Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

5-latki do przedszkola, 6-latki do szkoły?

W łomżyńskich przedszkolach będą miejsca dla wszystkich pięciolatków – zapewnia wiceprezydent Łomży, Krzysztof Choiński. Prezydent odniósł się do ministerialnego planu wprowadzenia obowiązku przedszkolnego dla dzieci w wieku 5-ciu lat od września przyszłego roku. Wiele samorządów już głowi się, gdzie umieścić sporą grupę 5-ciolatków niechodzących do przedszkoli. - W Łomży nie będzie z tym problemu – zapewnia wiceprezydent Choiński. W mieście jest 10 przedszkoli publicznych, jeżeli 5-ciolatki będą objęte obowiązkiem, trzeba będzie utworzyć kilka dodatkowych grup. "Mamy jeszcze 3 przedszkola niedoposażone, także lokalowo damy sobie radę" - mówi Choiński.

Jeżeli w przedszkolach powstanie więcej grup, to możliwe, że więcej będzie miejsc pracy. Problemy mogą pojawić się za to w 2007 roku, gdy obowiązek szkolny obejmie 6-ciolatki – mówi prezydent Choiński. - Więcej nauczycieli potrzebnych będzie wtedy w szkołach podstawowych, aby nie zwalniać tych z przedszkoli, trzeba będzie zastanowić się nad ich przejściem do podstawówek - mówi wiceprezydent Łomży. W ciągu ostatnich lat w Łomży zostało zlikwidowane jedno przedszkole. Dwa kolejne przewidziane do likwidacji przejęło łomżyńskie Stowarzyszenie Edukator. Do 10-iu publicznych przedszkoli w Łomży chodzi ok. 40% pięciolatków.

Z pomysłu wprowadzenia obowiązku przedszkolnego dla 5-latków cieszy się Barbara Kuczałek, prezes Stowarzyszenia Edukator w Łomży. Stowarzyszenie od września prowadzi ponad 50 ośrodków przedszkolnych na wsiach. Na zajęcia przychodzą dzieci od 3 do 5 lat z ubogich rodzin, które wcześniej nie chodziły do przedszkoli. “Dysproporcje między dziećmi dochodzącymi a przedszkolakami są bardzo duże” – mówi prezes Edukatora. Różnice obejmują m.in. przygotowanie dziecka i uspołecznienie oraz diagnostykę mikrodeficytów rozwojowych. Pomysł obowiązku przedszkolnego dla 5-latków jest dobry, pod warunkiem, że pójdą za nim pieniądze - uważa Kuczałek. Największe problemy z realizacją zadania mogą mieć samorządy, w których nie ma przedszkoli. Placówki nie działają w ok. 800 gminach w Polsce.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę