Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Hobbysta Zgrzywa w Drozdowie o Szczepankowie

Spotkania hobbystów w dworskim salonie Rodu Lutosławskich w Drozdowie zaczęły się w niedzielę gawędą wokół tematyki genealogicznej. Znany historyk i regionalista Sławomir Zgrzywa omówił 17 tablic inskrypcyjnych z kościoła w Szczepankowie na przykładzie kolejnych rodzin właścicieli dóbr Szczepankowo, które od XIII wieku do końca XVIII w. należały do Benedyktynów płockich.

- Pomysł cyklu spotkań zrodził się z wizyty pana Adama Zwierzyńskiego, numizmatyka i zbieracza zabawek z epoki PRL-u, z jego znajomym filatelistą Ryszardem Bańkowskim w naszym Muzeum – wspomina dyrektor Ewa Sznejder. - Zrodziła się idea, że mogliby u nas spotykać się ludzie z pasją, kolekcjonerzy, hobbyści, miłośnicy historii... Podjął myśl kustosz Marcin Rydzewski. Przypomniał, że to nawiązanie do tradycji dworów magnackich, szlacheckich, ziemiańskich, gdzie znajdowały się kolekcje sztuki, pamiątki historyczne, piękne przedmioty i bibeloty, zbierane w kraju i przywożone z zagranicy. Na pierwszy ogień poszedł Sławomir Zgrzywa - kolekcjoner wielu zamiłowań i starszy inspektor w łomżyńskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Tajemnicza kobieta z Warszawy we dworze
Goście Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich poznali dzieje dóbr Szczepankowo i dawnych dzierżawców z rodu Skarżyńskich i właścicieli z rodów: Bykowskich, Milbergów i Grabińskich. To gen. Henryk Otton Milberg, żołnierz armii Napoleona Bonaparte i uczestnik bitwy pod Saragossą, zbudował dwór w Szczepankowie. Niszczejąca budowla ledwo przetrwała czasy komunizmu i lata demokracji, aż kilka lat temu odkupił ją od Gminy Śniadowo prywatny właściciel. Może powróci w dawne mury dworu taki blask, jak za kadencji dyrektor Ewy Sznejder w dworze Drozdowo...? Duża w tym zasługa Starostwa Łomżyńskiego, które co i i rusz znajduje fundusze na finansowanie robót. 

_MG_1410.jpg

Mało kto dzisiaj pamięta, może oprócz badaczy i miłośników lokalnej historii, że po 1795 r. dobra Szczepankowa, m.in. z wsiami Wszerzecz i Uśnik, „przeszły” na własność państwa Prus, przez co mogły być dzierżawione przez Skarżyńskich, a później sprzedane Bykowskim, od których prawem dziedziczenia przez zamążpójście dostali je Milbergowie i Grabińscy. Rozważania Pana Zgrzywy zyskały symboliczną podbudowę w aktach urodzenia, ślubów i zgonów ludzi, po których śladem są kamienne tablice inskrypcji w szczepankowskim kościele, gdzie trwają konsekwentnie prowadzone  remonty. Dużą niespodzianką spotkania była tajemnicza kobieta z Warszawy. Przywiozła 2 albumy fotografii osób i dokumenty, mające związek z rodem Milbergów. Do dziś żyje jej 92-letnia Mama.

W prelekcji Sławomir Zgrzywa ujawnił swoje odkrycie: na epitafium w kościele w Szczepankowie widnieje Konstancja ze Skarżyńskich, primo voto Skarżyńska (z innego rodu), secundo voto Jeżowa-Majewska, żona łomżyńskiego malarza Jerzego Wita Majewskiego (1826-1909), pochowanego na starym cmentarzu w Łomży. Z jego obrazu dowiadujemy się, jak wyglądało wnętrze Katedry - w Szczepankowie istnieje młodszy o 20 lat kościół pw. św. Wojciecha Biskupa Męczennika z 1546 r. 

Na 19. maja, o godz. 13. zaplanowano „Kolekcjonerstwo z duszą” Wojciecha Surawskiego, który opowie o zbiorach kawaleryjskich oraz szkolnych tarczach i mundurkach.

16. czerwca o godz. 13. - „Historia zamknięta w szklanej butelce” Czesława Szczechury, kolekcjonera regionalnych butelek sprzed lat, m.in. z browaru Lutosławskich w Drozdowie i Tylińskiego w Łomży, i starych etykiet. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Przygotuję mieszkanie do remontu, kucie posadzek, glazury. Wywóz gabarytów, gruzu. Sprzątanie, piwnic, garaży, strychów, działek, przewóz mebli.
tel. 516549573
różne
Sprzedam butlę gazową 3 kg za 50 zł. Kuchenkę elektryczną (dwa blaty) mało używana, jak nowa też 50 zł.
tel. 696904345
różne
Brykiet drzewny (opał ze zrębki liściastej). Możliwy transport. 800 zł/tona (40 worków po 25 kg).
tel. 509094086
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę