Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dział Etnograficzny

Społeczne muzeum organizowane przez Towarzystwo Miłośników Ciechanowca ozpoczęło gromadzenie zbiorów głównie od eksponatów etnograficznych. Pierwszy wyjazd penetracyjny mający na celu pozyskanie eksponatów do muzeum odbył się 1.05.1963 r. Zebrano kilkanaście eksponatów etnograficznych.

Do czasu upaństwowienia muzeum w 1968 r. do działu etnografii zebrano ponad 1200 eksponatów. W ostatnich latach gromadzi się po ok. 200 eksponatów rocznie. Na początku 1995 r. w dziale było ok. 7500 eksponatów, z czego około 45% prezentowane jest w ekspozycjach stałych.


Zbiory działu można poklasyfikować następująco:

- Narzędzia do uprawy roli, wśród których znajdują się m.in.: radła, sochy, brony laskowe, beleczkowe i żelazne, szpadle, motyki, kosy, półkoski, sierpy, grabie, szufle do zboża i ziemniaków, narzędzia do uprawy roślin okopowych itp.
- Narzędzia i urządzenia rzemieślnicze: ciesielskie, stolarskie, kołodziejskie, bednarskie, garncarskie, garbarskie, rymarskie, szewskie, plecionkarskie oraz urządzenia do przemiału zboża na mąkę i do obróbki kaszy.
- Wyposażenie domów w meble, obrazy, rzeźby itp.
- Sprzęt gospodarstwa domowego: garnki żeliwne i gliniane, miski, różnego rodzaju maselnice i prasy do serów, balie, tary, pralki, ręczne, wyżymaczki, żelazka, maglownice, łyżki drewniane i metalowe, bezmiany, wagi, kopańki a także najstarsze radioodbiorniki.
- Narzędzia do obróbki lnu i tkackie, jak: cierlice, międlice, trzepadła, motowidła, kołowrotki, przęślice, warsztaty tkackie i pełne ich oprzyrządowanie.
- Wyroby z zakresu tkactwa: wełniane dywany dwuosnowowe, ręczniki, obrusy, serwetki, makatki. Chodniki, derki, hafty i koronki. Jest też znaczna ilość tradycyjnych ubiorów wiejskich.
- W dziale rybołówstwa znajdują się ościenie rybackie, wersze, kłonie, sieci, sadze, czółna dłubane, wódki, raki do chodzenia po lodzie itp.
- zakresu pszczelarstwa zgromadzono: ule kłodowe, słomiane, "koszki" i ule ramowe, miodarki, podkurzacze, pojemniki do przechowywania miodu, noże pszczelarskie, niektóre narzędzia do dziania barci, rojnice, narzędzia do przerobu wosku pszczelego.
- W dziale transportu wiejskiego znajdują się wozy różnych typów i o różnym przeznaczeniu, bryczki tzw. wolanty, sanie transportowe i wyjazdowe, włóki drewniane do transportu narzędzi rolniczych, jarzma różnego typu, chomąta, siodła, różne elementy uprzęży.
- Plastyka obrzędowa reprezentowana jest głównie w postaci strojów kolędniczych, palm i pisanek.
- W zestawie zabawek dziecięcych znajdują się konie na biegunach, wózki drewniane i inne zabawki z drewna oraz gliny.
- Pasterstwo i hodowlę zwierząt reprezentują: koryta, pęta żelazne dla koni, pęta konopne, kosze do zadawania paszy, rezginie do noszenia siania, sieczkarnie ręczne tzw. lady, szafliki, siekacze i tłuczki do ziemniaków, kołatki przywiązywane bydłu do szyi, kije pasterskie oraz trąby zwane "ligawkami".

Obecnie na terenie muzeum znajduje się 20 wystaw stałych działu etnograficznego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę