Maraton w podstawówce
Szóstoklasiści już jutro – 1 kwietnia - napiszą sprawdzian podsumowujących ich wiedzę i umiejętności zdobyte podczas nauki w szkole podstawowej. Tym razem będzie to prawdziwy maraton – blisko trzy godziny lekcyjne pisania, bo zmieniono zasady sprawdzianu aby – jak tłumaczą eksperci - łatwiej porównywać jego wyniki z tymi z egzaminu gimnazjalnego. W Łomży do sprawdzianu przystąpi około pół tysiąca szóstoklasistów.
Zawód urzędowo potwierdzony
Z blisko 2400 uczniów i kursantów z województwa podlaskiego, którzy w styczniu i lutym zdawali egzaminy zawodowe świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie otrzymało 1 611 osób – podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomy. Egzamin przeprowadzono w 73 kwalifikacjach – dla uczniów szkół zawodowych, absolwentów, eksternów oraz osób, które ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe (kursanci). Aby go zdać trzeba było zdobyć minimum 50% punktów z części pisemnej i co najmniej 75% punktów z części praktycznej.
Młodzi Żydzi w Krakowie, Warszawie, Łomży i Auschwitz
Pracowali latem na farmach i w firmach, dorabiali w ciągu roku, ciułali kieszonkowe od rodziców. Szczęśliwcom udało się w końcu zebrać pieniądze, żeby pokonać ponad sześć tysięcy kilometrów i po raz pierwszy w życiu stanąć na ziemi przodków. - Moja praprababcia Shula miała 82 lata, zmarła dwa lata temu, przeżyła wojnę, bo pomogli jej w lasach przetrwać polscy partyzanci – mówi Shahar Hochman, 16-latek z Gvanim High School w Izraelu, który z osiemdziesięciorgiem rówieśników przyjechał na tydzień do Polski, aby poznawać miejsca, gdzie rodzili się, uczyli, pracowali, kochali, żyli i ginęli w obozach zagłady ich krewni. - Wcześniej dwa lata ukrywała się w piwnicy w domu w Krakowie. Wydali ją sąsiedzi. Dziesięcioletnia dziewczyna ubłagała Niemców, że ma siłę do pracy.
Ponadgimnazjalne wybory
13 szkół ponadgimnazjalnych z miasta Łomża i okolic prezentowało się podczas Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych, która odbyła się w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży. - Chcieliśmy pomóc uczniom klas trzecich gimnazjum w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadgimnazjalnej oraz umożliwić im łatwy dostęp do informacji o łomżyńskich szkołach – mówi Anna Pawelec wicedyrektor szkoły.\
Warsztaty carvingu
Ponoć wywodzi się z Tajlandii, a w krajach azjatyckich znany jest już od co najmniej kilkuset lat. Dziś jest już dyscypliną na kulinarnych Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy i staje się coraz popularniejszy w Polsce. Mowa o carvingu, czyli sztuce rzeźbienia w owocach i warzywach. Warsztaty carvingu dla młodzieży odbyły się w łomżyńskiej Wecie.
Konkurs INFOTEST’2015 dla szkół ponadgimnazjalnych
- Zapraszamy wszystkie uczennice i uczniów z liceów i techników, niezależnie od tego, w której są klasie i na jakim profilu, do udziału w Konkursie Informatycznym INFOTEST’2015, organizowanym po raz drugi przez Instytut Informatyki i Automatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – zachęca inicjatorka i przewodnicząca komisji oceniającej dr inż. Aneta Wiktorzak. - Konkurs składa się z dwóch etapów: etap szkolny odbędzie się już 31. marca, etap uczelniany – 17. kwietnia. Uczestnik będzie zmagać się z zadaniami informatycznymi, walcząc o nagrody. Zadania w postaci interaktywnego testu dostępne są na platformie infotest.pwsip.edu.pl
Kuba z Łomży wygrał trzy konkursy i chce być omnibusem
- Mam wielką satysfakcję z wyróżnienia w szkole i mieście, zwolnienie z egzaminu szóstoklasisty i maksimum punktów, a rodzice są ze mnie dumni jak z dwóch moich starszych braci w Warszawie: dziennikarza i studenta informatyki; koleżanki i koledzy z klasy cieszą się, że udało mi się uzyskać takie efekty, no, i bez problemu mogę sam wybrać sobie Publiczne Gimnazjum nr 6 w Łomży – tak z zapałem i wesołą iskrą w oku wylicza Jakub Wierzbowski, szóstoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, który jest laureatem trzech wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Podniosła gala gratulacyjna odbyła się w SP nr 5 w Łomży.
Mózg poza szkołą pracuje na pełnych obrotach
- Początek lekcji jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w postaci aktywności ucznia, ponieważ to wtedy jego mózg podejmuje decyzję o uwalnianiu neuroprzekaźników – mówi dr Joanna Górecka, pedagog i koordynatorka nowoczesnych programów do nauczania wczesnoszkolnego, która była gościem konferencji „Mózg poza szkołą” w Łomży. - Jeśli nie uczynisz lekcji intrygującą, ciekawą, zaskakującą, a zapomnisz o mowie ciała, gestach i mimice, stymulujących rozwój mózgu, giniesz... Ostrzeżenie to ilustrują badania psychologa prof. Janusza Czapińskiego: ledwie co trzeci uczeń od 7 do 19 lat uważa lekcje w szkole za interesujące. Ponad połowa ocenia je jako nudne lub się ich boi.
Odmalowana mała ojczyzna bez obrażania rodaków
Jak śnieg po zimie zniknęły pod świeżą warstwą wiosennej farby obrzydliwe napisy, upokarzające ludzi, rasy, narody i wyznania, m.in., z budynku Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, z murka przy ściance wspinaczkowej na strzelnicy, ze szczytów bloków przy ulicach: Konstytucji, Księżnej Anny i Porucznika Łagody, z garażu przy ul. Prusa, z klap lub drzwi na murowanych śmietnikach przy ul. Kołłątaja, Niemcewicza i Staffa. To zasługa prawie 40 uczniów „Mechaniaka”, którzy pod opieką nauczyciela wos Kamila Parola powiedzieli stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej.
Międzykontynentalna podróż po ortografii
Anna Tarnacka, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, zwyciężyła w III Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2015”, zdobywając tytuł Mistrza Ortografii Miasta Łomża A.D. 2015. Podopieczna Iwony Konopko niemal bezbłędnie napisała arcytrudny tekst, wręcz najeżony pułapkami: „gdy byliśmy w pół drogi, o wpół do ósmej o zmierzchu, nasz żółciutki samochód zazgrzytał i zatrzymał się ni stąd, ni zowąd (...)”. Autorką dyktanda była Aleksandra Wojciechowska z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie. – Już słysząc po raz pierwszy tekst tego dyktanda wszyscy mieliśmy coraz większe oczy – mówi przewodniczący jury Maciej Listowski z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. – To był kawałek ciężkiej pracy i wszyscy mają prawo czuć się zwycięzcami, nasi dorośli też podołali!
Noc ze sztuką i ekologią w Drzewnej
Nocne warsztaty recyclingu artystycznego pod hasłem „Zrób coś z niczego” zorganizowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Wzięli w nich udział nie tylko uczniowie świętującego 20-lecie Technikum Ochrony Środowiska, ale też innych łomżyńskich szkół, chcący w atmosferze dobrej zabawy zrobić coś ciekawego – często z udziałem rodziców czy dziadków. – Takie majsterkowanie ze śmieci to moje hobby. Dzisiaj zrobiłem robota – pająka! - mówi 9-letni Paweł, którego na warsztaty zabrała babcia. – Od dawna podobała mi się technika papierowej wikliny, jestem też zainteresowana innymi technikami, jak decoupage – dodaje babcia, pani Barbara. - Jestem na takich warsztatach pierwszy raz, ale już zaczęłam załapywać o co w tym wszystkim chodzi i myślę, że też zrobię coś fajnego!
Kwiaty we włosach i uformowane z włosów
- Nie byłam do końca pewna, czy ta fryzura w ogóle mi wyjdzie, i dopiero pod koniec pracy, jak wszyscy podchodzili z aparatami, robili zdjęcia i się zachwycali, to pomyślałam, że mam szansę w finale – opowiada Emilia Żaczek, 19-letnia zwyciężczyni Wojewódzkiego Konkursu „Sprawny w zawodzie – fryzjer”, którego finał odbywał się na przestronnym i jasnym poddaszu Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży. - Nie spodziewałam się aż tak pozytywnego dla mnie werdyktu komisji fachowców. Byłam w szoku, ale... czeka mnie jeszcze ogólnopolski finał w maju.
Prymusi z PG nr 1 w Łomży odkrywają piękno nauki
Po raz piętnasty w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich odbyła się uroczystość, na której tytuł Prymusa otrzymało 35 uczniów ze średnią ocen 5 (i więcej) i wzorowym zachowaniem. Publiczność w auli szkolnej podziwiała ich sukcesy w konkursach przedmiotowych, artystycznych, zawodach sportowych i działalności społecznej, zarówno na forum lokalnym, jak i ogólnopolskim. Rodzice dzieci przeżywali dumę i wzruszenie, gdy z rąk dyrektor szkoły Teresy Kurpiewskiej oraz zaproszonych gości otrzymywali listy gratulacyjne, a ich pociechy - prymusi nagrody książkowe.
Powitanie wiosny sportem, tolerancją i rękodziełem
„Mając na uwadze doświadczenia z lat poprzednich, a także analizy zagrożeń, związanych ze świętowaniem przez dzieci i młodzież szkolną pierwszego dnia wiosny w formie tzw. Dnia Wagarowicza, należy spodziewać się nasilenia zagrożeń, związanych z demoralizacją osób małoletnich” - piszą organizatorzy turnieju siatkówki drużyn mieszanych gimnazjalistów, a chcąc temu zapobiec, organizują w piątek od godz. 10. w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich mecze i zabawy. Na powitanie wiosny Uczniowie „Mechaniaka” będą usuwali z murów osiedli SM „Perspektywa” i ŁSM brzydkie napisy, a Technikum Ochrony Środowiska uświetni warsztatami recyklingu artystycznego swoje 20-lecie wiosną od wieczora po północ.
Sukces uczennic łomżyńskiej Wety
Karolina Kłosek i Milena Rybicka choć to jeszcze uczennice klasy trzeciej łomżyńskiej Wety już mają indeksy na studia. Obie kształcą się w zawodzie technik technologii żywności i kilka dni temu odniosły sukces w etapie centralnym XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności.
Giełda Pomysłów w III LO na studencką przyszłość
Po sali gimnastycznej III LO w Łomży jeżdżą sobie w najlepsze na świecie dwa łaziki marsjańskie: Magma i Hyperion od studentów Politechniki Białostockiej, które wygrały na pustyni Utah konkurs NASA. Niewielkie, jak postawiony na ziemi trochę większy wózek dla dziecka, tyle że na sześciu kółkach. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego miasta przyglądają się popisom i slalomom naszpikowanych mechaniką i elektroniką srebrno-białych pojazdów, przechadzając się wśród stoisk 35 uczelni z całej Polski. Przedstawiciele rozdają, co się da: uśmiechy, foldery, długopisy, ołówki, breloki, smycze, jabłka i – rzadziej – koszulki, więc maturzysta Tomek Grabowski robi 50 pompek.
Ćwierć miliona na badania w PWSIiP
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży ponad 257 tysięcy dotacji na rozwój potencjału naukowego. To o 100 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. – Dotacja przeznaczana jest na finansowanie publikacji naukowych, materiałów niezbędnych do wykonywania badań empirycznych, wyjazdów konferencyjnych, wewnętrznych projektów badawczych – mówi dr hab. Dariusz Surowik, pełnomocnik rektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. - Oczywiście nasze ambicje naukowe rosną z roku na rok i dlatego oprócz puli ministerialnej, na wskazane cele przeznaczamy od lat także środki własne.
Czas zapisywać dziecko do przedszkola
Zaczął się nabór na rok szkolny 2015 / 2016 w prowadzonych przez miasto Łomża 9 przedszkolach publicznych, które przygotowane są na przyjęcie 1 380 dzieci. Do 12. marca rodzice mogą składać deklaracje o pozostawieniu pociech w dotychczasowym przedszkolu albo ich przejściu do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Od 16. marca do 27. marca będą prowadzone zapisy dzieci, idących po raz pierwszy do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Zapewne problemy ze znalezieniem miejsc w przedszkolach będą mniejsze niż przed rokiem, gdyż sześciolatki idą obowiązkowo do klas pierwszych.
„Najsmaczniejsze pierogi z mięsem”
Pieróg pierogowi nierówny. Wiedzą o tym doskonale nie tylko smakosze. Ostatnio do boju na pierogi stanęli uczniowie klas technik żywienia i usług gastronomicznych łomżyńskiej „Wety”. Tym razem rywalizacja była jeszcze trudniejsza bo szkolny konkurs kulinarny nosił tytuł „Najsmaczniejsze pierogi z mięsem”.
Okrucieństwo w szkole, czyli dręczące słowo bullying
- Można przyjąć, że od lat w Polsce co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym jest ofiarą przemocy, że zostało pobite, a co piąte było przemocy sprawcą, bo przemoc łatwiej wyzwala się w grupie – mówi prof. dr hab. Jacek Pyżalski, znany i ceniony pedagog specjalny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i autor głośnej wśród pedagogów książki „Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży” (2012), który gościł pierwszy raz w Łomży z wykładem nt. przemocy rówieśniczej dla ponad 100 nauczycieli i dyrektorów szkół w PWSIiP. - Powszechne jest przesadzone przekonanie o skali agresji: fizyczna przeważa u chłopców i z wiekiem maleje, a słowna u dziewcząt i wraz z wiekiem rośnie. Najpowszechniejsza jest cyberprzemoc w Internecie i możemy przyjąć, że dotyczy połowy dzieci i młodzieży. Niestety, często nieświadomych zagrożeń.