Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 44

Będzie uczelnia

Główne zdjęcie
Budynek przy ul. Poznańskiej 141

W 586 lat od nadania Łomży praw miejskich, 5,5 roku po likwidacji województwa łomżyńskiego, w 53 dni po wstąpieniu do Unii Europejskiej wydano akt powołujący w Łomży publiczną szkołę wyższą.

We wtorek rząd wydał rozporządzenie w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jej utworzenie obiecano nam już dawno. Wyższe szkoły zawodowe miały być rekompensatą dla miast stolic województw tracących ten statut po ostatniej reformie administracyjnej kraju. My na to swoiste zadośćuczynienie czekamy już kilka ładnych lata i trzeba przyznać szanse na to, że inauguracja roku akademickiego w PWSZiP odbędzie się w październiku jest niewielka – po prostu zostało bardzo mało czasu.

studenci
Zgodnie z wydanym rozporządzeniem kształcenie w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży prowadzone ma być na dwóch kierunkach: informatyka, zarządzanie i marketing. Zasady funkcjonowania łomżyńskiej PWSIiP opracował prof. Kazimierz Pieńkowski z Politechniki Białostockiej. Szkoła zgodnie z projektem miałaby kształcić na poziomie licencjackim (inżynierskim). Trzy i pół letnie studia byłyby bezpłatne, ale nie dla wszystkich chętnych. Rekrutacja odbywać ma się tylko i wyłącznie za pośrednictwem gmin. Każda gmin istniejących na terenie województwa podlaskiego miałaby prawo skierowania do łomżyńskiej uczelni jednego studenta rocznie. Planuje się, że liczba studentów na pierwszym roku studiów dziennych wyniesie łącznie 180 osób: 120 osób na kierunku zarządzanie i marketing i 60 osób na kierunku informatyka. Docelowo liczba studentów uczelni miałaby sięgnąć 600.

budynek
W rozporządzeniu jako siedzibę nowej uczelni zapisano opuszczony budynek przy ul. Poznańskiej 141. W tym budynku jeszcze w biegłym roku miała powstać filia Politechniki Białostockiej. Nieruchomość, której właścicielem jest samorząd województwa podlaskiego, w ubiegłym roku przekazano Politechnice, a w poniedziałek jej ją odebrano. Białostocka uczelnia, mimo obietnic uruchomienia tu bezpłatnych studiów dziennych, przez rok nie zrobiła nic. Teraz zgodnie z planem władz wojewódzkich miałaby tu powstać siedziba Państwowej Wyższej Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. Najprawdopodobniej jednak na wpisie w rozporządzeniu i tabliczce przybitej szkoły do ścian budynku studiowanie w nim będzie się kończyło. Władze Łomży zanim jeszcze rząd wydał odpowiedni dokument powołujący uczelnię twierdziły, że to miejsce jest złe, i że są w Łomży o wiele lepsze lokale pod publiczną szkołę wyższą. Swego czasu mówiono o budynku Zespołu Szkół Drzewnych przy Alei Legionów, pojawia się także propozycja umieszczenia jej w Bursie Szkolnej przy ul. Zjazd, a niektórzy mówią również o tym, aby umieścić ją w budynkach Kurii.


pieniądze
Rząd na utworzenie łomżyńskiej uczelni przeznaczył 800 tysięcy złotych. To dużo za mało w stosunku do potrzeb, ale dorzucić mają się też samorządy. Sławomir Zgrzywa twierdzi, że w poniedziałek uzyskał obietnicę wyłożenia znaczących środków – co najmniej kilkuset tysięcy złotych (a nawet milion) - przez samorząd województwa. Dalsze 200 tysięcy ma na ten cel przeznaczyć Prezydent Łomży i po kilka, czy kilkadziesiąt tysięcy samorządy okolicznych gmin. Szacuje się, że na uruchomienie uczelni potrzebne jest około dwóch milionów złotych, a więc teoretycznie niezbędne pieniądze mogłyby się znaleźć.

podsumowanie
Jeszcze w tym tygodniu w mieście ma odbyć się spotkanie wszystkich zaangażowanych w powstawanie uczelni. Na tym spotkaniu ostatecznie ma być ustalone gdzie będzie mieściła się uczelnia i kiedy – w październiku, czy może dopiero w przyszłym roku PWSZiP w Łomży rozpocznie swą działalność.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę