Selena Gomez w II LO w Łomży, Zac Efron w „Katoliku”
Wspomnienie tłumu wielkich gwiazd kina amerykańskiego i piosenki anglojęzycznej dech zapiera, o czym dziś najlepiej wiedzą zadowoleni uczestnicy egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Czytali teksty, słuchali nagrań i pisali odpowiedzi na około 10 poleceń, wśród których znalazł się, m.in., wpis w blogu o spotkaniu z ulubionym aktorem lub piosenkarzem. Uczniowie II LO i Liceum Katolickiego w Łomży wybierali zazwyczaj ikony popkultury - postacie, jakie młodzieży i ludzkości XXI w. wyznaczają do lubienia producenci show, filmów i koncertów.
„Bardzo łatwa matura z matematyki” - oceniają w I LO w Łomży
W drugim dniu matur pisemnych zaświeciło słońce dla 10 473 abiturientów liceów i techników z województwa podlaskiego, którzy mieli prawo chwycić za długopis i rozwiązać zadania z algebry, trygonometrii i geometrii. W Łomży w 23 szkołach ponadgimnazjalnych nad matematyką głowiło się, być może, nawet ponad 1 300 maturzystek i maturzystów, zaś w I LO im. Tadeusza Kościuszki 181, w tym 111 dziewcząt i 70 chłopców. - Za wniesienie na egzamin telefonów komórkowych lub sprzętów telekomunikacyjnych grozi unieważnienie matury z tego przedmiotu – upomina dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Jolanta Gołaszewska. - Takich incydentów nie stwierdziliśmy. Nikt o „ułatwieniu” nie myślał w liczącej 403 lata Szkole. - Wynik matury to ważna informacja dla mnie, na ile jestem sumienny, systematyczny i zdyscyplinowany – mówi Hubert Karwowski z I LO.
Zabraknie pracy dla setek nauczycieli w Łomży?
Dziś na 1253 etatach nauczycielskich w podległych miastu Łomża placówka pracuje 1182 osób. Od września zarówno etatów jak i nauczycieli ma być mniej... dużo mniej. Na podstawie projektów arkuszy organizacyjnych szkół na rok szkolny 2017/2018 wynika, że liczba nauczycielskich etatów w Łomży miałaby spaść aż o ponad 250. Ratusz przyznaje, że dziś tak to wygląda, ale podkreśla, że to tylko pierwsze szacunki, i że będzie się to zmieniało do połowy sierpnia, a ostatecznie „ta liczba na pewno nie będzie tak drastyczna”.
Zabrakło miejsc w przedszkolach
Blisko setka dzieci w wieku od 3 do 6 lat nie zakwalifikowała się do przedszkoli w ramach pierwszego naboru, prowadzonego przez miejskie placówki. Miejsc dla dzieci zabrakło przede wszystkim w przedszkolach na osiedlu Południe, które od lat są najchętniej wybierane przez rodziców mieszkających w pobliżu. Ratusz twierdzi, że rodzice tych dzieci będą mogli jeszcze wybrać miejsce gdzie ich pociechy od września będą się bawiły i uczyły. - Od 15. maja do 6. czerwca 2017 roku będzie odbywała się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca – podaje inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. - Przedszkola dysponują 67 wolnymi miejscami dla 3-5 latków, natomiast szkoły podstawowe dysponują 196 miejscami dla 5- i 6-latków.
„Praca – pasja czy obowiązek?” na maturze z języka polskiego
- Młodzieży życzymy podczas egzaminów maturalnych jak najlepiej, żeby zakodowała poprawnie arkusze egzaminacyjne, uważnie przeczytała polecenia, na spokojnie przeniosła swoje odpowiedzi z arkusza na kartę odpowiedzi i czytelnie wpisywała wszystko, co przeczytają potem egzaminatorzy - mówi Jolanta Gołaszewska, trzymająca mocno kciuki za maturzystów dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Tegoroczną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym w województwie podlaskim ma prawo zdawać 9 755 dziewcząt i chłopców ze 176 liceów i techników, zaś w Łomży w 23 liceach i technikach nad poleceniami z literatury i języka ojczystego mogło się głowić nawet 1 189 osób. Na maturę z polskiego mieli 170 minut. Ciekawe, jak sobie poradzili...?
Odeszła nauczycielka Grażyna Wycińska
Wieczorem, 2 maja 2017 roku w wieku 61 lat, odeszła do Pana Boga Grażyna Wycińska, wieloletni pedagog szkół łomżyńskich. Po skończeniu Państwowego Studium Technicznego w 1977 roku , zaczęła pracę w Komendzie Chorągwi Łomża jako kierownik Wydziału Zuchowego. - To była największa pasja Jej życia – wspomina Jolanta Pietrzykowska.
Matury zaczynają się w czwartek
Około 1200 osób w Łomży w czwartek wystartuje w maratonie maturalnym. Rozpocznie się on o godz. 9.00 od obowiązkowego dla wszystkich egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. O godz. 14. niespełna 20% maturzystów będzie pisało egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a w piątek rano obowiązkowa podstawowa matematyka. Sesja egzaminacyjna – pisemna i ustna - potrwa do 26 maja, a wyniki matury będą ogłoszone 30 czerwca.
„Raduj się nauką!”, czyli ponad 400 możliwości zgłębienia tajemnic nauki i sztuki
W maju 2017 roku zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki, kultury i sztuki na 15. edycję Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W programie przewidzianych jest ponad 400 imprez tematycznych: warsztatów, wykładów, pokazów, wystaw, koncertów i różnego rodzaju spotkań. Atrakcje naukowe w tym roku zaprezentuje 12 uczelni wyższych oraz Białostocki Park Naukowo–Technologiczny. - Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym - mówiła Maria Skłodowska – Curie. W 150. rocznicę urodzin tej niezwykłej uczonej, laureatki dwukrotnej Nagrody Nobla, tegoroczna edycja Festiwalu jest jej dedykowana. Hasło XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki brzmi: „Raduj się nauką!”
Matura
Drodzy Absolwenci LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. W 102-letnim gmachu przy ul. Feliksa Bernatowicza uczyliśmy się w latach 1978 – 1982. Organizujemy po 35 latach II Zjazd Maturzystów '82 z naszego ambitnego i niezapomnianego rocznika. Spotkamy się 27. maja w Łomży, w sobotę, czyli dokładnie 10 lat i 1 dzień od I Zjazdu w 2007 r., kiedy bawiliśmy się w Hotelu Polonez (obecnie Gromada). Tym razem proponujemy:
Olimpijczycy z promieniami i absolwenci I LO ze świadectwami
Maturzyści I LO im Tadeusza Kościuszki odebrali świadectwa ukończenia ponad 403-letniej szkoły w obecności poprzedniego dyrektora Zygmunta Zdanowicza (lat 80). Aktualny dyrektor Jerzy Łuba w przemówieniu wskazał młodym ważną rzecz: że to historyczne chwile, do których wracać będą we wspomnieniach przez całe życie. Niektórzy nie zapomną tego dnia na pewno, jako że wyróżnili się na tle rocznika najwyższymi wynikami w nauce i osiągnięciami w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Odebrali statuetki - kryształowe promienie wiedzy i pilności - przy profesorach, rodzicach i rówieśnikach, oklaskujących najlepszych: Justyna Jachimowicz za imponującą średnią ocen 5,39, a za triumfy finalistów albo laureatów: Bartek Korzeb z biologicznej, Khamzat Sultanov z rusycystycznej, Rafał Wierciszewski z wiedzy o Afryce oraz Wiktoria Ruszczyk z artystycznej.
Patriotyczna „siódemka”
- Dziś jesteśmy uczniami, nauczycielami, urzędnikami, harcerzami, politykami czy sportowcami, ale Polakami będziemy zawsze. Bądźmy z tego dumni i jak najczęściej przysparzajmy dumy Polsce – w przededniu majowych świąt przypominali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. Po raz szósty w jej murach zorganizowano Wieczór Patriotyczny, podczas którego społeczność szkoły oddaje hołd Polakom, którzy stanęli kiedyś przed koniecznością odpowiedzi na pytanie, czy warto umrzeć za marzenie o wolności. - Tradycyjnie też impreza nasza łączy wszystkich: starszych i młodszych, duchownych i świeckich, nauczycieli i uczniów, po prostu – Polaków.
Czepkowanie w Instytucie Medycznym z Tomkiem Kamińskim
Renata Świderska pochodzi z Grajewa, pracuje w szpitalu wojskowym w Ełku, a studiuje w Łomży. W czerwcu 2015 spełniła swoje marzenie. - Lata mijały, byłam dobrą żoną, super mamą dla dwóch synów i córki. Byłam szczęśliwa. Gdy córka zachorowała, świat zmienił kolory, pojawił się szpital i mnóstwo ludzi w bieli... - wspominała Renata Świderska na uroczystości czepkowania 54 studentek i 8 studentów 2. roku kierunku pielęgniarstwo PWSIiP w Łomży. Wpierw była salową i opiekunem medycznym, w wieku 44 lat została studentką. - Córkę choroba obdarła z marzeń, a mnie z planów. Na czepek pielęgniarski czekałam długo, aż 30 lat. „Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa”.
Licealiści z Czyżewa, Białegostoku i Łomży najlepsi w Infoteście
- Jestem bardzo zadowolona, ponieważ dotarłam do finału Infotestu 2017 i zdobyłam 30 punktów na 45 możliwych. Do tego w moim życiu nie liczą się nagrody i wyróżnienia, a bardziej - osobista satysfakcja, bo w ubiegłorocznym konkursie miałam w finale tylko około 20 punków – cieszyła się na uroczystości rozdawania nagród Joanna Dębek, 19-letnia maturzystka z I LO w Łomży, która w pełnej chłopców sali w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości była jedną z zaledwie kilku dziewcząt. - Ponad trzy lata zbierałam oszczędności i kieszonkowe, żeby kupić sobie własny komputer. A w każdą sobotę po 4 godziny rozwiązywałam na kole problemy informatyczne.
Barwny świat owadów z... makulatury
Rekordowym zainteresowaniem cieszyła się siódma edycja ogólnopolskiego konkursu plastyczno-ekologicznego „Makulatura to nie śmieć”. Wpłynęło nań 1245 prac ze 117 placówek oświatowych i wychowawczych oraz ośrodków kultury z całej Polski. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, na której zaprezentowano 152 najciekawsze prace. – Jest to harmonijna różnorodność – ocenia wystawę inicjatorka konkursu Anna Bureś. – Autorzy prac wykazali się ogromnym profesjonalizmem, stąd tak wysoki ich poziom!
Warszawskie sukcesy podopiecznych Anny Bureś
Maja Przestrzelska (12 lat) i Lena Zuzga (8 lat) zdobyły nagrodę i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Łapy, pióra i rymów cała fura”, a Oskar Chludziński (12 lat) został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Warszawa moja stolica. Prace młodych łomżan z Pracowni Plastycznej MDK-DŚT w Łomży prowadzonej przez Annę Bureś, rywalizowały z tysiącami innych z całego kraju.
Solidarna akcja rodziców 6-latków przyniosła skutek
- Sprawa ta szczęśliwie została załagodzona, wspólnie z naczelnikiem wydziału oświaty Andrzejem Piechocińskim, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 15 Joanną Leszczyńską i dyrektorem SP nr 10 Leszkiem Sobocińskim – ucieszyła się w środę po godzinie 14. Grażyna Kowalewska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 14. - Rodzice oczekiwali, że ich dzieci będą chodzić do zerówki albo w przedszkolu, albo w „Dziesiątce”, byle nie do „Jedynki”, ze względu na odległości. Uzgodniliśmy więc wspólnie, że 13 dzieci z PP nr 14 oraz 12 dzieci z PP 15 przyjmie Szkoła Podstawowa nr 10.
Rodzice żądają miejsc dla 6-latków w przedszkolach nr 14 i 15
- Odebrano nam wybór, gdzie nasze dzieci będą chodzić do zerówki, i narzucono placówkę, czyli nowo tworzoną Szkołę Podstawową nr 1, która będzie w budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 – skarży się na władze miasta Łomża mama 6-letniego dziecka, uczęszczającego do Publicznego Przedszkola nr 14. - Nikt nas nie uprzedził, nie poinformował i nie zapytał o zdanie, mimo że łącznie około 70 rodziców sześciolatków, także z Przedszkola Publicznego nr 15, złożyło deklarację, że chcą, aby ich dziecko kontynuowało naukę w swoim dotychczasowym przedszkolu. W przedszkolu nr 14 przy Niemcewicza przywitała nas kartka, że jest to decyzja narzucona z góry.
Yamaha w łomżyńskiej szkole muzycznej
Instrumentarium Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży wzbogaciło się o kolejny fortepian słynnej japońskiej firmy Yamaha. To model C1X o mniejszych rozmiarach, ale o pięknym, naturalnym brzmieniu i wyglądający równie efektownie jak fortepiany koncertowe tej marki. Zadowolenia z zakupu instrumentu za 85 tysięcy złotych nie kryje dyrektor PSM Mirosław Korona, dodając, że był on możliwy dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Rady Rodziców.
Pierwsze listy w naborze do przedszkoli i podstawówek
Dziś łomżyńskie przedszkola i szkoły podstawowe mają podać do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. To drugi etap rekrutacji prowadzonej od początku miesiąca dla dzieci od 3 do 7 roku życia. Do końca tygodnia rodzice dzieci zakwalifikowanych muszą złożyć pisemne oświadczenie potwierdzające wolę skierowania dziecka do tej właśnie placówki.
Marzenia z mocą sprawczą po ciężkim egzaminie gimnazjalnym
Kwadrans po 12. w hallu przy szatni jeszcze pusto, tylko Magdalena Sakowska rozmawia z kobietą koło dyżurki pań woźnych. Po rozwiązaniu wszystkich zadań egzaminu z matematyki wyszła jako siódma z sali gimnastycznej, gdzie uczennice i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży drugi dzień zdają budzący emocje egzamin. - Zawsze jak wychodzę z egzaminu, to mnie głowa boli, to jednak duży wysiłek myślowy – opowiada z uśmiechem Magda, a wokół robi się rojno i gwarno od strojnych dziewcząt i eleganckich chłopców. - Matematyka była łatwa, trochę trudniejsza historia i wos, ciut trudniejszy polski, a najtrudniejsza część przyrodnicza. Angielskiego w piątek się nie boję: często rozmawiam z kolegami z Afryki, Tunezji, USA i Szwecji.