Na końcu atrakcyjności
„Atrakcyjność inwestycyjna to korzyści, jakie oferuje dana lokalizacja inwestorowi” - podkreślają autorzy najnowszego opracowania Atrakcyjność Inwestycyjna Województw i Podregionów Polski 2014 r. Doroczny raport opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera i tym razem nie przynosi pozytywnych informacji dla mieszkańców regionu. Zarówno województwo podlaskie jaki sam podregion łomżyński nie są atrakcyjne dla inwestorów.
Atrakcyjność inwestycyjna ma wielowymiarowy charakter. Aby go możliwie dokładnie odzwierciedlić, autorzy raportu przeanalizowali kilkadziesiąt zmiennych, będących podstawą dla oceny przestrzennego zróżnicowania poszczególnych korzyści lokalizacji takich jak: dostępność transportowa, koszty pracy, wielkość i jakość zasobów pracy, chłonność rynku zbytu, poziom rozwoju infrastruktury gospodarczej i społecznej, poziom rozwoju gospodarczego, poziom bezpieczeństwa powszechnego. W zależności od rodzaju działalności gospodarczej nadano im różne wagi, po czym według nich ułożono kolejność. Niestety nasz region zamyka stawkę i to niemalże w każdym względem. Ostatecznie województwo podlaskie znalazło się na ostatnim 16 miejscu rankingu województw. Wyżej są lubelskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Co ważne w 10-letniej historii rankingu tylko raz w 2009 roku podlaskie awansowało z 16 na 15 miejsce. Już w kolejnym roku spadło.
Na czele rankingu cały czas jest województwo śląskie. W tym roku na drugie miejsce z trzeciego wskoczyło Mazowsze wyprzedzając Dolny Śląsk. Inną istotną zmianą jest awans województwa świętokrzyskiego z czternastej na trzynastą pozycję, kosztem województwa warmińsko-mazurskiego.