod jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Duże znaczenie ma przede wszystkim szczotkowanie, nie tylko zębów, ale też wewnętrznej strony policzków i samego języka. Zabieg warto wykonywać rano i wieczorem, choć wskazany jest po każdym posiłku. Poza szczotkowaniem warto nitkować zęby oraz płukać jamę ustną. Jeśli problem jest uporczywy, można udać się po poradę do stomatologa. Najczęściej zaleca tzw. zasadę podwójnego płukania. Polega ona na płukaniu jamy ustnej roztworem nadtlenku wodoru i wody w proporcjach 1:5, a następnie powtórzeniu czynności płukania, ale samą wodą. W aptekach i drogeriach dostępne są także powszechnie specjalistyczne płukanki o działaniu przeciwbakteryjnym czy przeciwgrzybicznym. Oprócz higieny wskazane jest też ograniczenie palenia i spożycia produktów mocno barwiących język. Jeśli problem ma charakter nawracający, najlepiej zerwać ze szkodliwym nałogiem palenia, a także znaleźć zdrowsze zamienniki ciemnych, silnych napojów. W sytuacji, kiedy czarny język stanowi reakcję organizmu na farmaceutyki, warto skonsultować się z lekarzem w celu zmiany leków.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę