Lepsza diagnostyka w łomżyńskim szpitalu
Nowoczesny tomograf komputerowy i aparat do biopsji dla oddziału urologii pozwalający dokładniej diagnozować raka prostaty wzbogaciły możliwości diagnostyczne Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Od 3 lipca 2023 roku pacjenci szpitala w Łomży korzystają z nowego tomografu. Zakup 64-rzędowego aparatu za 3 miliony 800 tysięcy złotych (wraz z przygotowaniem pomieszczenia) był możliwy dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wkład własny szpitala wyniósł 430 tys. zł. Z kolei aparatura do biopsji dla oddziału urologii kosztowała ponad 750 tysięcy złotych i w 99% sfinansował to budżet województwa podlaskiego.
- To klucz do sukcesu terapii. Musimy utrzymać wysoką jakość leczenia, sięgając po najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne – mówił podczas oficjalnej prezentacji wiecemarszałek Marek Olbryś.
Przy okazji „za skuteczne poszukiwanie także innych niż „marszałkowskie” funduszy krajowych i zagranicznych” chwalił dyrektora szpitala i jego współpracowników. Podkreślał dobrą współpracę z Markiem Malinowskim w zarządzie odpowiedzialnym za zdrowie, czego efektem mają być „systematyczne modernizowanie i wzbogacanie wyposażenia nie tylko naszych szpitali (podległych marszałkowi – dop. red.), ale także powiatowych, by razem tworzyć spójny system opieki zdrowotnej w województwie”. Marek Malinowski przypomniał, że od początku tej kadencji samorządu do subregionu łomżyńskiego na remonty i wyposażenie placówek ochrony zdrowia trafiło prawie 100 milionów złotych.
– Tu w szpitalu w Łomży zmodernizowanych zostało gruntownie kilka oddziałów, np. onkologia czy kardiologia. Tomograf to teraz jedno z najbardziej podstawowych urządzeń diagnostycznych – mówił wicemarszałek Malinowski.
Dotychczasowy tomograf w Łomży liczył sobie już ponad 10 lat. Działał, ale dokładność jego wskazań nie była już dobra.
- Wzmacniamy diagnostykę. Wiadomo, że bez dobrej diagnostyki nie ma leczenia – wyjaśnił dyrektor szpitala Jarosław Pokoleńczuk. - Na precyzyjne biopsje nie będą już pacjenci musieli jeździć poza Łomżę - dodawał
Nowy tomograf stworzy także nowe możliwości diagnostyczne. Nie będzie już np. problemów z badaniem osób o zbyt wielkiej wadze czy bardzo wysokich.
– Jest wyposażony w algorytmy niskodawkowe, w ten sposób można obniżyć promieniowanie dla pacjenta o około 80 procent bez ubytku jakości obrazowania. Ma także wiele nowoczesnych funkcji, które pozwolą lekarzowi na stworzenie obrazu diagnostycznego jeszcze przed zakończeniem badania, w czasie rzeczywistym. Możemy zatem szybciej decydować o dalszym postępowaniu wobec pacjenta – wyjaśniała Bożena Chojnowska, szefowa radiologii
W ubiegłym roku na 18 tysięcy pacjentów szpitala w Łomży wykonanych zostało ponad 8,5 tysiąca tomografii.
Z kolei o zaletach urządzenia dla urologii obszernie mówił koordynator oddziału Marek Załęski.
– Rak prostaty to najczęstszy nowotwór wśród mężczyzn. Czasem jest łatwy, a czasem trudny do stwierdzenia, zwłaszcza w pierwszej fazie, gdy jest większa szansa na leczenie. Ten nowy sprzęt to takie niezwyczajne USG, które pozwoli nam na nakładanie obrazu rezonansu i właśnie USG i precyzyjniejsze wyszukiwanie miejsc do przeprowadzenia biopsji –informował koordynator urologii.
Uczestnicy spotkania, wśród których był także przewodniczący rady społecznej szpitala Adam Niebrzydowski, skorzystali z okazji i obejrzeli zainstalowane nowe urządzenia.
Zlecenie Urzędu Marszałkowskiego