Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

piątek 01.06.2007

Gazeta Współczesna - Puste poradnie, pustki w kasie Gazeta Współczesna - Most będzie pod choinkę Gazeta Współczesna - Przeszłość pod ziemią Gazeta Współczesna - Jedyne lotnisko w regionie będzie na Krywlanach Gazeta Wyborcza - Strajku lekarzy dzień jedenasty

Gazeta Współczesna - Puste poradnie, pustki w kasie
Jeżeli nie teraz, to kiedy - pytają lekarze walczący o podwyżki. Kończy się drugi tydzień strajku. Medycy walczą o pieniądze, a szpital każdego dnia je traci.
Albo teraz coś wywalczymy, albo nigdy - tak o determinacji środowiska lekarskiego mówi Leszek Kołakowski, przewodniczący komitetu strajkowego oraz łomżyńskiego oddziału OZZL - Jeżeli nie otrzymamy podwyżek to odejdziemy ze szpitala. Tym razem nie ustąpimy.
Odejdą z pracy
Determinacja i integracja - to zdaniem łomżyńskich lekarzy słowa najlepiej określające ich stan ducha w drugim tygodniu strajku. Podkreślali je podczas spotkania z przedstawicielami władz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
- Tak, jesteśmy gotowi złożyć wypowiedzenia - mówi Wiesław Markowski, lekarz z lomżyńskiego szpitala.
- Oczywiście mamy obawy, bo przecież każdy ma rodzinę, ale determinacja jest ogromna - dodaje Grzegorz Chodnikiewicz.
Integrację środowiska lekarskiego protest wyraźnie wzmocnił. Szef komitetu strajkowego, a zarazem OZZL w łomżyńskim szpitalu Leszek Kołakowski informuje, że na 170 lekarzy (w tym mających uprawnienia emerytalne i niepełnoetatowych) deklaracje odejścia z pracy złożyło już 105.
- Nie wiadomo jeszcze, kiedy je wręczymy dyrektorowi, ale nie chcielibyśmy z tym czekać zbyt długo - tłumaczy. - Najprawdopodobniej decyzję podejmiemy po piątkowym spotkaniu krajowego zarządu.
więcej: Gazeta Współczesna - Puste poradnie, pustki w kasie

Gazeta Współczesna - Most będzie pod choinkę
- Uśmiechy widzę na wszystkich twarzach - mówił Józef Piątek, burmistrz Nowogrodu. - Ale naprawdę jest okazja. Radości nie kryli mieszkańcy Morgownik i kilku pobliskich miejscowości, którzy zjechali na uroczystość oznaczająca dla nich jeszcze pół roku... problemów.
- Utrapienie straszne z tymi objazdami, ale już przecierpimy - w głosie Joanny Serafin, sołtys Morgownik, słychać zadowolenie. - Najważniejsze, że już się zaczyna.
Maria Gawryluk z Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich uroczyście przekazała most na Pisie przedstawicielowi firmy budowlanej z Białegostoku. Inwestycja może się zacząć w każdej chwili.
- Przebudowa konstrukcji jest elementem większego zadania, jakim jest modernizacja całego odcinka drogi wojewódzkiej nr od granicy województwa do Nowogrodu - tłumaczyła Maria Gawryluk. - Zaczynamy od mostu, bo to najpilniejsza sprawa.
Mieszkańcy potwierdzają. Od lipca ubiegłego roku, kiedy to grożąca zawaleniem przeprawa została zamknięta dla ruchu, muszą jeżdzić na własne pola po drugiej stronie Pisy nawet po 25 kilometrów.
więcej: Gazeta Współczesna - Most będzie pod choinkę

Gazeta Współczesna - Przeszłość pod ziemią
Metrowa wyrwa w asfalcie boiska przy II LO odsłoniła fragment zabytkowych budowli. Jakie jeszcze tajemnice kryje miasto?
Dziurę zauważył woźny, który rano w środę obchodził teren szkoły sprawdzając, czy nie ma zniszczeń po ulewnych deszczach. Kawał asfaltu po prostu zapadł się pod ziemię.
- Ciekawość go powiodła i zaczął sprawdzać co też odsłonił, może chciał znaleźć skrzynkę wina Jezuitów - żartuje Józef Przybylski, dyrektor II LO, szkoły, która mieści się w jednym z najstarszych budynków miasta. - Kiedy okazało się, że to fragment jakiejś budowli,od razu poinformowaliśmy odpowiednie służby.
Szkoła pełna tajemnic
Zapadło się łukowe sklepienie zbudowane z dużych cegieł, prawdopodobnie pochodzących z XVII-XVIII wieku. Budowla położona była tuż pod asfaltem i cienką warstwą piachu. Na miejscu znaleziono też fragmety dachówek, naczyń, a nawet ludzkie kości.
- Gdyby się okazało, że to krypty, to byłaby rewelacja, ale to wszystko trzeba zbadać. Teraz można powiedzieć, że to z pewnością jest pozostałość po budowli jezuickiej - mówi Irena Iwaniuk z łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony zabytków. - Najstarszy plan Łomży - zresztą odnaleziony w Paryżu - pokazuje, że na tamtym właśnie terenie były zabudowania klasztorne i kościół, który zaczęto budować tuż po 1609 roku, kiedy do Łomży sprowadzono Jezuitów.
W latach 90. w Łomży natrafiono na ślady jezuickich budowli: odsłonięto narożnik fundamentów kościoła i kolegium.
- Już wtedy należało się domyślać, że na terenie dzisiejszego boiska też będą ślady budowli - opowiada Irena Iwaniuk.
W tej części Łomży to nie pierwszy przypadek, kiedy spod ziemi wyłoniły się ślady historii. 
więćej: Gazeta Współczesna - Przeszłość pod ziemią

Gazeta Współczesna - Jedyne lotnisko w regionie będzie na Krywlanach
Białystok.Zarząd województwa już wycofał się z pomysłu budowy lotniska regionalnego w nowym miejscu. Chociaż jeszcze w środę marszałek Dariusz Piontkowski zapowiadał, że wielce prawdopodobna jest budowa portu regionalnego i rezygnacja z modernizacji białostockich Krywlan, to już w czwartek opinia władz regionu była zupełnie inna.
- Utrzymujemy swoje dotychczasowe stanowisko o tym, że lotnisko chcemy budować na Krywlanach - powiedział Karol Tylenda, członek zarządu województwa. - Taka decyzja zapadła na pierwszym posiedzeniu zarządu i bardzo się z niej cieszę.(...) - Zrezygnujemy natomiast z wpisania do Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO)innych lotnisk, które chcieliśmy wybudować w okolicach Suwałk i Łomży - zapowiedział Tylenda.
więcej: Gazeta Współczesna - Jedyne lotnisko w regionie będzie na Krywlanach

Gazeta Wyborcza - Strajku lekarzy dzień jedenasty
Blisko 300 lekarzy z całego województwa zadeklarowało, że chce odejść z pracy. Przygotowali już wypowiedzenia i w piątek zdecydują kiedy wręczą je swoim przełożonym.
-Nie mamy wyjścia. Jeśli solidarnie odejdziemy ze szpitali, to może wreszcie ktoś potraktuje nas poważnie - zapowiadają.
Jak podkreśla Tomasz Underman wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy nikt do tej pory nie wycenił ile warta jest praca lekarza. - Zarabiamy grosze i musimy dorabiać na dyżurach - mówi.
W tej chwili w województwie podlaskim w trybie ostrego dyżuru protestują szpitale wojewódzkie w Łomży, Białymstoku i Suwałkach i powiatowy w Bielsku Podlaskim. Tam na oddziałach pracują tylko ordynatorzy. Lekarze z poradni przyszpitalnych przyjmują tych pacjentów, których życie jest zagrożone.
więcej: Gazeta Wyborcza - Strajku lekarzy dzień jedenasty

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę