Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kurpiowska niedziela w Dobrym Lesie

Ponad 200 osób wzięło udział w Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. ”Po zgłoszeniach widać jak to wydarzenie żyje i kwitnie” - komentowała Renata Krajewska, dyrektor GOK-u w Zbójnej.

W zalaną słońcem niedzielę na scenie w Dobrym Lesie odbył się Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych. Lista występujących liczyła ponad 50 pozycji, część z nich to zespoły i grupy, tak więc na scenie pojawiło się ponad 200 osób. Występy artystów oceniało jury w składzie: Józef Zyśk, Agnieszka Brzóska-Wieczorek i Bożena Jakubczyk.

- Muzyka nie jest skansenem – mówi Józef Zyśk, długoletni pracownik wojewódzkiego ośrodka animacji kultury i podlaskiego instytutu kultury zapytany o improwizajcje i inspiracje muzyką ludową. - Jeżeli człowiek się rozwija, to również muzyka się zmienia.

Poziom występów w Zbójnej przewodniczący jury cenił wysoko. Zwracał uwagę na wysyp skrzypków i gawędziarzy. Z zadowoleniem obserwuje, że dużo młodych wraca do rekonstrukcji i do śpiewu tradycyjnego. Docenia przy tym lokalnych animatorów i twórców, bo to ich praca przynosi takie efekty, że kultura kurpiowska jest w dobrej formie. 

- Na bazie tej muzyki, która stanowi dziedzictwo kulturowe całego narodu, na tej bazie każdy kompozytor, również ci najwięksi, tworzyli największe dzieła – mówi Jacek Szymański, śpiewak operowy i dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo Łomża, który z uwagą przysłuchiwał się ludowym artystom. Przypomniał ludowe inspiracje dzieł Jana Sebastiana Bacha, czy naszego kompozytora Fryderyka Chopina, którego mazurki, polonezy, kujawiaki, opierały się na  ludowości Mazowsza. Zwrócił uwagę, że Karol Szymanowski poznał muzykę kurpiowską i zawarł ją w cyklu Pieśni Kurpiowskie.

Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego wraz z małżonką ufundowali nagrodę imienia dziadków Heleny i Bolesława Olbrysiów, która w tym roku trafiła do Zosi Piasta z Nowogrodu, Uczennica trzeciej klasy szkoły podstawowej w Dobrym Lesie zaprezentowała się w podwójnej roli:  śpiewała i gra na tamburynie w dziewczęcym zespole śpiewaczym prowadzonym przez Annę Czarnecką, a także bawiła publiczność kurpiowską gadką. 

Dziadek wicemarszałka Bolesław był „ostatnim lutnikiem na kurpiach”. Młodemu wnuczkowi – Markowi - pokazywał jak robi ligawy, skrzypce, czy basetle. Dorosły Marek Olbryś przypomina, że fachu uczył się u ojca Adama Chętnika – Wincentego i stworzył ponad 20 skrzypiec, które grały i grają. 

- Babcia z dziadkiem występowali w Kapeli Kurpiowskiej – podkreśla, że wielokrotnie z różnych festiwali wracali z nagrodami.  

- Zobligowani jesteśmy jako włodarze, jako to pokolenie, do przekazywania tej tradycji, do nauki naszej kultury tak wyjątkowej w skali kraju  – mówi Michał Bajno, zastępca wójta Gminy Zbójna. - Cieszy moje oko, że na naszej scenie dobroleskiej dzisiaj mamy spore grono najmłodszego pokolenia – dodaje, że przegląd po to jest, aby się tą kulturą cieszyć i chwalić swoim i przyjezdnym.

Gośćmi przeglądu w Dobrym Lesie byli m.in. wiceminister rolnictwa, poseł Lech Antoni Kołakowski i poseł Stefan Krajewski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, dyrektor Muzeum - Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie Juliusz Jakimowicz. 

Na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbywający się podczas XXX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie komisja kwalifikuje zdobywców I i II miejsc we wszystkich kategoriach pod warunkiem przygotowania programu opartego na folklorze kurpiowskim. Głównym organizatorem przeglądu był Regionalny Osrodek Kultury, jednostka Powiatu Łomżyńskiego, a nagrody sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Nagrody i wyróżnienia:

w kategorii śpiewacy ludowi – dorośli

I nagroda – Eugenia Kuliś, Hanna Ksepka

II nagroda – Agnieszka Zielewicz, Daniela Dąbrowska, Anna Zaborowska

III nagroda – nie przyznano

 

W kategorii śpiewacy ludowi – dzieci i młodzież szkolna:

I nagroda – Emilia Gawrych

II nagroda – Aleksandra Gawrych, Natalia Kowalczyk

III nagroda - nie przyznano

W kategorii soliści instrumentaliści – dorośli:

I nagroda – Daniel Cwalina, Michał Olchowik, Paweł Dąbkowski, Grzegorz Golan

II nagroda – Ryszard Maniurski, Dawid Ciecierski

III nagroda -nie przyznano

 

W kategorii solistów instrumentalistów – dzieci i młodzież:

I nagroda – Karolina Michalak, Julia Lemańska, Natalia Zadroga

II nagroda – Karolina Nicewicz, Kornelia Bielska

III nagroda – Katarzyna Marczyk, Zofia Muzyk

 

W kategorii gawędziarze ludowi – dorośli:

I nagroda –nie przyznano

II nagroda – Urszula Filipkowska

III nagroda – nie przyznano

 

W kategorii gawędziarze ludowi – dzieci i młodzież szkolna:

I nagroda - Zofia Piasta, Hanna Horoszewska, Zosia Samełko

II nagroda – Bartosz Wawrzyniak, Dawid Kowalczyk, Zuzanna Chmielewska

III nagroda – Oliwia Żurkowska, Szymon Depta

 

W kategorii kapele ludowe:

I nagroda – Kapela ,,Łysozianie'', Kapela Grzesia

II nagroda – nie przyznano

III nagroda – nie przyznano

W kategorii zespołów folklorystycznych – dorośli:

I nagroda – Zespół Folklorystyczny ,,Turoślanie''

II nagroda – Integracyjny Zespół Folklorystyczny ,,Szansa'', Zespół Pieśni i Tańca ,,Mała Ziemia Łosicka''

III nagroda – Zespół Ludowy ,,Żurawiacy''

 

W kategorii zespołów śpiewaczych – dorośli:

I nagroda – Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

II nagroda – Zespół Śpiewaczy z Turośli, Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi

III nagroda – Ludowy Zespół Śpiewaczy ,,Laskowianki'', Śpiewające Panie z Miastkowa

 

W kategorii zespołów śpiewaczych – dzieci i młodzież szkolna:

I nagroda – nie przyznano

II nagroda – Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Turośli , Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

III nagroda –nie przyznano

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę