Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Nauka scala – PWSIiP zaprasza na Festiwal Nauki i Sztuki

Główne zdjęcie
PWSIiP, ul. Akademicka 1

Po raz drugi Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży weźmie udział w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W przyszłym tygodniu uczelnia otworzy laboratoria i sale dydaktyczne, zapraszając do smakowania nauki dzieci, młodzież oraz dorosłych. - Będziemy się uczyć i bawić nauką – zaprasza dr inż. Aneta Wiktorzak, prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP w Łomży, uczelniany koordynator Festiwalu. Wykładowcy i studenci „Państwówki” przygotowali ponad pięćdziesiąt wydarzeń – od falowej i kwantowej natury światła, po zagadki kryminalne, zasady zdrowego odżywania, programowanie na wesoło. Będą też pokazy Centrum Nauki Kopernik.

dr inż. Aneta Wiktorzak, prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP
dr inż. Aneta Wiktorzak, prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP
Tak było podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki PWSIiP w ubiegłym roku
Tak było podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki PWSIiP w ubiegłym roku

– Czy może być cokolwiek spektakularnego w wykładach, konferencjach, żmudnej pracy laboratoryjnej? - pyta dr inż. Aneta Wiktorzak. - Ci, których gen nauki już zainfekował, wiedzą, że długofalowe konsekwencje naukowych działań mogą zaskoczyć nas wszystkich. Tak, jak zaskoczony byłby zapewne francuski matematyk Jean Baptiste Joseph Fourier (1768-1830), gdyby w swojej epoce dowiedział się, że z jego „Analizy określonych równań” wyłonią się takie futurystyczne urządzenia jak telefon komórkowy  i odtwarzacz MP3. 
„Nauka scala” – tak brzmi hasło szesnastej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. To nawiązanie do zaprojektowanych i zbudowanych sześćdziesiąt lat temu układów scalonych, które stały się przyczynkiem rewolucji naukowo-technicznej. 

We wtorek, 5. czerwca, od godz. 10.00 Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (ul. Akademicka 1) zaprasza na święto nauki.  
– Tego dnia będziemy mogli odwiedzić stoiska Centrum Nauki Kopernik oraz uczestniczyć w prelekcjach i warsztatach przygotowanych przez podlaskie uczelnie. Będziemy śledzić ruch naszego umysłu, który ulega złudzeniom i iluzjom. Odbędziemy podróże organoleptyczne, dowiemy się jak powstają nasze sensoryczne doznania, poznamy nowinki techniczne związane z terapią dzieci autystycznych, będziemy obserwować pyły, które na co dzień zagrażają naszemu zdrowiu.  Będziemy się uczyć i bawić nauką  – przekonuje dr inż. Aneta Wiktorzak. 
To oferta od przedszkolaka do seniora. Każdy znajdzie coś inspirującego. 

W czwartek 7. czerwca „Państwówka” zaprasza do siebie najmłodszych, przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych,  m.in.  na chemiczną piaskownicę, czyli kontrolowane wybuchy mini wulkanów, spalanie magnezu i sodu w wodzie. 
–  O tym, że matematyka jest językiem nauk przyrodniczych nie trzeba nikogo przekonywać, ale nie każdy wie, że jej ślady widoczne są także tam, gdzie jej władza teoretycznie się kończy, np. w malarstwie Jacksona Pollocka. Grupa fizyków pod kierownictwem Richarda Taylora w roku 1996 zauważyła, że obrazy słynnego abstrakcjonisty są fraktalami, czyli składają się z nieregularnych, ale samopodobnych figur. Być może stąd ich nieodparty, matematyczny czar – mówi dr inż. Aneta Wiktorzak z PWSIiP w Łomży.  

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydarzenie wspierają także prezydenci Łomży, Białegostoku i Suwałk. Wszystkie festiwalowe wydarzenia zostały skumulowane na stronie internetowej www.podlaskifestiwal.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę