Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Nowoczesny boks

Główne zdjęcie
Prof. dr hab. Roman Maciej Kalina z ANS

Nowoczesny sport łączy naukę z działaniem praktycznym na sali gimnastycznej. O tym m.in. dyskutowali i wymieniali się doświadczeniami naukowcy i trenerzy boksu z całej Polski podczas Konferencji Naukowo-Metodycznej „Nowoczesne ujęcie współczesnego boksu”, która odbyła się w łomżyńskim ANS-ie.

Prof. dr hab. Roman Maciej Kalina z ANS w Łomży rozpoczynając konferencję wskazał, że osoby uzdolnione w sporcie chodzą po ulicach. Wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego ds. szkoleniowych Zbigniew Maleszewski, współorganizator konferencji dodawał, że jak nie przyjdą na salę treningową, to nie będziemy mieli okazji tego stwierdzić. Stąd też zachęcanie w mediach społecznościowych czy pokazy. Trener z ponad 30-letnim stażem wskazywał na wyższe wyniki osiągane w sporcie tych zawodników, którzy mieli do czynienia z kilkoma dyscyplinami. 

- Trener jest jak drugi ojciec i zarazem jak starszy brat – mówi Maleszewski – Jak ojciec, bo czasem trzeba ukarać i „sprowadzić do pionu”, a czasem trzeba być jak brat, gdzie zawodnik pożali mu się z problemów osobistych czy w szkole. Zawodnik musi być pewny swego trenera, bo wchodząc do ringu zawodnik ryzykuje swoim zdrowiem, a może życiem, bo wypadki się zdarzają. Musi jednak wiedzieć, że w narożniku ma swego trenera do którego może się zwrócić, który mu podpowiada i najważniejsze, dba o jego zdrowie i bezpieczeństwo - podsumował.

Konferencja to wynik trwającej już 4 lata współpracy Zakładu Wychowania Fizycznego w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży i Polskiego Związku Bokserskiego. Uczelnia kształci przyszłych trenerów tej dyscypliny, organizuje wspólne konferencje naukowo-metodyczne, a studenci są medalistami Mistrzostw Polski w boksie i trenerami. 

- Staramy się raz w roku zorganizować konferencję naukowo-metodyczną, aby środowisko wymieniało się swoimi doświadczeniami trenerskimi z ringu, a także naukowymi. Są tu doktorzy i profesorowie, którzy prowadzą badania naukowe w sportach walki, i warto jest wymienić się informacjami między trenerami czy trenerami i naukowcami, aby sferę naukową przełożyć na zadania praktyczne.  – podkreślał kierownik Zakładu dr Tomasz Waldziński. - Dobry trener sześć dni w tygodniu szuka, a jeden trenuje. Chodzi o to, że szuka wiedzy, metody. 

Kierownik i trener podkreśla, że do każdego treningu trzeba być świetnie przygotowanym praktycznie, ale i teoretycznie, a to dopiero przekłada się na wynik sportowy. 

O boksie z perspektywy prawnej, zdrowotnej i utylitarnej opowiadali mgr Dawid Dobosz (Fizjoterapia Epione Katowice), mgr Wojciech Dobosz (Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu), dr Bartłomiej Gąsienica Walczak (Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu) i prof. dr hab. Roman Maciej Kalina (Akademia Nauk Stosowanych w Łomży). Kwestie związane z antydopingiem przybliżał Grzegorz Borkowski  z Departamentu Informacji i Edukacji POLADA. Natomiast badania o stresie w sportach walki prezentowała dr Monika Surawska z ANS w Łomży. Także z łomżyńskiej uczelni o żywieniu i suplementacji w sporcie opowiadały dr Marta Żebrowska-Gamdzyk i dr Jolanta Kłosowska. 

Specjaliści przybliżali uczestnikom i dyskutowali o kontroli i optymalizacji procesu treningu sportowego w boksie czy o ocenie efektów treningowych u bokserów w warunkach laboratoryjnych i treningowych.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 300 klubów bokserskich, w tym w podlaskim 8, a dwa kolejne powstają. 

 

Foto: Prof. dr hab. Roman Maciej Kalina z ANS
Foto: Dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego ANSŁ i Zbigniew Maleszewski, wiceprezes ds. szkolenia Polskiego Związku Bokserskiego
Foto: Zbigniew Maleszewski, wiceprezes ds. szkolenia Polskiego Związku Bokserskiego

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę