Na czym polega strzelectwo sportowe? Jaką broń wybrać?
Strzelectwo sportowe obejmuje różne konkurencje, polegające na oddawaniu strzałów do celu z broni krótkiej i długiej. W ramach tej dyscypliny wyróżnia się strzelanie z karabinu sportowego, pistoletu sportowego, a także broni pneumatycznej. Strzelectwo sportowe cieszy się popularnością na całym świecie, a jego zasady reguluje Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego (ISSF). W Polsce pieczę nad tą dyscypliną sprawuje Polski Związek Strzelectwa Sportowego.
Ta dyscyplina pojawia się na Igrzyskach Olimpijskich, a w klubie strzeleckim spotkać można osoby w różnym wieku. W kategorii juniorzy młodsi konkuruje ze sobą młodzież szkolna.
Konkurencje strzeleckie
Sportowe strzelanie odbywa się z różnych odległości, a zawodnicy oddają strzały z pozycji leżącej, klęczącej lub stojącej. Każda konkurencja wymaga użycia innego typu broni, a każdą z nich kupimy, odwiedzając sklep z bronią.
Broń długa
Broni długiej używa się w konkurencjach na dłuższe dystanse. Wyróżniamy tu:
-
karabin sportowy jest najczęściej używaną bronią w strzelectwie sportowym, używany w konkurencjach takich jak karabin standardowy czy karabin dowolny. Zawodnicy strzelają z różnych pozycji (stojącej, leżącej, klęczącej), najczęściej na dystansie 50 m lub 25 m.
-
strzelba gładkolufowa – używana w konkurencjach takich jak strzelectwo parkurowe i strzelectwo dynamiczne, gdzie strzela się do ruchomych celów. W takim strzelaniu istotna jest szybkość reakcji i precyzja, co wymaga od zawodników doskonałej koordynacji.
Broń krótka
Stosowana na mniejsze dystanse, bardziej
-
Pistolet sportowy – stosowany w takich konkurencjach, jak pistolet szybkostrzelny czy pistolet dowolny. Zawodnicy strzelają na dystansie 25 m, starając się trafić w cel na środku tarczy.
-
Rewolwery centralnego zapłonu – są częścią bardziej tradycyjnych form strzelectwa, np. strzelectwa westernowego, gdzie kładzie się nacisk na szybkość i styl strzelania, a rywalizacja odbywa się w realistycznych scenariuszach przypominających Dziki Zachód.
-
Pistolet dynamiczny – używany w strzelectwie dynamicznym, które opiera się na szybkim oddawaniu na polecenie sędziego serii strzałów do różnych celów. Przepisy regulujące tego typu konkurencje są opisane m.in. w przepisach IPSC (International Practical Shooting Confederation).
Broń specjalistyczna
-
Broń śrutowa – używana głównie w strzelectwie parkurowym, konkurencjach takich jak trap czy skeet, gdzie strzela się do ruchomych celów, głównie dysków.
-
Strzelectwo długodystansowe – w tej konkurencji zawodnicy strzelają na większe dystanse (np. 50 m), używając specjalnych karabinów sportowych dostosowanych do dużej precyzji na długim dystansie.
Broń pneumatyczna
Sport strzelecki obejmuje wiele zawodów dla osób w różnym wieku. Są to nawet Mistrzostwa Świata, a olimpijskie konkurencje strzeleckie cieszą się dużą popularnością. Na takich imprezach wykorzystuje się broń pneumatyczną. Zwłaszcza w strzelectwie juniorskim i na krótkich dystansach. Karabin pneumatyczny i pistolet pneumatyczny są używane w konkurencjach na dystansie 10 m. Ze względu na niższy koszt amunicji i łatwość użytkowania, broń pneumatyczna jest często wybierana przez młodzież oraz osoby zaczynające przygodę ze strzelectwem.
Strzelectwo sportowe - bezpieczeństwo
Strzelectwo sportowe to nie tylko rywalizacja, ale także ogromna odpowiedzialność i dyscyplina. Zawodnicy muszą stosować się do surowych reguł bezpieczeństwa oraz przepisów regulowanych przez organizacje takie jak Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego (ISSF) czy Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Trzeba mieć specjalne buty i znać różne rodzaje broni. Strzelanie z karabinu standardowego wymaga innej ostrożności niż strzały oddawane z pistoletu pneumatycznego.
Karabiny i pistolety trzeba też odpowiednio przygotować przed strzelaniem. Przestrzeganie zasad i koncentracja sprawiają, że każda z konkurencji strzeleckich jest bezpieczna.
tekst płatny