Termomodernizacja z unijnym wsparciem
Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie i szkoła podstawowa w podzambrowskiej wsi Poryt - Jabłoń otrzymały ponad milion złotych dofinansowania na termomodernizację. Środki unijne pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Niebezpieczny nowy model finansowania uczelni
„Zmiany wdrażane w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego nie powinny i nie mogą ograniczać możliwości regionalnych uczelni” - zaznacza Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, która przyjęła specjalne stanowisko w sprawie zagrożeń dla rozwoju społeczno - gospodarczego województwa podlaskiego wynikających z aktualnej sytuacji regionalnych uczelni wyższych. - Rada przyjmuje z wielkim niepokojem decyzje uczelni publicznych o bardzo znaczącym ograniczeniu naboru studentów, które wynikają z aktualnie wdrażanego nowego modelu finansowania(...) zaś szczególnie negatywne skutki w opinii członków Rady, będzie miało ograniczenie rekrutacji na jedynej regionalnej akademickiej uczelni technicznej - Politechnice Białostockiej – czytamy w stanowisku podpisanym przez Waldemara Pędzińskiego, przewodniczący WRDS.
Listy w szkołach
Szkoły ponadgimnazjalne w Łomży wywiesiły w czwartek pierwsze listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do klas pierwszy. Teraz ci z pierwszych list mają czas do jutra do godz. 15. na potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
„Pierwsze” pierwsze w Łomży i trzecie w województwie
Dyrektor Jerzy Łuba zdał ze 181 uczniami i nauczycielami I LO w Łomży maturę celująco. Tak jak dwa lata temu, na 100 procent. Jego 12. matura w najlepszej szkole w mieście (pod tym względem) oznacza, że w województwie podlaskim łomżyńskie I LO imienia Tadeusza Kościuszki szczyci się na podium 3. miejscem, za białostockimi I LO i II LO. Z matematyki podstawowej i rozszerzonej oraz z biologii rozszerzonej jest to nawet miejsce 2., natomiast z chemii, fizyki i historii maturzyści I LO zdali matury najlepiej w Podlaskiem. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży podała te wyniki oficjalnie, tworząc naturalny klimat do rozmowy ze szczęśliwym dyrektorem Jerzym Łubą.
Uczniowie PG 6 najlepiej zdali egzamin gimnazjalny w Łomży
W dobrych humorach mogą być nauczyciele, rodzice i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, ponieważ absolwenci klas trzecich ich szkoły przy ul. Bernatowicza osiągnęli najwyższe wyniki w mieście z egzaminu gimnazjalnego. 65 uczniów najwyższą średnią uzyskało z języka angielskiego - 95 procent i języka polskiego – polecenia wykonało poprawnie 90 procent zdających, którzy mieli również najwyższe wyniki w części matematyczno-przyrodniczej. Opublikowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjna w Łomży dane statystyczne pokazują, że z egzaminami w następnej kolejności dobrze poradzili sobie trzecioklasiści: Katolickiego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Publicznego Gimnazjum nr 1 imienia Noblistów Polskich.
Nowe dyrektorki w podstawówkach
Potwierdziły się nasze informacje sprzed tygodnia. Konkursy na stanowiska dyrektorów szkół podstawowych nr 1 i nr 2 w Łomży wygrały odpowiednio Krystyna Kamińska i Jolanta Kowalewska. Zarządzenia powierzające im pełnienie funkcji do 1. września na pięć kolejnych lat prezydent Łomży podpisał w piątek.
Maturzyści poznają wyniki
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży o północy udostępniła specjalny serwis dla maturzystów z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego umożliwiający im dostęp do informacji o uzyskanych wynikach z egzaminu maturalnego. W województwie podlaskim maturę zdało 80% przystępujących do niej, ale blisko 1300 osób ma jeszcze szansę na poprawkę w sierpniu.
Ostatnie chwile...
Wraz z końcem roku szkolnego przestały istnieć ostatnie elementy dawnej sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Jeden z czytelników „czwórki” przypadkiem natrafił jak łyżka koparki niszczyła łącznik pomiędzy budynkiem szkoły, a zrównanej już z ziemią sali sportowej.
Jacht na koniec roku szkolnego i wesołe wakacje
Siedzimy na krzesełkach, w ciszy sali gimnastycznej. Każdy z nas ma doświadczenia, osiągnięcia, plany i marzenia. Wiktoria Śledziewska chce zdać maturę w I LO i dostać się na medycynę. Damian Jakubik pragnie ukończyć Technikum Informatyczne i nadal śpiewać, jak dzisiaj przebój Universe, a Jakub Drozdowski zamierza po II LO w Łomży studiować architekturę. - Żałuję, że te trzy lata tak szybko minęły, ale nad przeszłością się nie rozczulam, ponieważ trzeba iść do przodu, aby zwiedzać życie i poznawać świat – uśmiecha się Damian, kiedy 16-latki odbierają świadectwa z rąk dyrektor Teresy Kurpiewskiej w obecności ośmioro wychowawców w Publicznym Gimnazjum nr 1. Dla Pani Dyrektor to równie szczególna i wzruszająca chwila: po 18 latach prowadzi uroczystość ostatni raz.
Nowi dyrektorzy w podstawówkach
Jolanta Kowalewska, dotychczasowa dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, według nieoficjalnych informacji miał wygrać konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży. W przypadku konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 komisja jako zwyciężczynię miała wskazać Krystynę Kamińską, nauczycielkę z PG nr 1, które jest przekształcane w SP nr 1.
PWSIiP awansuje w rankingu „Perspektyw”
Miesięcznik „Perspektywy” zaktualizował opublikowany w ubiegłym tygodniu ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży awansowała na trzecie miejsce zestawienia. - Takie było moje marzenie, zakończyć kadencję rektorską, gdy nasza uczelnia znajdzie się na podium najbardziej opiniotwórczego rankingu szkół wyższych w naszym kraju – komentuje rektor PWSIiP, dr hab. Robert Charmas. - We wrześniu przekażę pałeczkę mojemu następcy i czuję olbrzymią zawodową satysfakcję, bo PWSIiP jest obecnie bezdyskusyjnie w gronie najlepszych.
Gimnazjaliści najchętniej wybierają II LO i „Mechaniak”
Do szkół ponadgimnazjalnych w Łomży chcą uczęszczać absolwenci gimnazjów nie tylko z grodu nad Narwią czy województwa podlaskiego: chętni są z Mazowieckiego i Warmińsko-Mazurskiego. Oto wniosek z zakończonego naboru drogą elektroniczną, który ponadto pokazuje, że najchętniej wybieraną szkołą średnią w mieście jest nieodmiennie II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Konopnickiej: do każdej z pięciu 27-osobowych klas chce się dostać o wiele więcej kandydatów; do klasy humanistycznej nawet 59. Tylko w klasie holistycznej chętnych jest ledwie 14. - może byłoby więcej, gdyby nazwać ją jeszcze bardziej ogólnie. Do 26. czerwca godzina 15. kandydaci mają czas na złożenie w szkole 1. wyboru świadectwa gimnazjalnego i zaświadczenia o wynikach egzaminu.
Gimnazjaliści lepsi z polskiego niż z matematyki
Gimnazjaliści poznali dziś wyniki sprawdzianu kwietniowego. Na swojej stronie internetowej opublikowała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Do egzaminu gimnazjalnego w województwie podlaskim w tym roku przystąpiło 10 671 uczniów. Najlepsze wyniki są z języka polskiego, a najsłabsze z matematyki.
Dziekani wybrani w PWSIiP
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zmienia strukturę wewnętrzną. Od września na uczelni mają zacząć funkcjonować trzy wydziały. W środę kolegium elektrów wybrało ich dziekanów.
Ranking uczelni z Łomżą
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży utrzymała zdobyte w ubiegłym roku wysokie 5. miejsce także w najnowszym rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych miesięcznika Perspektywy. Łomżyńska „państwówka” najwięcej punktów zyskała w najważniejszej z podkategorii „siła naukowa”, a najsłabiej została oceniona za „innowacyjność” i „prestiż”. W sumie zdobyła 83.3 pkt, o 0,4 pkt mniej niż dwie uczelnie, które zajęły ex aequo trzecie miejsce.
Koleżeński zjazd na 60-lecie matury
Maturzyści Technikum Rachunkowości Ministerstwa Oświaty w Łomży rocznika 1957 spotkali się po latach. Wielu z nich nie widziało się od czasów matury. Wspominali z rozrzewnieniem zmarłych kolegów i profesorów, w których intencji mszę świętą odprawił ich szkolny kolega, kapucyn o. Jan Bońkowski oraz niełatwe czasy komunistycznej indoktrynacji lat 1953-57. – 60 lat to piękna rocznica! – mówi inicjator zjazdu Henryk Łepkowski. – Te lata, kiedy chodziliśmy do szkoły, były latami i trudnymi, i ciekawymi. Rozpoczynaliśmy szkołę w 1953 roku, zaraz po śmierci Stalina, ale okres stalinizmu wtedy się w Polsce nie zakończył...
135 ludzi biegało w Lasku Jednaczewskim na 25-lecie III LO
- W piękny, piątkowy dzień miało miejsce niezwykłe dla naszej społeczności wydarzenie: bieg długodystansowy na trasie 3 150 metrów, zorganizowany w ramach obchodów 25-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży – cieszy się polonistka Lidia Choińska. - To już kolejna inicjatywa uświetniająca nasz jubileusz. Wcześniej odbyły się wydarzenia z zakresu edukacji, kultury i sportu. W Biegu 25-lecia III LO w Łomży wzięło udział 135 osób: zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.
Kursy zawodowe i angielski dla Polaków, Litwinów i Łotyszy
- Zajęcia w szkole i w domu, na lekcjach i po lekcjach, pokazały nam, że komunikowanie się, etyka biznesu czy nowoczesne technologie informacyjne to nie musi być nudna teoria, że nauka może być ciekawa i wciągająca – wylicza Piotr Góralczyk, trzecioklasista z klasy logistycznej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży, uczestniczący od początku w realizacji projektu unijnego Erasmus+ „International Partnership for Improving the Quality of Teaching in Vocational Schools”. - Uczyć skutecznie i ciekawie – streścił ideę podnoszenia jakości nauczania w szkołach zawodowych dyrektor ZSEiO Paweł Drożyner, otwierając konferencję podsumowującą trzyletnią współpracę z trzema partnerami: z Daugavpils na Łotwie, Biała Waka koło Wilna i z Białegostoku.
Uczeń „czwórki” laureatem ogólnopolskiego konkursu historycznego!
Maciej Mieczkowski uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży zdobył tytuł laureata etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”. W konkursie wzięło udział kilkanaście tysięcy uczniów z całej Polski, a do etapu centralnego zakwalifikowano 124 najlepszych uczestników.
Warsztaty na Bałtyku
Grupa młodzieży ze szkoły na Zielonej popłynęła promem Stena Spirit do Szwecji. Nie była to zwykła wycieczka, lecz przede wszystkim warsztaty zapoznające ich z ofertą hotelową, kulinarną i SPA w transporcie morskim na przykładzie tej jednej z największych jednostek pływających po Bałtyku.