Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Ptasia kraina

zaproszenie-3.gif

Relacja filmowa z otwarcia wystawy dzięki uprzejmości portalu informacyjnego i telewizyjnego naszalomza.pl

Na wystawie “Ptasia Kraina” prezentowane są fotografie, rzeźby i malarstwo. Autorem fotografii jest Robert Bałdyga z Łomży. Rozmiłowany w przyrodzie z upodobaniem fotografuje krajobrazy, ludzi, ptaki i zwierzęta nad Narwią i Biebrzą. O jego pasji tak pisze, tytułujący się mianem „Biebrzański kłusownik”, Marek Syguła: „ Jest wszędzie tam, gdzie światło słoneczne przybiera niespotykane i niezauważalne dla przeciętnego śmiertelnika wyjątkowe odcienie. Gdy zwykły obywatel przybiera się do rozpalania grilla, Robert Bałdyga rusza na fotołowy. Na jego fotografiach trudno szukać ptaków pokazanych w sposób atlasowy. Jego awifauna kąpie się w złocie, mgłach, szarościach i różach. Czy mu zazdroszczę…tak! Przede wszystkim umiejętności spojrzenia na ptaki inaczej, niż ja i nasi koledzy po fachu. Jego podniebne stworzenia…to królowie światła i cienia, a Robert…jest dla mnie księciem ptasiego klimatu, jakże innego i jakże trudnego do naśladowania. Taki współczesny malarz ptasich opowieści…”

Druga część espozycji została przygotowana przez Annę Filipowicz-Mróz z Funadacji “Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie, która zaprosiła do udziału kilkunastu rzeźbiarzy i malarkę. Są to: Andrzej Graczyk (Worowice-Wyroby), Iga i Bogdan Kozon (Cieklin), Magdalena Słabosz-Nowak (Częstochowa), Robert Jehn-Olszewski (Nowa Iwiczna), Anna Padół (Paszyn), Dionizy Purta (Białystok), Eugeniusz Węgiełek (Pęcław), Zofia Zwolińska (Warszawa), Małgorzata Dudzińska-Kraskiewicz (Warszawa) oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Świętochłowic. Twórcy pokazują rzeźby w drewnie, ceramikę i biżuterię oraz obrazy i rysunki przedstawiające ptaki. Prace reprezentują różne style i koncepcje, a niezwykłe kształty i oryginalna kolorystyka świadczą o dużej wyobraźni, talencie i znajomości ptasich zachowań. Anna Filipowicz-Mróz pisze w katalogu wystawy: „Obserwacja życia ptaków i ich zachowań nierzadko miesza się z fantastyczną, opartą na przypisywaniu ptakom ludzkich cech, interpretacją zachowań. Z tym wiąże się miejsce ptaków w sferze wierzeniowej i magii, i ich rola w ludowej tradycji i kulturze wielu krajów. Mamy do ptaków ciepły, uczuciowy stosunek i traktujemy je jako dobrych sąsiadów. I to właśnie można zobaczyć na wystawie w pracach autorów, którzy w sposób różnorodny, a zarazem pięknie prezentują nam skrzydlatych przyjaciół.” .

Współorganizatorem wystawy jest Fundacja "CEPELIA" Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.

Opr. Karolina Skłodowska - kierownik Galerii Sztuki Współczesnej

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pt, 09 maja 2014 12:34
Data ostatniej edycji: cz, 05 marca 2015 16:54:19

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę