Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 grudnia 2024 napisz DONOS@

NIERUCHOMOŚCI

Czy na udziale w nieruchomości mogę ustanowić hipotekę? Chciałbym zaciągnąć kredyt. Bank zażądał zabezpieczenia. Nie chciałbym prosić rodziny o poręczenie spłaty kredytu. Pracownik banku polecił mi zabezpieczenie hipoteczne. Ja niestety jestem tylko współwłaścicielem domu odziedziczonego po rodzicach. Czy mogę ustanowić hipotekę na udziale w nieruchomości?
Tak. Może Pan obciążyć swój udział. Takie uprawnienie ma każdy ze współwłaścicieli. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swym udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli, tzn., że może go sprzedać, darować, zapisać w testamencie, a także obciążyć hipoteką. Jest to uprawnienie ustawowe. Banki jednak dość rzadko uznają taką hipotekę za dostateczne zabezpieczenie spłaty kredytu. Wiadomo bowiem, że ewentualna sprzedaż udziału, zwłaszcza w domu jednorodzinnym, może nie być łatwa. Do czego służą księgi wieczyste? Zamierzam nabyć mieszkanie. W trakcie poszukiwań zorientowałem się, że nie wszystkie mieszkania mają założone księgi wieczyste. Do czego służą księgi wieczyste i czy, jeśli nabędę mieszkanie bez księgi wieczystej będę miał obowiązek jej założenia. Rzeczywiście nie wszystkie mieszkania mają założone księgi wieczyste. Jeśli nabywamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie mamy obowiązku zakładania księgi wieczystej. Jeśli jednak dla lokalu już wcześniej księgę założono, nie możemy z niej zrezygnować. Najczęściej księgi wieczyste dla spółdzielczego własnościowego prawa zakładane przy okazji zaciągania kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Musimy założyć księgę aby ustanowić hipotekę. W przypadku zaś tzw. mieszkań notarialnych nie mamy już większego wyboru. Mamy obowiązek założenia księgi. Posiadanie księgi ma swoje plusy i minusy. Minusem są koszty sądowe pobierane w związku z dokonywaniem wpisów w księgach. Korzyścią jest jednak większe bezpieczeństwo transakcji oraz możliwość ustanowienia na nieruchomości hipoteki np. w celu zabezpieczenia spłaty zaciągniętego kredytu. System ksiąg wieczystych jest swoistym rejestrem nieruchomości. W księdze wpisuje się dane dotyczące położenia nieruchomości, oznaczenia działek gruntu wchodzących w skład nieruchomości, ich wielkość, informacje czy dana nieruchomość jest zabudowana. Wpisuje się również właściciela, a jeżeli jest ich kilku, określa się wielkość udziałów przysługujących każdemu z nich. Ponadto ujawnione mogą być również prawa obciążające daną nieruchomość takie jak: służebności gruntowe, użytkowanie czy hipoteka. Ogólnie mówiąc księgi wieczyste prowadzi się w celu ujawnienia stanu prawnego dotyczącego danej nieruchomości, tak, aby każdy mógł zapoznać się z tym stanem.
Edyta Piotrowska
(licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę