Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wystartował biblioteczny projekt Ku Niepodległej # Łomża

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży rozpoczęła realizację kolejnego projektu, dofinansowanego ze środków zewnętrznych. Ku Niepodległej # Łomża to cykl wydarzeń adresowanych do szerokiego gremium odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. Obejmują one spotkania z pisarzami i z historykami, wycieczki i spacery śladami dawnych wydarzeń i postaci mających również związki z Łomżą, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy kardynał Stefan Wyszyński. Jest to możliwe dzięki środkom z projektu Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Projekt Ku Niepodległej # Łomża ma przede wszystkim upowszechniać wiedzę na temat słynnych Polaków, których los niejednokrotnie rzucał na Ziemię Łomżyńską, a do tego promować postawy patriotyczne oraz ułatwiać identyfikację uczestników projektu z historią swojej małej ojczyzny.
Bibliotekarze podkreślają też jednak inny, równie ważny aspekt tych spotkań – ponowne przyciągnięcie użytkowników do biblioteki po pandemicznych zawirowaniach ostatnich dwóch lat.

– Chcemy stworzyć możliwość bezpiecznej aktywności społecznej i kulturalnej – zauważa dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Biblioteka przez ostatnie lata organizowała spotkania dla czytelników poświęcone bogatej historii naszego miasta. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, niestety pandemia przerwała możliwość takich bezpośrednich spotkań. Powyższy projekt będzie okazją powrotu do tych sprawdzonych i wyczekiwanych praktyk.
Potwierdziła to frekwencja na spotkaniu z popularnym pisarzem Sławomirem Koprem w Hali Kultury, którego książki historyczne z wątkami prywatnego życia znanych osób cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno starszych, jak i młodszych czytelników. 20 kwietnia dowiedzieli się oni bardzo dużo nie tylko o przełomowych wydarzeniach sprzed lat, ale poznali też wiele, zwykle pomijanych, faktów – choćby ten, dlaczego Maria Koplewska, wybierając pomiędzy Romanem Dmowskim a Józefem Piłsudskim, zdecydowała się poślubić późniejszego marszałka i naczelnika odrodzonego państwa polskiego.

plakat 2.jpg
Kolejne spotkania również będą adresowane do ludzi w różnym wieku ze środowisk, w których osadzona jest praca biblioteki, od dzieci i młodzieży do seniorów.

– Do tej grupy dotrzemy poprzez rozpropagowanie naszych działań w Klubie Dziennego Pobytu „Senior-Wigor”, z którym biblioteka współpracuje od wielu lat oraz w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży – zapowiada Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Ponadto nawiązaliśmy współpracę z Radą Seniorów, powołaną przez prezydenta miasta Łomża. Dzięki temu nawiążemy i pogłębimy współpracę pomiędzy biblioteką a grupami społecznymi
o utrudnionym w obecnym czasie dostępie do wydarzeń kulturalnych, zarówno młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Do pomocy przy realizacji poszczególnych elementów projektu zaangażowani zostaną bibliotekarze, opiekunowie, archiwiści, historycy, pasjonaci historii. Po raz pierwszy do współpracy zaprosimy wolontariuszy – młodzież z klasy mundurowej z Zespołu Szkół Akademickich przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży.

Kolejne wydarzenia w ramach projektu Ku Niepodległej # Łomża obejmą:

– prelekcję Adama Sokołowskiego, historyka z Muzeum Północno-Mazowieckiego, „Spiskowcy rewolucjoniści - patrioci, czyli mieszkańców Łomży drogi ku Niepodległej” oraz spacer łomżyńskimi śladami Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego 28 kwietnia o godzinie 11:00 w Domku Pastora;

– wycieczkę edukacyjną do Muzeum Przyrody – Dworu
Lutosławskich w Drozdowie, podczas której pracownik tej instytucji Tomasz Szymański, autor książek dotyczących rodziny Lutosławskich, wygłosi prelekcję „Dmowskiego związki z Ziemią Łomżyńską” 24 maja o godzinie 12:00;

– spotkanie podsumowujące projekt 20 czerwca.

plakat 3.jpg

– Jako najstarsza instytucja kultury w Łomży chcemy wnieść swój wkład w promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomości własnej tożsamości narodowej – podkreśla dyrektor Fromelc-Pawelczyk. – Jesteśmy współodpowiedzialni za polskie dziedzictwo kulturowe, dlatego też zależy nam, aby społeczeństwo naszego miasta i regionu bardziej angażowało się w działania na rzecz kultywowania tradycji, nie tylko narodowej, ale także lokalnej, czynnie włączając się w działania o charakterze edukacyjnym, kulturowym czy też społecznym. Realizując nasz projekt chcemy przypomnieć ważne postacie w historii Polski, które w różnych okresach swojego życia były związane z naszym miastem i regionem. Roman Dmowski, mąż stanu, przywódca polityczny, wytrwały i skuteczny dyplomata, ostatnie pół roku swojego życia spędził w Drozdowie, w dworze Lutosławskich. Józef Piłsudski ukrywał się w Łomży w okresie zaboru rosyjskiego u zaprzyjaźnionego pastora Kacpra Mikulskiego, bywał tu również w latach późniejszych, jak choćby po wyzwoleniu Łomży spod bolszewickiej okupacji w sierpniu 1920 roku. Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński urodził się w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza, w latach 1914-1917 uczył się w gimnazjum męskim im. Piotra Skargi w Łomży. Przybliżenie biografii tych wielkich Polaków ma skłonić uczestników projektu do zadumy nad pojęciem patriotyzmu w odniesieniu do własnych postaw, na ile patriotyzm jest pojęciem ponadczasowym, uniwersalnym oraz czym jest dla nas w obecnych czasach.


https://mbp-lomza.pl/ku-niepodleglej-lomza/

tekst płatny

 

Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę