Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 07 września 2024 napisz DONOS@

Na czym polega in vitro?

In vitro to najskuteczniejsza znana dziś metoda leczenia niepłodności. Procedura zapłodnienia pozaustrojowego kosztuje od 10 do 18 000 zł, jednak pacjenci mogą liczyć na pokrycie wszystkich kosztów z budżetu państwa – w ramach programu, który wystartował 1 czerwca. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym dokładnie jest in vitro?

In vitro to inaczej zapłodnienie pozaustrojowe. Polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych poza organizmem kobiety. Składa się z kilku głównych etapów:

  • Kwalifikacja do procedury (wskazania to na przykład nieskuteczne leczenie innymi metodami, niepłodność idiopatyczna, niedrożność jajowodów czy nieprawidłowe parametry nasienia). 

  • Stymulacja hormonalna jajników – polega na przyjmowaniu leków, dzięki którym powstanie więcej komórek jajowych niż w naturalnym cyklu.

  • Pobranie komórek jajowych – w przypadku kobiet w małoinwazyjnym zabiegu punkcji, a w przypadku mężczyzn przez oddanie nasienia.

  • Zapłodnienie – komórka jajowa i plemnik zostają połączone w laboratorium.

  • Monitoring zarodka – zarodek rozwija się w specjalnym inkubatorze przez kilka dni, w tym czasie są monitorowane pod kątem prawidłowego rozwoju. 

  • Embriotransfer – wprowadzenie zarodka do dróg rodnych kobiety.

Preczytaj więcej na temat metody in vitro, wskazań do zabiegu na stronie kliniki leczenia niepłodności Gameta: https://gameta.pl/leczenie-nieplodnosci/in-vitro/. Klinika Gameta oferuje diagnostykę i leczenie metodą in vitro w ramach rządowego programu dofinansowania.

In vitro z dofinansowaniem – gdzie się zgłosić?

Do tej pory przeszkodą dla wielu osób była cena. Koszt jednej procedury to od około 10 do nawet 18 000 zł, a nierzadko trzeba zastosować więcej niż jedną. Z tego względu do tej pory leczenie było dla wielu osób niedostępne. Nowy program rządowy ma to zmienić. Zgodnie z założeniami Ministerstwo Zdrowia, w przypadku par zakwalifikowanych do zabiegu, finansowany będzie cały proces – w tym badania i potrzebne leki. Jednak wcześniej do procedury każdą parę indywidualnie kieruje lekarz (po zapoznaniu się z sytuacją zdrowotną i wykonaniu koniecznych badań).

Gdzie się zgłosić? Diagnostykę (poznanie przyczyn) i leczenie niepłodności różnymi metodami (także wieloma innymi niż in vitro) prowadzą klinki leczenia niepłodności, takie jak wspomniana wcześniej klinika Gameta. Na wizytę powinni zgłosić się oboje partnerów, ponieważ przyczyn problemów z uzyskaniem ciąży może być wiele i mogą dotyczyć zarówno kobiety jak i mężczyzny. 

Zdjęcie 2-001.jpg

Najczęstsze wskazania do in vitro

Wśród częstych wskazań do zapłodnienia pozaustrojowego możemy wymienić:

  • Niedrożność jajowodów lub inne schorzenia zaburzające ich funkcje.

  • Choroby takie jak endometrioza.

  • Czynnik męski, czyli nieprawidłowe parametry nasienia w in vitro możliwa jest selekcja plemników).

  • Niepłodność nieznanego pochodzenia.

In vitro stosuje się także w sytuacji, gdy inne metody nie przyniosły rezultatu lub z góry wiadomo, że nie będą skuteczne. Leczenie niepłodności jest kwestią indywidualną, dlatego o kwalifikacji do procedury lekarz kwalifikuje na podstawie wyników badań i oceny sytuacji każdej pary. Pierwszym krokiem w leczeniu jest wizyta w klinie leczenia niepłodności i dokładny wywiad medyczny oraz badania.

tekst płatny

240729013428.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę