Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Bezpłatne szczepienia przeciw Covid-19

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do szczepień przeciw nowemu podwariantowi Covid-19. Każdy kto skończył 12 lat może się zaszczepić nową szczepionka przeciw COVID-19: Spikevax JN.1, która działa na nowy podwariant koronawirusa JN.1 Omikron. W woj. podlaskim jest 55 punktów szczepień: to apteki i gabinety lekarzy rodzinnych. Na szczepienie można się zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta.

Nowa szczepionka przeciw Covid-19 Spikevax JN.1 jest to szczepionka jednodawkowa. Od ostatniego szczepienia przeciw COVID-19 należy zachować odstęp co najmniej 3 miesięcy (90 dni). E-skierowania na szczepienia są wystawiane automatycznie i dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP dla wszystkich, którzy skończyli 12 lat. Jeżeli system nie wygeneruje pacjentowi skierowania na szczepienie, może to oznaczać,  że nie minął właściwy czas od ostatniego szczepienia. Warto też sprawdzić, czy nasze ostanie szczepienie zostało prawidłowo wpisane przez punkt szczepień. Jeżeli nie dotyczą nas te dwa warunki, a dalej nie mamy skierowania – może nam je wystawić osoba uprawniona w punkcie szczepień. 

Gdzie się zaszczepić? 

W województwie podlaskim można się zaszczepić w 55 punktach szczepień: aptekach i poradniach lekarzy rodzinnych. Są to placówki, które zawarły dodatkowe umowy z podlaskim NFZ, a więc nie zaszczepimy się we wszystkich aptekach i wszystkich poradniach POZ. Wykaz i adresy placówek  można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl. 

Jak się zarejestrować na szczepienie przeciwko Covid-19? 

Na szczepienie przeciw COVID-19 można zapisać się na 3 sposoby:

  • przez kontakt z punktem szczepień: przychodnią POZ lub apteką;
  • przez aplikację mojeIKP;
  • na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Aby zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19 poprzez e-rejestrację dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta należy:

  • zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta;
  • wybrać zakładkę „Plan leczenia”, a następnie „Rejestracja”;
  • wybrać „Umów szczepienie”;
  • wskazać, przeciwko czemu pacjent chce się zaszczepić (rejestracja będzie w przyszłości obsługiwać także inne szczepienia, obecnie zapisać przez nią można także dziecko na szczepienie przeciw HPV);
  • wybrać termin i miejsce;
  • potwierdzić wybór.

„Sprawdziłam na swoim IKP, jest to bardzo proste. Wyszukiwarka wolnych miejsc może automatycznie wyszukać nam wolne terminy szczepienia w promieniu 5 kilometrów od naszej lokalizacji, lub pod konkretnym adresem, jeżeli go wpiszemy.  Jak widać terminy dostępne są „od ręki” jeszcze na dziś.” – mówi Izabella Przewłocka rzeczniczka podlaskiego NFZ.

W przypadku umawiania dziecka należy przejść najpierw na jego konto poprzez zakładkę „Uprawnienia” i dalej postępować tak samo. 

W aplikacji mojeIKP procedura rejestracji również jest bardzo intuicyjna. Należy:  

  • otworzyć aplikację mojeIKP;
  • wejść w kategorię e-zdrowie, następnie „Plan leczenia”;
  • wybrać „Rejestracja na wizyty”, a następnie szczepienie przeciw COVID-19;
  • wybrać termin i lokalizację;
  • następnie pacjent zobaczy listę wolnych terminów w wybranej miejscowości;
  • wybrać termin i umówić się na szczepienie;
  • potwierdzić swój wybór.

Termin szczepienia dostępny będzie w „Planie leczenia”. Jeśli jednak pacjent zechce zmienić umówiony termin, powinien skontaktować się bezpośrednio z punktem szczepień lub odwołać szczepienie w systemie i umówić kolejne.

„Jeżeli nie korzystamy z dobrodziejstw Internetowego Konta Pacjenta, możemy się oczywiście umówić na szczepienie tradycyjnie – kontraktując się z telefonicznie lub osobiście z punktem szczepień. Wiem, że jeżeli wejdziemy „z ulicy” do punktu szczepień w np. w aptece, to również może się zdarzyć, że akurat będzie wolne miejsce – także warto próbować” – podkreśla Izabella Przewłocka. 

Jakie są korzyści z zaszczepienia się?

Szczepienia przeciwko Covid-19 są bezpłatne. Szczepionka działa na nowy podwariant koronawirusa JN.1 Omikron. Chroni przed ciężkimi objawami COVID-19, co udowodniono w badaniach klinicznych. Nie chroni przed zakażeniem. Po zaszczepieniu będziemy mieli to potwierdzone poprzez Unijny Certyfikat COVID (UCC), który zostanie wygenerowany  automatycznie i będzie można go znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta orazw aplikacji mojeIKP.

Więcej informacji można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.

 

źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Podlaskiego OW NFZ

mm
pon, 28 października 2024 16:40
Data ostatniej edycji: pon, 28 października 2024 16:45:58

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę