Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wszywki alkoholowe Lublin

Z alkoholizmem mamy do czynienia wtedy, gdy osoba nie jest w stanie kontrolować swojego spożywania alkoholu i kompulsywnie go nadużywa, pomimo jego negatywnych konsekwencji i/lub doświadcza stresu emocjonalnego, gdy nie pije.

To przewlekła, nawracająca choroba, którą diagnozuje się na podstawie spełnienia przez osobę pewnych określonych kryteriów. Nikt nie ma wątpliwości, jak okropne jest uzależnienie od alkoholu. Tworzy ono zarówno fizyczne, jak i psychiczne problemy, które przeszkadzają w codzienności.

Jednym z często wykorzystywanych metod leczenia alkoholizmu jest Esperal (tzw. wszywka alkoholowa). Wiele badań klinicznych wskazuje na jego skuteczność, ponieważ po wszczepieniu pacjent nie może spożywać alkoholu ze względu na niebezpieczne konsekwencje.

Pierwsza wzmianka o poprzedniku Esperalu pochodzi z XIX wieku. W tym czasie producenci używali disulfiramu w swoich technologiach do produkcji gumy. Działanie Esperalu w kontekście negatywnego wpływu na osoby spożywające alkohol zostało odkryte w sposób przypadkowy w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Naukowcy dokonali przypadkowej obserwacji, której efektem było dodanie do rynku farmaceutycznego tabletek disulfiramu.

Jak działa implant Esperal

Głównym składnikiem Esperalu jest disulfiram. To środek chemiczny, który po połączeniu z alkoholem, wywołuje liczne negatywne i groźne dla zdrowia i życia reakcje organizmu. U pacjenta, który napił się alkoholu podczas leczenia Esperalem mogą wystąpić bardzo poważne skutki uboczne, czyli tzw. reakcja disulfiramowa.

Przed zdecydowaniem się na leczenie za pomocą wszywki alkoholowe Lublin należy być świadomym, że nie jest to zwykły dyskomfort. Esperal jest bardzo wrażliwy na alkohol i prowadzi do serii niebezpiecznych objawów. Należą do nich wymioty, silne bóle głowy, zawroty głowy, duszność, drżenie, napad paniki, niechęć do oddawania moczu. Co więcej, pacjenci podczas tego zdarzenia są w 100% świadomi.

Powyższe objawy rozwijają się bardzo szybko, w ciągu około 5-15 minut po wypiciu alkoholu. Oznacza to, że pacjent jest praktycznie trzeźwy. W takim czasie alkohol nie zdążył jeszcze wpłynąć na funkcje organizmu.

Lek disulfiram jest dostępny również w postaci tabletek doustnych, ale zażywanie ich wiążę się z ryzykiem, że każdy pacjent może w każdej chwili przerwać ich przyjmowanie. Wszywka jest skuteczniejsza głównie dlatego, że niemożliwe jest samodzielne wyjęcie zaaplikowanego w skórę leku.

Sam zabieg wszycia polega na aplikacji leku pod skórę. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 30 minut. Dawkę dobiera się głównie na podstawie wieku, wagi oraz stanu zdrowia pacjenta (zazwyczaj jest to jedna tabletka na dziesięć kilogramów masy ciała). Po wszyciu konkretnej ilości tabletek lekarz zszywa skórę.

Blizna po zabiegu goi się bardzo szybko i jest praktycznie niezauważalna. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, systematycznej zmianie opatrunków i dbałości o jej czystość. Brak zastosowań do zaleceń może wywołać swędzące zaczerwienienie lub twardą, pulsującą grudkę. Te objawy świadczą o tym, że gojenie nie przebiega prawidłowo i należy skonsultować się z lekarzem.

Po wszczepieniu leku zakazane jest spożywanie alkoholu. Nawet minimalna dawka może wywołać skutki uboczne.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Esperal to lek, który, tak jak inne leki, posiada swoje przeciwwskazania. Do najważniejszych należą:

  • uczulenie na disulfiram oraz nadwrażliwość na ditiokarbaminiany;

  • znajdowanie się w stanie upojenia alkoholowego;

  • wcześniejsze przyjmowanie środków z paraldehydem lub metronidazolem;

  • przebyty zawał serca;

  • niewydolność serca i niewydolność krążeniowa;

  • nadciśnienie tętnicze;

  • choroba niedokrwienna serca;

  • zapalenie zarostowe tętnic;

  • stan zapalny wielonerwowy;

  • stan zapalny nerwu wzrokowego.

Esperal nie jest zalecany również dla osób z zaburzeniami psychicznymi czy pacjentów z przebytymi próbami samobójczymi. W przypadku osób, które cierpią na cukrzycę, epilepsję, schorzenie nerek, choroby wątroby czy niedoczynność tarczycy należy zachować szczególną ostrożność.

Po wykonaniu zabiegu wszycia, u niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane. Zazwyczaj są to nudności, wymioty, zmęczenie i senność. Dodatkowo, w ustach może wystąpić metaliczny posmak lub smak czosnku. Wśród innych skutków ubocznych odnotowano skórne reakcje uczuleniowe, stany zapalne nerwów obwodowych, zniszczenia hepatocytów.

Esperal - dla kogo i kiedy warto?

Wszywanie Esperalu powinno odbyć się tylko i wyłącznie za zgodą pacjenta, który chce raz na zawsze zrezygnować z picia alkoholu. Jeżeli będzie to decyzja podjęta nie z jego woli - tylko np. pod naciskiem rodziny lub z nakazu sądowego - po zakończeniu działania leku taka osoba szybko powróci do dawnych nawyków. Wszywka alkoholowa może jak najbardziej pomóc, ale tylko przy odpowiednim podejściu.

Mimo wszystko, Esperal często nie jest wystarczającą motywacją, dlatego warto połączyć go z terapią, aby leczenie przyniosło oczekiwane skutki. Walka z nałogiem, jakim jest alkoholizm, to niestety ciężka i bardzo długa droga i nawet po jej wygraniu, trzeba dalej walczyć. Wprowadzenie leczenia za pomocą Esperalu i połączenie go ze stopniową zmianą myślenia o życiu, alkoholu i problemach, terapia alkoholowa ma szansę sukcesu.

Motywacja jest najważniejsza w całym procesie wychodzenia z choroby alkoholowej. Wszycie Esperalu to metoda awersyjna, której celem jest odstraszenie od wysokoprocentowych napojów.

Fakty i mity

Mit: Implant Esperalu będzie dla mnie szkodliwy i bolesny.

Fakt: Procedura wszczepienia leku jest krótka i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Esperal będzie szkodliwy tylko i wyłącznie wtedy, gdy pacjent nie dostosuje się do zaleceń lekarza i spożyje alkohol.

Mit: Możliwe jest “przepicie” Esperalu bardzo dużą dawką alkoholu.

Fakt. Nawet najmniejsza ilość alkoholu wywołuje niebezpieczne skutki uboczne. Im więcej spożytego alkoholu, tym konsekwencje mogą być gorsze i doprowadzić nawet do śmierci.

Mit: Esperal można zaaplikować tylko raz.

Fakt: Esperal utrzymuje się w organizmie zazwyczaj przez około 8-10 miesięcy. Po tym czasie możliwy jest kolejny zabieg wszycia leku do organizmu.

Mit: Esperal leczy alkoholizm.

Fakt: Działanie leku ma zniechęcać do ponownego sięgnięcia po kieliszek, ale nie może temu całkowicie zapobiec. Dlatego też, leczenie odstawienia alkoholu za pomocą samego Esperalu nie jest wskazane, a wręcz przeciwnie, powinno być stosowane jako uzupełnienie.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę