Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Biegunka u dzieci i dorosłych – jak ją leczyć?

Biegunka u dzieci i dorosłych jest nie tylko nieprzyjemnym, lecz także niebezpiecznym objawem. Nasilona i długotrwała może prowadzić do odwodnienia organizmu i znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego konieczne jest jej leczenie. Zobacz, jak pomóc osobie z biegunką.

Co robić, gdy pojawi się biegunka?

Biegunki nigdy nie można bagatelizować. Konieczne jest podjęcie działań leczniczych niemal od razu, gdy się pojawi. W ten sposób można zapobiec groźnym powikłaniom oraz znacznie zmniejszyć dyskomfort osoby chorej. W leczeniu można zastosować leki na biegunkę bez recepty oraz nawadnianie doustne.

Leki na biegunkę bez recepty działają na kilka sposobów. W aptece można kupić środki, które zawierają loperamid. Jest to substancja działająca na receptory opioidowe w ścianach jelit. Dzięki temu zostaje zahamowana perystaltyka, zwiększa się resorpcja elektrolitów i wody oraz zostaje zmniejszona produkcja prostaglandyn. Tego typu leki na biegunkę bez recepty działają także na zwieracz odbytu poprzez jego wzmocnienie.

Leki na biegunkę bez recepty mogą zawierać węgiel leczniczy. Ma on zdolność do wiązania różnego rodzaju substancji w przewodzie pokarmowym (m.in. gazów, drobnoustrojów, toksyn). Dzięki temu nie są one wchłaniane. Są także leki na biegunkę, których substancją czynną jest nifuroksazyd. Ma on działanie antybakteryjne.

Ważną grupą środków na biegunkę dostępnych bez recepty są elektrolity. Preparaty te zawierają witaminy i pierwiastki, które są niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. W trakcie biegunki następuje ich znaczna utrata. Z tego powodu konieczne jest ich uzupełnienie, aby uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań. Pomocne mogą okazać się także probiotyki, które przywracają odpowiednią mikroflorę jelit.

Nawadnianie przy biegunce

Nawadnianie przy biegunce jest najważniejszym elementem leczenia. Pozwala ono uniknąć odwodnienia i zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Zalecane jest podawanie niegazowanej i niesłodzonej wody. Można do niej dodać elektrolity lub kupić w aptece specjalne preparaty do nawadniania (ORS). Niewskazane jest podawanie do picia soków owocowych, napojów gazowanych, mocnej herbaty.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się, jeżeli biegunka nie ustępuje mimo stosowania leków bez recepty. Konsultacja jest wskazana niezwłocznie w przypadku nasilenia objawów. Dodatkowo pomocy trzeba szukać, gdy pojawią się objawy odwodnienia (suchość w ustach, nudności, omdlenie, skurcze mięśni, wzrost temperatury ciała, utrata elastyczności skóry).

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę