Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 26 STYCZNIA:


-Święty Alberyk z Cîteaux (+1109) -patrz: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-26b.php3
=
Święty Alfons z Astorgii
=
Święty Ansuriusz z Orense (+925)
=
Święty Teofryd z Korbei (Corbie) (+ok. 692)
=
Święta Teorydgida z Barking (+673)

patrz poniżej

26 STYCZNIA:

 Święty Alberyk z Cîteaux (+1109)
26 STYCZNIA: Święty Alberyk z Cîteaux (+1109)

====

Święty Alberyk z Cîteaux (+1109)

               Miał duży udział w zakładaniu opactwa benedyktyńskiego w Molesmes i od początku był w nim przeorem. Przywracając potem dyscyplinę zakonną, naraził się na obelgi i zniewagi buntujących się mnichów. Razem ze Stefanem i dwoma innymi opuścił wówczas Molesmes, ale na wezwanie mnichów wrócił tam jeszcze, aby znów podjąć próbę zreformowania życia zakonnego. W 1098 roku opuścił Molesmes definitywnie. Jeden z trzech założycieli zakonu cystersów (razem ze św. Robertem i św. Stefanem Hardingiem). Z małą grupką zakonników osiedlił się wówczas w opactwie cysterskim w Cîteaux. W rok później objął tam po św. Robercie rządy. Zmarł rok później 
w 1109 roku. Wywarł jednak wielki wpływ na kierunek i rozwój nowego zakonu dając mu pierwsze konstytucje i ustalając także codzienne zwyczaje i habit jaki mają nosić . Wspominano go 26 stycznia, a także 2 sierpnia, przy czym drugi termin miał upamiętniać dzień, w którym ukazała mu się Matka Najświętsza.

====
Święty Alfons z Astorgii

                 Odszedł ze swego biskupstwa w Astorgii  i wstąpił do opactwa św. Stefana w Rirbas de Sil.

====

Święty Ansuriusz z Orense (+925)

                  Nazywany również Isauri. W 915 roku został wybrany na biskupa  w Orense, w hiszpańskiej Galicji. Ufundował opactwo benedyktyńskie w Ribas de Sil. Po siedmiu latach odszedł ze swego biskupstwa i wstąpił do Ribas de Sil.

====

Święty Teofryd z Korbei (Corbie) (+ok. 692)

                Opactwo benedyktyńskie w Korbei (Corbie) ufundowała  w 660 roku królowa Batylda. Wkrótce potem wypełniło się ono mnichami. Jednym z nich był Teofryd. Wedle dyplomu z 661 roku jemu to królowa powierzyła władzę cywilną nad terytorium przynależnym do opactwa. Ten sam mnich występuje potem na dokumencie wystawionym w 664 roku przez Bertolfreda, biskupa Amiens. Około 670 roku Teofryd został jego następcą. Występował jeszcze na dokumencie wystawionym przez Aigliberta, biskupa Mans. Zmarł 9 października między 683 a 692 rokiem. Jego imię w dodatkach do Martyrologium Hieronimiańskiego umieszczono pod dniem 26 stycznia. Była to może data translacji.

====

Święta Teorydgida z Barking (+673)

              Znamy ją dzięki Bedzie Wielebnemu. Była mistrzynią nowicjuszekklasztorze benedyktyńskim w Barking. Beda chwali jej pokorę, prostotę oraz cierpliwość. Tę ostatnią cnotę zadokumentowała zwłaszcza w ostatnich latach swego życia, gdy już była bardzo schorowana, w końcu zaś dotknięta paraliżem. Zmarła w 673 roku. Jej wspomnienie przypadało 26 stycznia.

 

S. Stefania OSB
so, 26 stycznia 2019 09:48
Data ostatniej edycji: pon, 31 stycznia 2022 08:04:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę