Huśtawka pogodowa na Trzech Króli
W długi weekend początkowo będzie zimowo i w wielu miejscach popada śnieg. Wartości temperatury powietrza w dzień będą wahać się w okolicach 0°C, zaś w nocy spadki poniżej 0°C. Od niedzielnego wieczoru z południowego zachodu nasuwać się będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego, za którym napłynie zdecydowanie cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego. Opady śniegu przejdą w deszcz, a podczas przechodzenia frontu możliwe również będą opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Tak może być 6 stycznia, w Trzech Króli.
W piątek do Polski napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego. Na Ziemi Łomżyńskiej spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady śniegu. Miejscami możliwe burze. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Silny wiatr lokalnie powodować może zawieje śnieżne.
W sobotę Polska nadal znajdować się będzie w chłodnej arktycznej masie powietrza. Dla północno-wschodniej Polski IMGW prognozuje zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna od –2°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich.
W niedzielę rejonie Łomży się spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane stopniowo wzrastające do dużego, a temperatura maksymalna wahać się będzie od –1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Do Polski od południowego zachodu zacznie napływać ciepły front atmosferyczny, który do nas ma dotrzeć około poniedziałkowego poranka.
W Trzech Króli (poniedziałek 6 stycznia) płółnocno-wschodnia część Polski czeka pogodowa huśtawka. IMGW prognozuje zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu ze śniegiem i deszczu. Początkowo na wschodzie możliwe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych.
źródło: IMGW
#IMGWCMM: Orientacyjna prognoza numeryczna pokrywy śnieżnej do niedzieli, godziny 6:00. pic.twitter.com/GdxmjjOFMO
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) January 3, 2025