Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 stycznia 2025 napisz DONOS@

poniedziałek 14.02.2005

Gazeta Współczesna - Ostatnie dyskusje Gazeta Współczesna - Kapitał do wykorzystania Gazeta Współczesna - Energia z pola

Gazeta Współczesna - Ostatnie dyskusje
Powraca dyskusja o supermarkecie w Łomży. W tym tygodniu radni miasta będą w komisjach zastanawiali się czy przyjąć plan zagospodarowania przestrzennego pozwalający na lokalizację sklepu wielkopowierzchniowego u zbiegu ulic Zawadzkiej i Sikorskiego.
– Wszystko wskazuje, że tak się stanie, ale pewnie kupcy nie odpuszczą i do końca będą namawiać do odrzucenia projektu – mówi jeden z radnych.
Inni członkowie Rady Miasta potwierdzają, że nasila się nacisk środowiska lokalnych handlowców, ale mówi się też o próbie forsowania koncepcji budowy sklepu przez kilku wpływowych radnych.
– Sklep zlokalizowany tak blisko centrum rozłoży rodzimy handel – mówi Andrzej Grzymała, przewodniczący Rady Łomżyńskich Handlowców, skupiającej ok. 350 właścicieli sklepów.
więcej: Gazeta Współczesna - Ostatnie dyskusje

Gazeta Współczesna - Kapitał do wykorzystania
Nagrody i gratulacje, ale przede wszystkim szansę na rozpoczęcie karier zawodowych w rodzinnym mieście otrzymali uczestnicy konkursu organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński zaprosił najlepszych do odbycia stażu w Urzędzie Miejskim.
Bardzo trudne zadanie mieli jurorzy trzeciej edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie i dyplomowe o tematyce łomżyńskiej. Do oceny otrzymali rekordową liczbę 13 opracowań z różnych dziedzin, w tym po raz pierwszy – prace z uczelni łomżyńskiej. Kolejna nowość tej edycji to nagrody przyznane przez burmistrzów Wysokiego Mazowieckiego i Zambrowa.
Tworzący jury profesorowie Adam Dobroński (przewodniczący), Halina Święczkowska i Kazimierz Pieńkowski oraz Jan Borawski ostatecznie zdecydowali się przyznać pierwszą nagrodę Katarzynie Januszewskiej, która przedstawiła ”Historię cmentarza w Łomży”.
– Chciałbym podkreślić wysoki poziom pracy i jej praktyczną przydatność dla akcji ratowania cmentarnych zabytków – stwierdził Jan Borawski, sekretarz jury, przedstawiając werdykt.
więcej: Gazeta Współczesna - Kapitał do wykorzystania

Gazeta Współczesna - Energia z pola
Rozpoczął się zbiór wierzbowych witek, które mają zastąpić w grajewskiej ciepłowni miał węglowy. Pracownicy Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przygotowują się równocześnie do obsadzenia kolejnych hektarów. To odnawialne źródło energii jest dużo tańsze i wydajniejsze niż tradycyjne.
– Przepisy obligują nas do wytwarzania ciepła z odnawialnych źródeł energii, zatem postawiliśmy na uprawę wierzby energetycznej – mówi Radosław Zolnik, prezes grajewskiego PEC-u. – Na początku mamy obowiązek wytwarzania zaledwie 3,5 proc. ciepła z biomasy. Gdybyśmy tego nie przestrzegali, groziłyby nam kary.
W 2004 roku PEC przygotował dokumentację na wymianę sieci ciepłowniczej tradycyjnej na nowoczesną, ze specjalną izolacją oraz na zakup kotłów na biomasę.
– Wymiana sieci jest konieczna w celu zmniejszenia strat podczas przesyłania ciepła do odbiorców – tłumaczy prezes PEC-u.
W kwietniu ub. roku grajewski PEC wspólnie z Zakładem Doświadczalnym Melioracji i Użytków Zielonych w Biebrzy zasadził wierzbą energetyczną 7,5 ha ziemi. Sadzonki z plantacji posłużą obsadzeniu kolejnych 11,5 ha. Obecnie wierzba jest ścinana, trwa przygotowywanie sadzonek. Ich końcówki są zabezpieczone parafiną przed wysuszeniem. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, w marcu zacznie się sadzenie.
więcej: Gazeta Współczesna - Energia z pola

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę