Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Muzealny znaczek pocztowy

Logo Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży pojawiło się na znaczku pocztowym oraz na towarzyszącej mu okolicznościowej karcie pocztowej. To pierwszy taki przypadek w 75-letniej historii łomżyńskiego muzeum, efekt jego współpracy z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, upamiętniającym cyklem okolicznościowych folderów najważniejsze bitwy i potyczki powstania styczniowego na terenie województwa podlaskiego. Kolekcja widokówek i kart pocztowych, wydanych przez łomżyńskie muzeum na przestrzeni lat, jest już całkiem obszerna, obejmując zarówno pojedyncze pocztówki, jak też ich tematyczne zestawy. Ostatnie, cykl czterech widoków dawnej Łomży w sepii, ukazały się w ubiegłym roku i cieszą się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów i zwiedzających.

Niczym nadzwyczajnym nie jest również udostępnianie przez odpowiednie działy Muzeum Północno-Mazowieckiego materiałów ilustracyjnych na potrzeby licznych publikacji, wydawnictw czy projektów, jednak znaczek pocztowy pojawił się wśród nich po raz pierwszy. Zawierający rzeczony walor i kartę folder „Zbrzeźnica, 7 lipca 1863 r.” to część cyklu takich wydawnictw, przygotowanych przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej w ramach inicjatywy „Największe bitwy i potyczki powstania styczniowego na terenie województwa podlaskiego”, podjętej z okazji obchodów 160 rocznicy wybuchu powstania.

Seria obejmuje foldery dotyczące starć pod Siemiatyczami, Waliłami, Gruszkami, Wincentą, Łukawicą i Zbrzeźnicą i właśnie przy tym ostatnim zaznaczył się udział muzeum z Łomży.

Dział Historii na potrzeby folderu, znaczka i karty udostępnił rycinę z muzealnych zbiorów. Pochodzi ona z francuskiego magazynu „Le Monde illustré” i przedstawia mszę świętą odprawianą w powstańczym obozie na pograniczu dystryktu łomżyńskiego i ostrołęckiego. Znajdujący się na wystawie stałej „Łomża – wędrówka przez wieki” oryginał jest czarno-biały; na potrzeby okolicznościowego wydawnictwa został pokolorowany – na znaczek trafił fragment ryciny, na kartę całość uwiecznionej na niej sceny. Autorką projektu jest Barbara Strzymińska-Zdanewicz, a nakład tego kolekcjonerskiego wydawnictwa to 340 sztuk. Ukazało się dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Poczty Polskiej, Muzeum Północno-Mazowieckiego i Urzędu Gminy Zambrów. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę