Leczenie i dieta w cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa to forma zaburzenia metabolizmu, które powoduje nieprawidłową przemianę węglowodanów w organizmie. W przypadku cukrzycy ciążowej GDM1 regulowanie poziomu cukru może odbywać się z pomocą odpowiedniej diety i umiarkowanej aktywności fizycznej. U kobiet z typem GDM2 konieczne będzie podawanie insuliny. Rozpoznanie i zdiagnozowanie tej choroby u kobiet ciężarnych jest bardzo ważne, ponieważ cukrzyca ciążowa może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Jak wygląda leczenie hiperglikemii w ciąży? W jaki sposób można regulować poziom cukru dzięki diecie?
Dlaczego to takie ważne, aby leczyć GDM?
Najlepsze rezultaty leczenia cukrzycy ciążowej odnosi się w przypadku połączenia kilku istotnych aspektów codziennego życia. Mowa tutaj o systematycznych badaniach i pozostawaniu pod kontrolą lekarską, samodzielnym monitorowaniu poziomu cukru, wprowadzeniu aktywności fizycznej i odpowiedniej diety w cukrzycy ciążowej.
Leczenie zmniejsza ryzyko zachorowania dziecka na wady wrodzone. W przypadku braku jakiejkolwiek interwencji medycznej może dojść nawet do utraty ciąży. Cukrzyca ciążowa może ponadto powodować zaburzenia na tle metabolicznym czy wpływać negatywnie na późniejszy wzrost dziecka.
Należy tutaj również wspomnieć o ryzyku wad układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i ogólnego opóźnienia rozwojowego. Ponadto zwiększa się niebezpieczeństwo urodzenia dziecka przed terminem. Może to powodować u wcześniaków kolejne komplikacje zdrowotne, jak problemy z oddychaniem, infekcje i niedotlenienie.
Co więcej, duża masa ciała dziecka wynikająca z cukrzycy ciążowej może również znacznie utrudnić poród naturalny i grozić urazami u dziecka, takimi jak złamanie kości czy obojczyków.
Na czym polega leczenie? Dieta przy cukrzycy ciążowej
Samokontrola poziomu glikemii
Istotne jest wykonywanie wspomnianych pomiarów poziomu glukozy we krwi. To badanie można przeprowadzać samodzielnie. W tym przypadku szczególnie wygodny okazuje się system do ciągłego pomiaru poziomu cukru we krwi, dzięki czemu cały proces można zautomatyzować i uniknąć regularnego nakuwania. Istotne jest dokonanie pomiaru o tych samych porach dnia, czyli na czczo po przebudzeniu, przed posiłkami, godzinę po posiłku i ewentualnie w nocy między 2:00 a 4:00.
Dieta w cukrzycy ciążowej
Kolejną kwestią jest dieta. Należy w taki sposób planować swoje posiłki, aby ograniczyć ilość węglowodanów. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, by dieta dobrze wpływała na organizm matki i dostarczała niezbędnych wartości odżywczych do rozwoju płodu.
Konieczne jest wyeliminowanie cukrów prostych. To wszelkiego rodzaju słodycze, słodzone napoje, a także standardowe produkty spożywcze, które w swoim składzie mogą mieć ukryty cukier. Warto mieć na uwadze, iż nie tylko słodycze, ale i tłuste mięsa, sery i podroby mogą być źródłem węglowodanów prostych. Zaskoczeniem dla niektórych kobiet jest też potrzeba rezygnacji z wybranych warzyw i owoców, które także negatywnie wpływają na poziom cukru we krwi (jabłka, banany itd.).
Po jakie produkty można sięgnąć przy ciąży cukrzycowej? Dieta kobiet z omawianą chorobą powinna obfitować w ryby. Panie mogą wzbogacić swoje manu o takie warzywa, jak pomidor, marchew czy kalafior. Mogą też przyrządzać sałatki owocowe na bazie różnych gatunków jagód i warzyw cytrusowych.
W diecie przy GDM należy zadbać o to, aby dostarczać swojemu organizmowi maksymalnie 40-50% węglowodanów (najlepiej o niskim indeksie glikemicznym), 20-30% tłuszczów oraz 30% białka. Istotna jest również kontrola masy ciała. Dodatkowe kilogramy u mamy będą miały wpływ na finalną wagę dziecka.
Leczenie farmakologiczne
Stosowanie leków obniżających poziom cukru u kobiet z cukrzycą ciążową jest wprowadzane dopiero wtedy, gdy cele terapeutyczne nie mogą być osiągnięte innymi metodami. W takiej sytuacji stosuje się najczęściej insulinę.
Aktywność fizyczna jako wsparcie leczenia cukrzycy ciążowej
Poziom aktywności fizycznej u wielu kobiet w ciąży znacznie spada. Jednak w momencie gdy zostanie u nich wykryte GDM, powinny zastanowić się nad wprowadzeniem treningów dopasowanych do ich możliwości i potrzeb. Jest to bowiem jeden z elementów terapeutycznych, który może obniżyć ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego, przedwczesnego porodu, jak i pojawienia się cukrzycy ciążowej.
Źródła:
https://www.freestyle.abbott/pl-pl/artykuly/o-cukrzycy/cukrzyca-ciazowa/samokontrola-glikemii-i-dieta-dobre-nawyki-w-cukrzycy-ciazowej.html
https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/84736608/32705-libre.pdf?1650724154=&response-content-disposition=inline%3B+filename%3DCzy_warto_leczyc_cukrzyce_ciazowa.pdf&Expires=1715109580&Signature=S6KStk8cMXD4RnJ0lB3eZNfINqHdCtbQnLsOsABmj2k1VAmXBODgdyKQZ6LCOdMm8YxgA8iBkCceB0DIVtEUoPuwBZkmOGW-PJkt6Hf4o-F19cJaFTkoIWbsU9BvC7vAusgJYIL1BCf~NJaregq2CjZtR5dSQ4e4JAyC3ApGKxHRcGZTJt2jka8UzO~5~1qYIKJWEB1zFwy7lo08sxrpEmlrpCXNx3oHni8nOqwI0z4DXtiUxt5dwJuRUCuzRg7S07ZuLrkFz1WcfLZZvHa5XSbX5gHW-7LQ2YN8WCA01OnIxdZ3nE~hEtc0f-h4zYCJnSZa0EUFVBqkkhbdgkPLlA__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA
https://www.researchgate.net/profile/Maria-Matuszynska/publication/362027883_Diagnosis_and_therapy_of_gestational_diabetes/links/62eba9f9505511283e8d593e/Diagnosis-and-therapy-of-gestational-diabetes.pdf
https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/48893/35925
https://ppm.umb.edu.pl/docstore/download/UMB47ae42c77fa846b69afa4baa9c3d227e/0000056509.pdf
tekst płatny