Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Studenci wracają na uczelnie

Tradycyjnie 1. października wyznacza początek roku akademickiego, który w najważniejszych uczelniach w Łomży zacznie się dla ok. 4 500 studentek i studentów, w tym ok. 1800 pierwszego roku (plus szkoła TWP i warszawska uczelnia w „Mechaniaku”). Inauguracje roku planowane są rozmaicie, zależnie od placówki. W Wyższym Seminarium Duchownym (najstarszej uczelni w mieście - 1919 r.) stało się tradycją, że inauguracja jest 16. października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Najstarsza uczelnia świecka to Wyższa Szkoła Agrobiznesu: ma 22. inaugurację o godz. 10. w Dniu Edukacji 14. października. 20. rocznicę powstania będzie świętować Uczelnia Jańskiego, łącząc jubileusz z inauguracją 8. grudnia. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości po raz 14. zabrzmi „Gaudeamus igitur” 16. października o godz. 9., gdy największą uczelnię odwiedzi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W Wyższym Seminarium Duchownym rektorem nadal będzie ks. Jarosław Kotowski, 11. w historii uczelni, kształcącej księży Diecezji Łomżyńskiej. W nowym roku akademickim naukę na 6-letnich studiach podejmie prawie 50 młodych, w tym tylko 7 na pierwszym roku. Łączą studia z modlitwą.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu przy Studenckiej
Otwarcie inauguracji weźmie na siebie jej założyciel i właściciel Jego Magnificencja Rektor prof. Roman Engler. Wykład inauguracyjny „Czy nasza żywność jest bezpieczna?” wygłosi prof. dr hab. Bożena Łozowicka, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin z Państwowego Instytutu Badawczego. - W „Agrobiznesie” rekrutacja nadal jest otwarta. Licząc ze studiami podyplomowymi, naukę zaczyna ok. 1 200 studentów, w tym na pierwszym semestrze 550 – opowiada rektor Engler. - Studenci są głównie z Polski, najwięcej z województw: podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. 35 naszych studentów jest spoza Polski: z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. W dziekanacie ostatni numer indeksu zarejestrowany to 10 730. Mamy 6 823 absolwentów, najwięcej na kierunkach: rolnictwo, pielęgniarstwo, informatyka... W tym roku ruszają też: towaroznawstwo (1. stopień), pielęgniarstwo (2. st.), bezpieczeństwo wewnętrzne (1. i 2. st.), budownictwo (1. st.), pedagogika (1st.). - Łącznie mamy 285 pracowników, z czego 95 na etacie. Naukowych jest 240 – precyzuje rektor WSA, ilu ludzi chce podzielić się wiedzą z żakami. - Nowości to nowe specjalizacje, jak sztuka kulinarna na towaroznawstwie: podpisaliśmy porozumienia z hotelami w Grecji i Portugalio, gdzie nasi studenci będą mogli odbyć praktyki. Na kryminalistyce i kryminologii jest też ciekawostka, bo podpisaliśmy porozumienie z Aeroklubem Białostockim, chętni będą mieć kurs, skoki spadochronowe. Zachęcam do studiów w WSA. U nas poznają się szczęśliwe pary małżeńskie, którym rektor funduje obrączki.

„Państwówka”, czyli PWSIiP przy Akademickiej
Czternasta inauguracja roku akademickiego PWSIiP jest pierwszą dla dr. hab. Dariusza Surowika jako 3. rektora w historii uczelni przy ulicy Akademickiej (po Kazimierzu Pieńkowskim i Robercie Charmasie). Wykład inauguracyjny 16. października „Jak nauka radzi sobie z niepełną informacją?” wygłosi profesor Max Urchs. Msza święta odbędzie się w niedzielę 15. października o godz. 10. w kościele NMP Częstochowskiej pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego. - Łącznie 2 tysiące studentów dziennych i zaocznych będzie kształcić się w PWSIiP – planuje rektor Surowik. - W rekrutacji na pierwszy rok przyjęliśmy 500 osób na studia dzienne, a 215 na zaoczne. Uczelnia wykształciła 653 magistrów, 904 inżynierów oraz 3 373 absolwentów studiów licencjackich.
W PWSIiP kierunków jest 13, m.in., dietetyka, fizjoterapia i kosmetologia, jednak największą popularnością cieszą się: informatyka (1. i 2. stopnia), pielęgniarstwo (1. st.), filologia angielska, administracja (1. st.). - Uczelnia jest jedyną państwową wyższą szkołą zawodową w kraju, mającą uprawnienia do prowadzenia studiów prawniczych – informuje Jolanta Święczkowska, rzeczniczka PWSIiP. - Pracowników naukowo-dydaktycznych mamy 78. Zatrudniamy 240 osób na 212 etatach.
„Państwówka” znalazła się na 3. miejscu w kategorii państwowych wyższych szkół zawodowych rankingu miesięcznika „Perspektywy” - oto awans PWSIiP o 2 pozycje względem ubiegłego roku. 

Uczelnia Jańskiego przy Krzywym Kole w Łomży
- W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia. W roku akademickim będziemy organizowali szereg spotkań jubileuszowych – wyjawia rektor „Jańskiego” dr Joanna Karpowicz. - Inauguracja roku połączona jest z obchodami 20-lecia i zaplanowana jest na 8. grudnia, ale nowi studenci zaczynają  6. października. Nowych studentów mamy na I i II stopniu: 150 osób na dzień dzisiejszy i cały czas przybywa, nabór na studiach podyplomowych to 370 osób. Na studiach stacjonarnych z pedagogiki i zarządzania jest więc łącznie 600 osób, na podyplomówce kolejne 470 osób. Zatrudniamy ponad 60 nauczycieli akademickich. W planach na nowy rok akademicki mamy rozszerzenie platformy e-learningowej, testowanej w poprzednim roku. Oznacza to, że aż 40 procent zajęć dydaktycznych będzie realizowanych przez kształcenie na odległość, wygodniejsze i tańsze dla studentów, którzy pochodzą z Podlaskiego i województw ościennych. Nowe specjalności na zarządzaniu: zarządzanie sprzedażą i logistyką, do tego bogata oferta dla nauczycieli na studiach podyplomowych. To ponad 60 nowych kierunków w „Jańskim”, np., pedagogika przedszkolna oraz kwalifikacje pedagogiczne dla osób, które mają ukończone studia I i II stopnia, a chcą jeszcze ponadto zostać nauczycielami. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę