Srebrny medal Malwiny z awansem na Zimowe Igrzyska
- Malwina była bardzo blisko zdobycia złotego medalu, ale zabrakło jej odrobiny szczęścia – ocenia Sławomir Sobociński, 69-letni trener i dziadek 19-letniej Malwiny Szewczyk. - Uczennica 5. klasy logistycznej ZSEiO nr 6 w Łomży trenuje w Akademii Szachowej Sobocińscy. Zajęła 2. miejsce na Mistrzostwach Polski Kobiet Niesłyszących w Kielcach od 6. do 9. lipca. Dla zdolnej i pracowitej łomżynianki oznacza to awans na XX Zimową Olimpiadę w Ankarze w Turcji w marcu 2024 roku.
Jak relacjonuje trener Sobociński, walka o mistrzostwo Polski kobiet w szachach klasycznych była niezwykle zacięta. - Rozegranie wszystkich siedmiu rund nie przyniosło rozstrzygnięcia – mówił po powrocie do Łomży. Malwina zdobyła 6,5 punktu z 7 punktów, podobnie jak równie utalentowana przeciwniczka Zuzanna Łukasik. O 1. miejscu finału w Kielcach rozstrzygnął dopiero Armagedon.
Sędzia Marcin Duda z PZSN przekazał w krótkim komunikacie z finałowego meczu szachowego, że zwyciężczynie mistrzostw wyłoniono po dogrywce w formie tzw. Armagedonu: po losowaniu figur białe mają 6 minut, a czarne, którymi grała Malwina – 5 minut. Partię rozgrywano zgodnie z przepisami turniejowymi szachów błyskawicznych. Partia Z. Łukasik – M. Szewczyk zakończyła się zwycięstwem grającej kolorem białym Zuzanny.
Dla łomżyńskiego środowiska szachowego na Mistrzostwach Polski w Kielcach doszło do następnego budującego akcentu. Sławomir Sobociński otrzymał dyplom z wytłoczonym orłem polskim od ministra sportu i turystyki. Kamil Bortniczuk przyznał dyplom za wysokie wyniki szkoleniowe w 2022 r., których efektem były sukcesy na arenie międzynarodowej. Warto podkreślić, że trener Malwiny jest asystentem trenera reprezentacji Polski Jacka Bieńczyka. Był opiekunem grupy na XIX Olimpiadzie we Włoszech, a może będzie w Turcji.
9 medali na mistrzostwach Europy i świata
Malwina Szewczyk gra w szachy od dziecka. Kiedy miała 3 latka, stawiała pierwsze kroki pionków i figur na planszy z liczbą pól 8 na 8 pod okiem mamy Magdaleny. Zdolną 4-latkę szybko wziął pod trenerską opiekę dziadek Sławomir. Przypomnijmy, że łomżynianka zdobyła dotąd dziewięć medali dla Polski na arenie międzynarodowej w rywalizacji niesłyszących w szachach na mistrzostwach w: Azerbejdżanie, Armenii, Szwecji, Ukrainie i we Włoszech - najcenniejszym z medali jest właśnie brązowy medal olimpijski na XIX Zimowych Igrzyskach Niesłyszących w Szachach we Włoszech, który Malwina wywalczyła w grudniu 2019 r. Wówczas z drużyną kobiecą zdobyła dla Polski brąz, będąc liderką zespołu: 6, 5 pkt. na 7 możliwych. To pierwszy historyczny medal dla Polski od 1924.
Później pandemia koronawirusa zaczęła komplikować organizację imprez sportowych, nie tylko w szachach. Nasza Malwina potwierdza wysoką formę zawodniczą i wytrzymałość w emocjonujących zawodach, wymagających ogromnej koncentracji i intensywnego myślenia. Mistrzostwa Europy w Cordobie w Hiszpanii, zorganizowane na przełomie marca i kwietnia 2022 r., przyniosły jej srebrny medal indywidualnie oraz złoty krążek drużynowo. W Warszawie we wrześniu 2022 r. odbywały się Mistrzostwa Świata w szachach klasycznych drużynowo i błyskawicznych indywidualnie: Malwina zdobyła brąz indywidualnie w turnieju blitz – 3 minuty plus 2 sekundy na ruch oraz brąz z drużyną.
Przypomnijmy z dumą, że 28. października 2021 r. wówczas zaledwie 17-letnia szachistka Malwina Szewczyk została udekorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
- Podwójny brąz Malwiny na Mistrzostwach Świata
- Malwina Szewczyk Mistrzynią i Wicemistrzynią Europy Niesłyszących Kobiet w Szachach Szybkich i Błyskawicznych
- Malwina Szewczyk odebrała odznaczenie
- Malwina Szewczyk II w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Niesłyszących
- 16-letnia Malwina ma Srebrny Krzyż Zasługi
- Monika Marcińczyk wicemistrzynią Polski Juniorek do lat 18
- Laur Sportowca Roku dla Łobodzińskiego i Marcińczyk