Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Komunikat ZNP po rozmowach płacowych z rządem 27 sierpnia 2009 r.

27 sierpnia 2009 r. odbyły się kolejne rozmowy oświatowych związków zawodowych z rządem na temat przyszłorocznych podwyżek dla nauczycieli. Na spotkaniu Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentowali: Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz wiceprezesi ZG ZNP – Krzysztof Baszczyński i Jarosław Czarnowski. Natomiast stronę rządową - minier Michał Boni oraz wiceminister edukacji Krystyna Szumilas i Lilla Jaroń nowy Podsekretarz Stanu MEN.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez MEN analizy innego niż dotychczas wykorzystania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nauczycieli (jest to propozycja oświatowej „Solidarności” zgłoszona podczas spotkania 7 sierpnia br., przeciwko której ZNP od początku protestował). MEN zaproponował, aby zmienić naliczanie funduszu z aktualnie obowiązującego (według Karty Nauczyciela) na Kodeks Pracy. Związek Nauczycielstwa Polskiego skrytykował tę propozycję, opowiadając się jednoznacznie za nielikwidowaniem ZFŚS. Według Związku, fundusz powinien pozostać w dotychczasowym kształcie.

– Finansowanie podwyżek z funduszu jest niczym innym, jak tylko przekładaniem pieniędzy nauczycieli z jednej ich kieszeni do drugiej – podkreślał Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Dodał, że po ostatnich rozmowach Związek przedstawił tę propozycję nauczycielom do zaopiniowania. – Wszyscy mieli jedno zdanie na ten temat, po prostu ją odrzucili – podkreślił.

Podczas dzisiejszych rozmów Związek zaproponował, aby ze względu na kryzys rozważyć przyszłoroczne podwyżki dla nauczycieli w wariancie wrześniowym. – Zwracamy się z wnioskiem o przedstawienie możliwości realizacji znaczącej podwyżki dla nauczycieli z przesunięciem terminu jej wypłacania na 1 września 2010 r. Konsultowaliśmy ten wariant z grupą nauczycieli i większość z nich uważa, że w przyszłym roku, wyjątkowo ze względu na kryzys, można takie rozwiązanie wziąć pod uwagę – mówił szef ZNP. Ten model wzrostu wynagrodzeń nauczycieli miałby dotyczyć tylko roku 2010 .

Związek nie podał wielkości procentowych wrześniowego wariantu, zaznaczając, że musi to być znaczny, odczuwalny przez nauczycieli wzrost wynagrodzeń, większy niż dotychczasowa propozycja rządu. O konkretnej wysokości podwyżki ZNP będzie rozmawiać podczas posiedzenia Prezydium ZG ZNP, które zaplanowano 31 sierpnia – 1 września br. w Gdańsku.

Efektem dzisiejszych rozmów są cztery propozycje podwyżek nauczycieli w 2010 r., które w podsumowaniu opisał minister Boni.


1.     rządowa propozycja zgłoszona 7 sierpnia – 1 proc. od stycznia i 3 proc. od września, (ZNP przeciwko);

2.     rządowa propozycja likwidacji ZFŚS jako funduszu liczonego w oparciu o ustawę Karta Nauczyciela i zastąpienie go modelem liczonym według Kodeksu Pracy. Rząd proponuje, aby środki z likwidacji funduszu „karcianego” przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń zasadniczych (zdaniem MEN jest to ok. 700 - 800 mln zł);

3.     rządowa propozycja zmiany sposobu wyliczania ZFŚS w dwóch wariantach:
3.1    z obecnych 110 proc. do 73 proc. kwoty bazowej, co zdaniem MEN pozwoliłoby na wypłatę podwyżek w wysokości 2 proc. od stycznia i 5 proc. od września, (ZNP przeciwko);
3.2    z obecnych 110 proc. do 95 proc. kwoty bazowej, co zdaniem MEN pozwoliłoby na wypłatę podwyżek w wysokości 1 proc. od stycznia i 5 proc. od września, (ZNP przeciwko);

4.     zgłoszona przez ZNP propozycja znaczących podwyżek z terminem wypłacenia przesuniętym na wrzesień.

Na kolejnym spotkaniu, strona rządowa ma przedstawić analizę skutków finansowych wszystkich propozycji.

Podczas dzisiejszych rozmów prezes ZNP odniósł się także do informacji rozpowszechnianych w ostatnim czasie przez oświatową „Solidarność”. Chodzi o komunikat z 21 sierpnia br., w którym oświatowa ”S” informowała, że ZNP zgodził się na rządową propozycję przyszłorocznych podwyżek („1 proc.+3 proc.”).

– Chcę zapytać panów z „Solidarności”: jaką rolę pełnicie na negocjacjach, skoro podczas ostatniego spotkania - i to jest zapisane w protokole z tych rozmów – wyraźnie poinformowałem, że ZNP przyjmie swoje stanowisko w sprawie rządowej propozycji na przełomie sierpnia i września? Kto negocjuje, a kto podejmuje decyzje w „S”? Przypomnę, że pod porozumieniem z 21 października ub.r. mówiącym o planowanym wzroście wynagrodzeń w 2010 r. podpisany był pan Ryszard Proksa. Natomiast zaledwie kilka dni później w Stanowisku Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” czytamy, że rada stwierdza, iż „rozmowy Rządu ze związkami zawodowymi w sprawie projektów nowelizacji Ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela nie zakończyły się porozumieniem”. Z jednej strony kontestujecie Państwo to porozumienie, a z drugiej domagacie się teraz jego realizacji – mówił Broniarz.

– Oskarżacie ZNP o szkodliwą działalność. Proszę o przykłady. Czy można nazwać nim działanie Związku przeciwko nietrafionej i nieprzygotowanej reformie ministra Handkego, przeciwko reformie emerytalnej Buzka, która odebrała nauczycielom wcześniejsze emerytury, czy może nasze zmagania z Romanem Giertychem, jako szefem MEN? – pytał.

Szef ZNP podkreślił, że takie zachowanie oświatowej „Solidarności” burzy zasady partnerskiej współpracy. - Oczekuję, że negocjacje będą traktowane przez oświatową „S” poważnie – podkreślił.

Kolejne spotkanie w sprawie przyszłorocznych podwyżek nauczycieli odbędzie się w gmachu MEN 3 września o godz. 10.00.

(mk)

Źródło: ZG ZNP

Zarząd Oddziału
pt, 28 sierpnia 2009 08:07
Data ostatniej edycji: pt, 28 sierpnia 2009 08:11:29

 












 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę