Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Rolnik strażnikiem przyrody

Prawie 2400,00 zł/ha unijnych dopłat mogą uzyskać rolnicy użytkujący bagienne łąki i pastwiska w sposób sprzyjający ochronie przyrody. Wystarczy przystąpić do programu rolno-środowiskowego. Skorzysta i przyroda i rolnik. Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF wraz z władzami największej biebrzańskiej gminy Trzcianne zachęcają rolników do skorzystania z tej szansy.

Wielowiekowe ekstensywne użytkowanie biebrzańskich torfowisk jako łąk i pastwisk ukształtowało unikalne w skali europejskiej siedliska przyrodnicze, ostoje rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Zaniechanie tych praktyk rolniczych stanowi olbrzymie ryzyko utraty wartości przyrodniczych bagiennych łąk, jeśli zarosną krzewami i trzciną. Program rolno-środowiskowy wychodzi naprzeciw potrzebom przyrody najcenniejszych terenów oraz potrzebom rolników, którzy „z dziada pradziada” sprzyjali rzadkim gatunkom ptaków i roślin.
Program rolno-środowiskowy jest programem pomocowym Unii Europejskiej dla rolników, którzy zdecydują się dobrowolnie przez okres 5 lat gospodarować na swoich gruntach w sposób sprzyjający ochronie przyrody, np. poprzez opóźnienie terminu koszenia łąk, by dać szansę ptakom wychować pisklęta, nawożenie gleby w dawkach nie powodujących zanieczyszczania wód, przestrzeganie zasad rolnictwa ekologicznego, czy też stosowanie wsiewek, co ogranicza erozję gleb. Wysokość płatności częściowo zrekompensuje utracony dochód z powodu zmniejszenia intensywności uprawy i hodowli twierdzą ekolodzy i podają przykład udowadniający, że za reczne koszeni bagiennych łąk można otrzymać nawe 2400 zł do hektara rocznie (pakiet „półnaturalne łąki kośne” 1030 zł/ha + pakiet „rolnictwo ekologiczne” 330 zł/ha oraz podwyższenie płatności z tytułu lokalizacji na terenie Natura 2000 o 20% RAZEM: ok. 2400,00 zł/ha)
Ekolodzy podkreślają, że w takim wypadku zyskuje środowisko i rolnicy. WWF jest obecny na terenie Bagien Biebrzańskich od 1998 r. Prowadzone działania mają na celu budowanie silniejszej więzi pomiędzy lokalną gospodarką a ochroną przyrody - zwłaszcza w dziedzinie turystyki - wspieranie rolnictwa sprzyjającego ochronie przyrody oraz odtwarzanie naturalnych warunków hydrologicznych na przesuszonych torfowiskach.

 

Dział współtworzy:
WODR Szepietowo
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę