Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 listopada 2024 napisz DONOS@

Tadeusz Chachaj

Główne zdjęcie
Tadeusz Chachaj (fot. 2013-03-07)

dyrygent, były dyrektor Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej

Tadeusz Chachaj
Tadeusz Chachaj
Urodził się 3 marca 1929 r. w Górach Gorzkich (woj. lubelskie). Dyrygenturę symfoniczno-operową ukończył w 1956 r. pod kierunkiem Tadeusza Wilczaka i Waleriana Bierdiajewa. W 1958 r. zostaje drugim dyrygentem Filharmonii Rzeszowskiej.W latach 1971-1990 pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Symfonicznej Orkiestry w Białymstoku, która - za jego kadencji - po 3 latach została przemianowana na Państwową Filharmonię w Białymstoku. Doskonalił swoje umiejętności min. na kursach dyrygenckich prowadzonych przez prof. Pawła Kleckiego (1965 r.) oraz Arvida Jansona (1973 r.).Koncertował niemal we wszystkich polskich filharmoniach, a także prawie we wszystkich krajach Europy (za wyjątkiem Anglii, Grecji i Portugalii).Dyrygował m. in. takimi zespołami jak: I Musici di Torino, Camerata Versailles w Paryżu, Wileńską Orkiestrą Kameralną S. Sondeckisa, Filharmonią Wileńską, Filharmonią „Mołdowa” w Jassi (Rumunia), budapeszteńską „MAV”, Filharmonią Narodową w Hawanie, Akademicką Filharmonią w Mińsku. Na inauguracyjnym koncercie festiwalu „Jazz Jamboree” (1978 r.) w Warszawie dyrygował z wielkim powodzeniem prawykonaniem kompozycji na zespół jazzowy i orkiestrę symfoniczną.Prowadził kursy dyrygenckie w Bruck an der Mur - Austria (1986 i 1987 r.). W latach 80. wielokrotnie koncertował z Filharmonią Białostocką w Niemczech, Francji, Austrii i we Włoszech.Zajmował się również aranżacją muzyczną - zwłaszcza muzyki popularnej – oraz kompozycją. Wśród swoich utworów szczególnie sobie ceni „Pieśni Rzeszowskie” (1965 r.), Czardasza (1965 r.), dwie „Suity Rzeszowskie” oraz „Suitę Lubelską”. Szczególnie interesowały go elementy jazzowe w muzyce symfonicznej. Już w latach 50. ubiegłego wieku z powodzeniem opracowywał utwory latynoamerykańskie, nagrywane później przez orkiestry Stefana Rachonia i Henryka Debicha. U tego pierwszego grał zresztą w czasie studiów przez półtora roku jako waltornista. W 1993 r. wygrał konkurs na dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej i kierował nią do roku 2004, do czasu przejścia na emeryturę. W tym okresie ŁOK współpracowała z wieloma wybitnymi solistami, koncertowała w Polsce i za granicą, występując, m.in., trzykrotnie w Niemczech w roku 1999. Orkiestra nagrała także pod batutą Tadeusza Chachaja dwie płyty: „Łomżyńska Orkiestra Kameralna” w 1997 oraz „Przeboje światowe i filmowe” w 1998 roku. 11 X 2001 r. w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży odbył się koncert jubileuszowy z okazji 45-lecia pracy artystycznej Tadeusza Chachaja. Jubilat poprowadził ŁOK, wystąpili również soliści: Wiesław Ochman – tenor, Aleksandra Stokłosa – sopran, Elżbieta Pańko – mezzosopran.
Na pożegnanie z ŁOK Tadeusz Chachaj otrzymał tytuł I Honorowego Dyrygenta Orkiestry, zaś w roku 2005 został Honorowym Obywatelem Łomży.20 XI 2008 r. wziął udział w uroczystych obchodach XXX lecia ŁOK, otrzymując list gratulacyjny i nagrodę specjalną od ministra kultury.Po dziewięciu latach przerwy ponownie poprowadził łomżyńską orkiestrę 7 III 2013 r. Dyrygował wykonaniem utworu „Libertnago” A. Piazzolli w czasie koncertu „Melodie miłości”, który odbył się cztery dni po jego 84. urodzinach. Obecnie wraz z małżonką Danutą mieszka w Białymstoku.
 

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę