Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Baśniowe ilustracje

„Czy to bajka, czy nie bajka / Myślcie sobie, jak tam chcecie / A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie” (Maria Konopnicka). Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza – na razie w formie wirtualnej – na wystawę ilustracji książkowych do bajki "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej oraz wybranych baśni Hansa Christiana Andersena. Ilustracje zostały udostępnione przez Krasnobrodzki Dom Kultury.

Opowieść "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" po raz pierwszy ukazała się 125 lat temu. Historia jej powstania jest zadziwiająca. Maria Konopnicka napisała ją inspirując się gotowymi ilustracjami, które zakupił za granicą znany wydawca Michał Arct. Już od pierwszych zdań utwór wciąga i zachęca do lektury: „Zima była tak ciężka i długa, że miłościwy Błystek, król Krasnoludków, przymarzł do swojego tronu. Siwa jego głowa uczyniła się srebrną od szronu, u brody wisiały lodowe sople, brwi najeżone okiścią stały się groźne i srogie; w koronie, zamiast pereł, iskrzyły krople zamarzniętej rosy, a para oddechu osiadała śniegiem na kryształowych ścianach jego skalnej groty. Wierni poddani króla, żwawe krasnoludki, otulali się jak mogli w swoje czerwone opończe i w wielkie kaptury. Wielu z nich sporządziło sobie szuby i spencery z mchów brunatnych i zielonych, uzbieranych w boru jeszcze na jesieni, z szyszek, z huby drzewnej, z wiewiórczych puchów, a nawet z piórek, które pogubiły ptaszki, lecące za morze”. Książka miała duże powodzenie i była wielokrotnie wznawiana, a ilustrowali ją wybitni malarze i graficy. W 2009 roku powstał wyjątkowy zestaw ilustracji, będący owocem Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury. Autorką projektu i kuratorką realizacji jest Grażyna Szpyra, wieloletnia dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu, organizatorka plenerów ilustratorów i propagatorka polskiej sztuki ilustratorskiej. Na łomżyńską wystawę wybrała ona prace wielu znanych artystów. Należą do nich m.in. Aleksandra Kucharska-Cybuch, Elżbieta Gaudasińska, Artur Gołębiowski, Zbigniew Kołaczek, Hanna Kuźnicka, Joanny Zimowska-Kwak, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Krystyna Michałowska, Stanisław Ożóg, Anna Sędziwy, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Elżbieta Wasiuczyńska. Autorzy w mistrzowski sposób połączyli własną stylistykę z wymogami sztuki ilustratorskiej dopełniając tekst Konopnickiej obrazami wyzwalającymi nowe treści i skojarzenia. Drugą część wystawy zajmują ilustracje do baśni Andersena. Hans Christian należy do najbardziej znanych i lubianych autorów. Napisał ponad 160 baśni, bajek, opowieści. Od blisko 200 lat czytają je dzieci i dorośli na całym świecie. Pokazane na wystawie prace zostały wykonane  w czasie pleneru w Krasobrodzie (2005), przez cenionych polskich ilustratorów – Krystynę Michałowską, Bogusława Orlińskiego i Aleksandrę Kucharską-Cybuch. Są tu ilustracje do tak popularnych baśni, jak: „Królowa śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „”Słowik”, „Dzikie łabędzie”, „Małą syrenka” czy „Calineczka”. Znakomicie oddają one pełen niesamowitości i nostalgii klimat utworów słynnego duńskiego pisarza.

opr. Karolina Skłodowska 

Foto: Aleksandra Michalska-Szwagierczak - Jesienna wędrówka (
Foto: Franciszek Maśluszczak - Bez tytułu (
Foto: Małgorzata Sawicka-Woronowicz - Bez tytułu (
Foto: Joanna Marcolla - Idzie Wiosna (
Foto: Zbigniew Kołaczek - Lis Sadełko dusi Marysine gąski (
Foto: Aleksandra Kucharska-Cybuch - Zupa z kołka od kiełbasy (
Foto: Krystyna Michałowska - Baśnie - str. tytułowa (Hans Ch. Andersen)
Foto: Krystyna Michałowska - Baśnie - okładka (Hans Ch. Andersen)
Foto: Krystyna Michałowska - Dziewczynka z zapałkami (Hans Ch. Andersen)
Foto: Krystyna Michałowska - Kogut podwórzowy i kogucik na dachu (Hans Ch. Andersen)
Foto: Bogusław Orliński - Mała syrenka (Hans Ch. Andersen)
Foto: Bogusław Orliński - Pasterka i kominiarczyk (Hans Ch. Andersen)
Grzegorz Gwizdon
śr, 14 kwietnia 2021 14:22
Data ostatniej edycji: śr, 14 kwietnia 2021 14:30:57

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę