Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Udar mózgu - jak rozpoznać oraz udzielić pomocy

Trochę statystyk. Według statystyk, niedokrwienny udar mózgu każdego roku dotyka w Polsce ok. 80 tys. osób, powodując zgon u ok 30 tysięcy pacjentów. Stanowi trzecią co do częstości przyczynę śmierci naszego społeczeństwa oraz jeden z głównych powodów trwałej niepełnosprawności osób po 40 roku życia. Dlatego ogromnego znaczenia nabiera edukacja w zakresie rozpoznawania symptomów udaru oraz budowanie świadomości choroby. Nabiera to szczególnego znaczenia w obliczu pandemii Covid-19, której częstym powikłaniem są właśnie powikłania zakrzepowo-zatorowe.

Na co uważać

Pracując w systemie opieki zdrowotnej, często jesteśmy świadkami bagatelizowania przez naszych pacjentów i ich rodziny pierwszych objawów udaru. Doznawane przez nich nagłe uczucie drętwienia prawej bądź lewej ręki i nogi, po kilku minutach osłabienie kończyn, kładą na karb zmęczenia wykonywanymi obowiązkami. Najczęściej wówczas podejmują decyzję o odpoczynku i śnie, podczas którego uciekają cenne minuty…

W przypadku udaru niedokrwiennego mózgu ból głowy występuje stosunkowo rzadko. Z tej przyczyny pacjenci nie wiążą wyżej wymienionych objawów z tą właśnie jednostką chorobową. Brak tej świadomości powoduje, że chorzy zbyt późno zgłaszają się po pomoc medyczną. Skutkuje to często dyskwalifikacją pacjenta z leczenia w ramach programów udarowych, które są kluczowe dla odzyskiwania przez pacjentów sprawności fizycznej i pełnego powrotu do życia społecznego.

 

Czym jest udar mózgu oraz objawy

Jaką sytuację nazywamy udarem niedokrwiennym mózgu? Na skutek ograniczenia drożności w naczyniu mózgowym, w mózgu zaczyna pojawiać się obszar niedokrwienia oraz niedotlenienia pewnej jego partii. Powikłaniem tego będzie wystąpienie różnego rodzaju zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Warto mieć świadomość, w jaki sposób rozpoznać objawy udaru i w jaki sposób udzielić pomocy poszkodowanemu.

Do najczęściej występujących objawów neurologicznych, towarzyszących udarowi niedokrwiennemu mózgu możemy wymienić:

- niedowład połowiczy,

- opadanie powieki i kącika ust,

- połowicze zaburzenia czucia,

- podwójne widzenie,

- zaburzenia mowy i jej rozumienia,

- zawroty głowy

- utratę przytomności.

 

Pierwsza pomoc w udarze

Po rozpoznaniu objawów wskazujących na udar mózgu - pierwsza pomoc polega na ułożeniu poszkodowanej osoby w pozycji półsiedzącej z dostępem (w miarę możliwości) do świeżego powietrza.

W ratowaniu pacjentów dotkniętych udarem niedokrwiennym kluczowy jest czas. Dlatego postaraj się odnotować dokładną godzinę, kiedy u proszkowanego wystąpiły zaburzenia neurologiczne i podaj ją członkom zespołu ratownictwa medycznego lub lekarzowi. Jest to niezwykle ważne kryterium w procesie kwalifikacji pacjenta to leczenia trombolitycznego, istotą którego jest udrożnienie naczyń mózgowych poprzez rozpuszczenie skrzepliny zamykającej ich światło. Należy pamiętać, że obecnie okno terapeutyczne wynosi 4,5 godziny.

Udar niedokrwienny mózgu jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. W przypadku wystąpienia jego objawów należy niezwłocznie wezwać zespół ratownictwa medycznego (tel. 999).

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę