Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

Amerykanie krytykują Polskę za białostocką Via Baltica

Amerykańscy naukowcy z uniwersytetów Yale i Columbia krytykują Polskę za fatalne zarządzanie zasobami naturalnymi. W raporcie na temat środowiska nasz kraj otrzymał dwa punkty na 100 za ochronę dzikiej przyrody. „Zielona” Polska w rankingu 133 krajów zajęła dopiero 112. pozycję. Zdaniem naukowców o braku poszanowania dla przyrody w Polsce świadczą m.in.: plany budowy trasy Via Baltica, która ma przeciąć Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Knyszyńską i Puszczę Augustowską.

O amerykańskim rankingu krajów pod względem ochrony środowiska pisze Życie Warszawy. W artykule pt. „Czarny obraz zielonej Polski” dziennik opisuje wyniki badan przeprowadzonych przez naukowcy z dwóch renomowanych uniwersytetów w Yale i Columbia. Wśród 19 badanych krajów Unii Europejskiej nasz kraj znalazł się na przedostatnim miejscu (tuż przed Belgią). Wyprzedziły nas inne państwa regionu, takie jak Czechy (4), Słowacja (25), Słowenia (31) i Węgry (33).
„Polska radzi sobie nieźle w zakresie dostępu ludzi do wody i kanalizacji, macie niską śmiertelność dzieci. Względnie dobrze unikacie zbędnego zużycia wody. Słabo wypadacie w sprawach ochrony przyrody – mówi ŻW Marc Levy, współautor raportu z Uniwersytetu Columbia.(...) Przede wszystkim zaś Polska zbyt mało inwestuje w rejony chronione i niewłaściwie wybiera ich lokalizacje. – Strategie zarządzania zasobami naturalnymi są na dłuższą metę nie do utrzymania – krytykuje nas Levy. Faktycznie, do dziś nie udało się objąć ochroną całego terenu Puszczy Białowieskiej. Na Odrze poza ochroną została prawie cała powierzchnia lasów łęgowych, które pod względem bogactwa przyrody są europejskim odpowiednikiem amazońskiej dżungli. – W ten brak troski o ocalenie najcenniejszych zasobów polskiej przyrody wpisują się plany budowy trasy Via Baltica. Realizacja tej inwestycji może doprowadzić do zniszczenia wyjątkowych w skali Europy obszarów. Trasa ma przecinać Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Knyszyńską, Puszczę Augustowską – oburza się Ireneusz Chojnacki, dyrektor WWF Polska.”

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę