Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Mężczyzna grożący Owsiakowi aresztowany w Małopolsce

Główne zdjęcie
Jerzy Owsiak (fot. 2022 rok)

„Wczoraj w godzinach wieczornych stołeczni policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o kierowanie gróźb karalnych pod adresem Jerzego Owsiaka” - poinformowała Komenda Stołeczna Policji w Warszawie. Do zatrzymania doszło w środę na terenie województwa małopolskiego.

„Sprawca został przewieziony do Warszawy, gdzie zostaną wykonane dalsze czynności procesowe pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście  -  Północ” - czytamy w komunikacie  stołecznej Policji. Portal Wirtualna Polska poinformował w czwartek, że zatrzymany jest około 70-letnim mężczyzną. - Policjanci prowadzą czynności w kierunku art. 255 kodeksu karnego oraz art. 190 kodeksu karnego – mówił WP mł. insp. Robert Szumiata, rzecznik KSP. Artykuł 255 kk odnosi się do publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa; artykuł 190 kk - do gróźb karalnych.

„Treści z groźbami pod moim adresem” 
W Portalu Regionalnym 4lomza.pl napisaliśmy w środę o pogróżkach karalnych pod adresem Jurka Owsiaka i WOŚP z obszernym komentarzem szefowej Sztabu WOŚP Łomża – link poniżej. Jacek Dobrzyński, rzecznik MSWiA, przekazał również w środę krótki komunikat, że policjanci z KSP „podjęli czynności w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa, polegającego na publicznym nawoływaniu do nienawiści wobec Jerzego Owsiaka oraz Fundacji WOŚP za pośrednictwem Internetu na kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych. Nie ma i nigdy nie będzie tolerancji na szerzenie nienawiści”. Być może, chodzi o przestępstwo z art. 256 kodeksu karnego. 

Zauważamy jednak, że prezes Fundacji WOŚP Jurek Owsiak we wtorek napisał o innym rodzaju nękania od kilku dni jego oraz ludzi z Fundacji WOŚP: „Te konkretne historie, numery telefonów, adresy mailowe przekazaliśmy do policji. W Komendzie Stołecznej złożyliśmy zawiadomienie o przestępstwie, przedstawiając treści z groźbami pod moim adresem – te mailowe i telefoniczne”. Z komunikatów KSP oraz MSWiA nie wynika jasno, w jakiej formie zatrzymany w środę mężczyzna (i czy ten sam) groził / zagrażał Szefowi WOŚP – czy zarzut dotyczy tylko rozmowy przez telefon? 

„Rozmawialiśmy o zapewnieniu bezpieczeństwa”
Informację o zatrzymaniu do wczoraj anonimowego hejtera, mającego powiedzieć w rozmowie telefonicznej do pracownika Biura Prasowego WOŚP, że „trzeba zastrzelić” Jurka Owsiaka, potwierdził Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych w rządzie premiera Donalda Tuska: - Mężczyzna podejrzewany o grożenie Jerzemu Owsiakowi został wczoraj wieczorem zatrzymany przez policję, która działa profesjonalnie i skutecznie. To sygnał dla wszystkich, którzy ulegają nienawiści i grożą innym przemocą. Polskie Państwo ich znajdzie i rozliczy! 

Minister Tomasz Siemoniak przekazał również odrębny komunikat: - Wspólnie z Komendantem Głównym Policji Markiem Boroniem spotkaliśmy się w środę w MSWiA z Jerzym Owsiakiem. Rozmawialiśmy o zapewnieniu bezpieczeństwa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym tysiącom wolontariuszy, uczestnikom koncertów i darczyńcom. I oczywiście samemu Jerzemu Owsiakowi. Wielka Orkiestra będzie grać do końca świata i jeden dzień dłużej! 

„Nieprawdopodobny festiwal kłamstw i obrażania” 
- Do tego nie da się przyzwyczaić. To działa na każdego z nas. To zawsze boli. Hejt boli i już. My się tego uczyliśmy, żeby to było gdzieś obok nas – mówił Jurek Owsiak podczas 32. Finału WOŚP w styczniu rok temu. Wskazywał, że to działalność Fundacji, obecność 70 osób, zaangażowanie społeczne są jego paliwem. - Jak grasz to fajnie, jak nie grasz, to nie przeszkadzaj. 

Hasło jak apel o „graniu i niegraniu” 71-letni Jerzy Owsiak powtórzył na swoim profilu 6. stycznia 2025 r.: „Grasz, wielkie dzięki i szacun! Nie grasz, nie przeszkadzaj!”. We wpisie stwierdził także, że nastąpił „nieprawdopodobny festiwal kłamstw i obrażania nie tylko naszej Fundacji, ale wszystkich, którzy pomagali przy powodzi. My pomagamy nadal. Wydawałoby się, że nasze udokumentowane rozliczenie (zgodnie z ustawą wysłane jeszcze w zeszłym roku do MSWiA i do znalezienia na stronie zbiorki.gov.pl) wystarczy, ale jeżeli kłamstwo rozkręca się na całego, to reagujemy i dziękujemy wszystkim, którzy na tę bezczelność również reagują”. W szczegółowym i emocjonalnym wpisie wezwał do podniesienia „ręki do góry” (a więc w geście zasygnalizowania i potwierdzenia faktu) wszystkich, do których pomoc WOŚP trafiła w jakikolwiek sposób. Zadawał pytania retoryczne, wyliczając formy pomocy, np. podstawione toalety, prysznice, pralnia; ekipa Pokojowego Patrolu w Lądku Zdroju kująca tynki, pompująca wodę, sprzątająca zalany dom; transport artykułów z z magazynów do gmin, osuszacze, myjki ciśnieniowe, agregaty; woda, jedzenie, środki czystości, środki higieniczne, chemia gospodarcza; mobilny tomograf komputerowy w Nysie; sprzęt dla ratowników WOPR i jednostek ratownictwa wodnego; włóknina na wałach powodziowych w Brzegu Dolnym. Na profilu publicznym Jurka Owsiaka podano 3. stycznia 2024 mnóstwo danych szczegółowych na temat rodzajów pomocy WOŚP powodzianom na południu Polski we wrześniu i październiku, co w największym skrócie oznacza: 47 tirów - z wodą, środkami czystości, chemią gospodarczą, oraz 24 tiry – ze sprzętem, m.in., 800 agregatów, 1 555 osuszaczy, 4 997 nagrzewnic.

Prezes Jurek Owsiak pisze, że: „Fundacja 16 września zarezerwowała 40 milionów złotych ze środków fundacyjnych na usuwanie skutków powodzi. Zbiórkę publiczną ogłosiliśmy 17 września. Kiedy ją zamykaliśmy na koncie było 32 066 009,02 zł i te pieniądze na bieżąco wydawaliśmy we wszystkich naszych zakupach. Do tej pory wydaliśmy 39 361 763,97 zł. Tym samym teraz wydajemy środki już z wcześniej zarezerwowanych pieniędzy fundacyjnych. W naszych planach mamy zakup m.in. sprzętu medycznego dla Nysy – między innymi laboratorium do walki z sepsą, które zostało całkowicie zniszczone w powodzi. Kolejnymi zakupami jest sprzęt dla jednostek OSP i stanic WOPR, od których dostaliśmy 594 prośby. Wszystkie te grupy brały udział w pomocy udzielanej powodzianom i w wyniku tych działań ich różnoraki sprzęt został zniszczony. (...) Planowane zakupy zostały zweryfikowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i będą realizowane na przełomie marca i kwietnia tego roku. Przewidywane wydatki dla Nysy, OSP i WOPR to w sumie około 30 milionów złotych i te pieniądze są przez nas zarezerwowane”.  

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę