Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

Książkowa monografia wyjątkowej parafii

Główne zdjęcie
Gabriela Szczęsną

Parafia pw. Krzyża Świętego doczekała się jubileuszowej monografii. „25 lat Wzgórza Nadziei” to szczegółowa historia największej parafii w Łomży i w diecezji lomżyńskiej, od niełatwych początków w roku 1997 do końca ubiegłego roku. Przez osiem lat opracowywała ją dziennikarka i pisarka Gabriela Szczęsna, podkreślająca, gdyby nie taki proboszcz i taka parafia, nie byłoby tej książki. – Niektóre fakty zacierają się w pamięci, ale dzięki tej monografii zawsze możemy do nich wracać – mówi ks. Andrzej Godlewski, zapraszając społeczność parafialną na dziękczynną mszę świętą w poniedziałek o godzinie 18:00 oraz spotkanie z Gabrielą Szczęsną i prezentację książki.

Wśród licznych wydawnictw książkowych dotyczących świątyń diecezji łomżyńskiej nie brakuje również poświęconych tym w samej Łomży, jednak na ich tle pozycja „25 lat Wzgórza Nadziei” wypada nad wyraz okazale. I nie chodzi tu wyłącznie o samą jakość wydania, za co odpowiadają drukarnia Kamila Borkowskiego oraz autorka projektu graficznego i składu Ewa K. Czetwertyńska, ale przede wszystkim ogrom zawartego w monografii materiału. Dotyczy on zaledwie ćwierćwiecza, co zdaje się niczym w porównaniu ze świątyniami istniejącymi od kilku wieków, ale opis szerokiej działalności formatywnej, duszpasterskiej, charytatywnej, edukacyjnej i społeczno-kulturalnej robi wielkie wrażenie.

– Zaskoczeniem było dla mnie to, że tyle się w tej parafii dzieje – zauważa Gabriela Szczęsna, wieloletnia dziennikarka tygodnika „Kontakty”, reportażystka i autorka przewodnika „Spacer z Jelonkiem po zabytkach Łomży”. – Nie wiedziałam o tym, póki nie zaczęłam pisać tej monografii, było to dla mnie swego rodzaju odkrycie, niesamowite odkrycie. Myślałam sobie kiedyś: parafia jak parafia, jak każda inna, o czym tu pisać? Okazało się, że jest o czym. Nawet rok 2020 mnie przeraził, bo myślałam, że nie będzie o czym pisać, a okazało się, że nie nadążałam za wydarzeniami.

„25 lat Wzgórza Nadziei” to monografia w formie liczącego ponad 400 stron kalendarium, zbierająca najważniejsze wydarzenia w historii parafii, od czasów kaplicy, budowy Centrum Katolickiego im. Jana Pawła II oraz samej świątyni oraz jej stopniowego wyposażania, aż do pojawienia się na wieżach kopuł. Obecnie kościół i Centrum Katolickie są nie tylko miejscem kultu religijnego, ale też wielu form aktywności w grupach i wspólnotach parafialnych oraz akcji charytatywnych, wydarzeń familijnych czy kulturalnych, by wymienić choćby coroczne Orszaki Trzech Króli, festyny rodzinne, rowerowe pielgrzymki, cykliczne akcje „Oddaj krew z Chrystusem”, Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” oraz szereg innych koncertów, wydarzeń i działań.

– Znałam ks. Andrzeja Godlewskiego od wielu lat, wiedziałam jaki to jest kapłan – takiemu człowiekowi się nie odmawia – podkreśla Gabriela Szczęsna. – Nie jestem parafianką Krzyża Świętego, ale najważniejszy związek to znajomość działalności proboszcza. Dlatego nie odmówiłam jego prośbie, chociaż było to dla mnie zaskoczenie i wyzwanie, chociaż jestem z zawodu dziennikarką. Nawiększe wrażenie zrobiło na mnie to, że wokół tego kapłana gromadzi się tylu ludzi, którzy chcą coś robić dla parafii nie tylko jako wspólnoty wiary, ale i dla innych ludzi, bez względu na granice parafii. Po zapoznaniu się z roboczą wersją tekstu ks. Andrzej Godlewski poprosił mnie na rozmowę, żebyśmy coś dodali, uzupełnili. A na koniec mówi „i jeszcze mam do pani prośbę”. Ja już schowałam notatki, a tu jeszcze prośba. „Proszę nie eksponować mojej osoby”. Bardzo mnie to zaskoczyło i nie zaskoczyło, i pomyślałam: nie zgadzam się z tym tak zupełnie, jako autorka, ale umowy trzeba dotrzymać. Jednak ta umowa dotyczyła tylko słowa pisanego, dlatego mogę teraz powiedzieć, że gdyby nie taki proboszcz i taka parafia, nie byłoby tej książki!

DSC_1204.JPG

Tekst dopełniają liczne fotografie, dokumentujące poszczególne etapy powstawania parafii oraz odbywające się w niej wydarzenia. – Autorów zdjęć jest bardzo dużo, znanych i nieznanych – podkreśla Zbigniew Zalewski, który dokonał wyboru około 300 fotografii do jubileuszowego wydawnictwa parafii Krzyża Świętego. – Te z pierwszych 10-12 lat w zasadzie nie były opisane; identyfikowaliśmy je po pliku, który to jest rok i trzeba było dopytywać co to za zdarzenie i jaka data. Starałem się je dobierać według takiego klucza, żeby było widać jak najwięcej twarzy osób, które w pierwszych latach dołożyły rękę do tego, żeby to wszystko powstało, jak choćby dzieciaki, które na jednej z pierwszych stron układają podłogę w kaplicy – nie mam wątpliwości, że wiele osób się na tych zdjęciach odnajdzie i pewnie wróci pamięć tych wydarzeń.

Monografia „25 lat Wzgórza Nadziei” ukazała się nakładem parafii pw. Krzyża Świętego dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Województwa Podlaskiego, Starostwa Powiatowego w Łomży, gminy Łomża oraz wielu innych frm, instytucji i osób prywatnych. W poniedziałek po wieczornej mszy świętej zaplanowano jej kolejną prezentację i spotkanie z Gabrielą Szczęsną. 

– Rok 2022 jest całym rokiem, gdzie obchodzimy jubileusz 25-lecia – podkreśla ks. Andrzej Godlewski. – Czerwiec był tu wyjątkowym miesiącem, obfitującym w wydarzenia kulturalne, duchowe i religijne. 17 października o godzinie 18:00 zostanie odprawiona przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego msza święta – będzie to takie dziękczynienie za te 25 lat, bo trzeba kończyć te obchody i żyć dalej. Po mszy chcielibyśmy tę naszą monografię zaprezentować społeczności parafialnej i zaproszonym gościom podczas spotkania z jej autorką. 

Wojciech Chamryk

 

Foto: Gabriela Szczęsną
Foto:
mm
cz, 13 października 2022 19:02
Data ostatniej edycji: cz, 13 października 2022 21:23:38

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę