Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 26 grudnia 2024 napisz DONOS@

Doktor Chilińska apeluje o Wielkanoc bez zakażeń

Główne zdjęcie
Dr Joanna Chilińska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego z Łomży

- Sytuacja na oddziałach jest nadal stabilna: w czwartek o godzinie 17. w łomżyńskim szpitalu jest ośmioro pacjentów chorych na COVID-19, chorobę wywołaną koronawirusem, oraz dziesięcioro pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – informuje dr Joanna Chilińska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego z Łomży. Po przekształceniu w połowie marca placówki w szpital zakaźny dla województwa podlaskiego kompleks leczniczy dysponuje około 476 łóżkami i 24 respiratorami.

Ósemka chorych na COVID-19 to w większości mężczyźni od około 30 do ponad 80 lat. Dziesiątka podejrzewanych o zakażenie koronawirusem czeka na wyniki badania wymazu w laboratorium UM w Białymstoku. Zajmują łóżka na czterech oddziałach: zakaźnym, chorób płuc i gruźlicy, chirurgii i wewnętrznym. Stan pacjentów w zakaźniaku, zależnie od stopnia zaawansowania choroby COVID i współistniejących innych schorzeń, jest bardzo różny. Opiekuje się nimi na dyżurach tylko dwóch lekarzy zakaźników – czyli tyle samo, ile przed przekształceniem w szpital zakaźny, wspieranych przez trójkę lekarzy internistów. Absencja personelu szpitalnego od ponad dwóch tygodni pozostaje na podobnym poziomie: od około 35 do około 40 procent, zależnie od grupy zawodowej. Najwięcej nieobecności dotyczy pań sprzątaczek. Pracownicy przebywają np. na zwolnieniach opiekuńczych albo lekarskich. Zdaniem dr Joanny Chilińskiej, w tym tygodniu albo na początku następnego może przyjechać transport około 30 respiratorów, koniecznych do leczenia COVID-19, atakujących płuca i układ oddechowy. Personel – według wicedyrektor szpitala - oswoił się z istnieniem 21 śluz, czyli przestrzeni z mlecznej pleksi z szybami od wejścia na oddziały, oddzielającej część czystą i brudną, grożącą zakażeniami z racji czynności przy chorych na COVID-19 albo mogących stać się chorymi.

Podziękowanie i apel do Polaków
- Dziękujemy Darczyńcom za każdy dar serca dla poprawy bezpieczeństwa pacjentów i personelu szpitala – mówi dr Chilińska, nawiązując do przekazanych masek ochronnych, środków czystości i odkażających. Utworzono też rachunek bankowy (numer: 22 1020 1332 0000 1302 1230 2453), na który można wpłacić darowizny dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (jednoimienny szpital zakaźny). Kontakt ws. darowizn: tel. 536 564 666 i 86 473 33 05. 
Jednak nie tylko podarowane maseczki, rękawice gumowe i fartuchy podfoliowane mogą uchronić przed niekontrolowanym przenoszeniem wirusa od człowieka do człowieka. - Wszyscy boimy się nieznanego przeciwnika, osiadającego na rękach, klamkach i poręczach, krążącego w kropelkach śliny przy kichaniu i kaszlu – apeluje o rozsądek w stanie epidemii doświadczona pielęgniarka i wykładowczyni wydziału nauk o zdrowiu PWSIiP. - Musimy z nim walczyć solidarnie, ponieważ nie wiadomo, gdzie się skrywa. Dlatego respektujmy zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego o pozostanie w domach. Wykażmy samodyscyplinę, chroniąc przed ryzykiem nasze dzieci i seniorów. Zbliżają się Święta Wielkanocne. Tradycyjnie spędzaliśmy je co roku w gronie rodzinnym, jednak ten rok pandemii światowej jest wyjątkowy. Wytłumaczmy w rodzinach powody decyzji o innym niż zazwyczaj przebiegu Wielkiego Tygodnia bez tłumnych nabożeństw i święcenia pokarmów, ale przede wszystkim, bez spotkania w Wielkanoc przy rodzinnym stole krewnych z bliskich i dalszych stron. Wiem, to ogromny stres, lecz musimy do sytuacji podejść z rozsądkiem i odpowiedzialnie, by nie zapełniały się kolejne łóżka w łomżyńskim szpitalu. Sprawmy, żeby to były święta bez zakażeń.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę