Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

Spotkania wigilijne Gmin Powiatu Łomżyńskiego

Główne zdjęcie
Gmina Wizna

Wieczerze wigilijne Gminy Łomża od 3 lat odbywają się co roku w Centrum Kultury / Bibliotece w Starych Kupiskach, gdzie gościli tradycyjnie obaj biskupi łomżyńscy: Janusz Stepnowski i Tadeusz Bronakowski. Społeczność Gminy Piątnica spotkała się na opłatek przed kościołem Przemienienia Pańskiego. Gmina Nowogród na składanie życzeń wybrała halę widowiskowo-sportową Zespołu Szkół Samorządowych. Wigilię Gminną w Miastkowie urządzono w Gminnym Ośrodku Kultury, a w Jedwabnem tuż po uroczystej sesji Rady Gminy przedstawiciele władz i środowisk spotkali się na dzieleniu opłatkiem i składaniu życzeń w Restauracji Sonata. Wszędzie zaśpiewano polskie kolędy.

- Święta Bożego Narodzenia to czas radości, który spędzamy z naszymi bliskimi -  powiedział Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża. - To czas dziękczynienia i przebaczenia. Zanim zasiądziemy do stołu z tradycyjnymi postnymi potrawami, łamiemy się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia. My, tu zebrani, czujemy się trochę jak rodzina, rodzina z Gminy Łomża. Zebrali się radni gminy, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek podległych, są przyjaciele...

Życzenia na spotkaniu składali: senator Marek A. Komorowski, poseł Jarosław Zieliński, wicestarosta łomżyński Anna Gawrych z przewodniczącym Rady Powiatu Sławomirem Dębkiem i Arkadiusz Dmochowski, przewodniczący Rady Gminy Łomża. Julia Tchórzewska, Karolina Baczewska i Zofia Wykowska śpiewały piosenki świąteczne. Kapela Kurpiowska Gminy Łomża i zespół bluesowy grali kolędy i pastorałki.

Wójt z 10-letnim doświadczeniem Piotr Kłys podsumował też 2024 r., gdy odbyły się wybory: - Na terenie Gminy Łomża żyje ponad 12 tysięcy mieszkańców – nigdy nie było nas tak wielu. Budżet gminy oscyluje w granicach 100 milionów złotych – nigdy wcześniej nie był tak wysoki. - Gmina Łomża stale rośnie. Więcej mieszkańców to więcej potrzeb do zaspokojenia. Projekt budżetu na 2025 rok zakłada wydatki przekraczające 100 mln zł, z czego na inwestycje zaplanowaliśmy około 50 mln zł.

Święty Mikołaj z aniołkami
Mszę o godzinie 11. 30 odprawił w niedzielę proboszcz piątnicki ks. Szczepan Dobecki. Na placu przed świątynią ustawiono pod namiotami stoły ze smacznymi potrawami wigilijnymi: królowały krokiety, pierogi z kapustą, barszcz z pasztecikami i różnorodne ciasta. Deszcz może nie sprzyjał świątecznemu biesiadowaniu, ale też nie uniemożliwił radosnego spotkania, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica, we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Jeziorku i Urzędem Gminy. Życzenia mieszkańcom i gościom składał wójt Krzysztof Kozicki, który życzył zdrowia i radości, pomyślności i poczucia magii Świąt Bożego Narodzenia w domach, rodzinach i sercach. Dobrym słowem na Święta dzielili się jak opłatkiem także: przewodniczący Rady Gminy Jerzy Kopczewski, senator PiS Marek Komorowski, poseł PO Alicja Łepkowska-Gołaś. Dyrektor Podlaskiego Oddziału ARiMR Adam Frankowski przekazał życzenia od posła PSL i wiceministra Stefana Krajewskiego, a w imieniu Jacka Piorunka z Zarządu Urzędu Marszałkowskiego - dyrektor WORD Łomża Robert Czerwiński. Święty Mikołaj miał prezenty – białe aniołki z gliny, zrobione przez podopiecznych Zakładu Aktywności Zawodowej z Pniewa i ulicy Polowej w Łomży (pawilon przy USC). Świątecznym śpiewaniem podzielili się: Seniorzy z Zespołu Piątniczanie, Chór Parafii Przemienienia Pańskiego i Dziecięca Grupa Wokalna GOK pod kierunkiem Justyny Kaczyńskiej.    

Kolędy z Kapelą Kurpiowską
Dzień Świąteczny w Nowogrodzie odbył się w niedzielę, 22. grudnia. Mszę świętą w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny sprawował ksiądz Piotr Burzyński. 4. niedziela Adwentu w czasie pokrywała się z zakończeniem rekolekcji. Następnie uczestnicy i goście udali się do ładnie udekorowanej hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Samorządowych. Częścią artystyczną w w wykonaniu dzieci, przygotowywanych przez nauczycielki: Hannę Jastrzębską i Elżbietę Korwek, zachwycali się goście oficjalni, m.in. wójt Elżbieta Parzych z sąsiedniej Gminy Zbójna, poseł na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś, od stycznia p.o. dyrektora Skansenu Kurpiowskiego Anna M. Szynkiewicz, proboszcz ks. Remigiusz Krajewski, radni powiatowi i miejscy i mieszkańcy gminy. Honory gospodarza pełnił Grzegorz Palka, burmistrz Nowogrodu. Kobiecy Zespół Śpiewaczy oraz Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy zaprezentowały kolędy przy akompaniamencie Kapeli Kurpiowskiej z Nowogrodu. Łamanie się opłatkiem, składanie życzeń i skosztowanie potraw wieczerzy to owoce współpracy: Gminy Nowogród, Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Zespołu Szkół Samorządowych, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy.

Ciekawostką jest fakt, że w jasełkach wystąpiło 62 dzieci jako postacie bajkowe: smerfy, pszczółka Maja i Gucio, Pinokio, Śpiąca Królewna... Przyszły oddać pokłon Jezuskowi, Maryi i Józefowi jak pasterze i złożyć dar jak Trzej Królowie. Zamysł dydaktyczny, jak łączyć współczesność i tradycję.

Wizyta Świętego Ulubionego 
12. grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie odbyła się Wigilia Gminna. Zgromadziła wielu mieszkańców. Publiczność obejrzała spektakl „Dziadek do orzechów” oraz występy zespołów Miastkowskie Nutki, Seniorki z Miastkowa i Miastkowskie Słowiko-Wrony. Świąteczne życzenia złożyli wójt Rafał Bąkowski, jego zastępca Edyta Zawojska, przewodniczący Rady Gminy Jakub Zaraś i dyrektor GOK Małgorzata Kortytkowska. Mieszkańcy podzielili się opłatkiem, spróbowali tradycyjnych potraw wigilijnych, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Tarnowianie” i „Zaruziaki” oraz Stowarzyszenie Kobiet z Drogoszewa, i podziwiali występy artystyczne. Na dzieci czekała wyjątkowa atrakcja: spotkanie ze Świętym Mikołajem. A wiadomo, że to Święty Ulubiony.

Żywa szopka przed kościołem
Do Restauracji Sonata przybyli, m.in., senator Ziemi Łomżyńskiej Marek Komorowski i podlascy posłowie z PiS: Kazimierz Gwiazdowski i Jacek Bogucki. W spotkaniu opłatkowym uczestniczyli, m.in., radni, sołtysi, strażacy OSP, dyrektorzy szkół gminnych. Burmistrz Gminy Jedwabne Adam Niebrzydowski życzył przedstawicielom wielu środowisk zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i spełnienia marzeń osobistych oraz zrealizowania planów i zamierzeń gminy, żeby w 2025 r. dokończyć przebudowę ulic w Jedwabnem i dróg w innych miejscowościach. Drugi ambitny zamiar po Nowym Roku to dokończenie zwodociągowania całej gminy, przez wodociąg w miejscowościach: Pieńki Borowe i Kamianki oraz 80 oczyszczalni przy domach na terenie gminy.

Spotkania środowiskowe zorganizowali, m.in. Harcerze ZHP z 21 DH „Agapa – Pomocna Dłoń”, Klub Seniora i Koło Gospodyń Wiejskich w Orlikowie. Akcentem przedświątecznym był jarmark bożonarodzeniowy w Burzynie, zaś atrakcją jest żywa szopka przed kościołem w Jedwabnem, np. z owieczkami, kurkami, kaczkami i gołębiami. Jak w kolędzie: „Wszystko stworzenie śpiewa Panu”. 

Taaakich sani dawno nie widziano
Gmina Wizna zorganizowała kolorowy i wesoły jarmark bożonarodzeniowy, na którym pojawili się święty Mikołaj i jego wielkie, drewniane sanie, w sam raz na śnieżny kulig. Zamiast śniegu, można było nacieszyć się zdjęciami niebanalnymi, jakich może nie ma nikt w powiecie ani województwie. Mikołaj był bardzo miło zaskoczony liczbą grzecznych dzieci. Rozstrzygnięto konkurs na gwiazdę kolędniczą, podziwiano talenty milusińskich z gminnych szkół i smakowano potrawy wigilijne od Kół Gospodyń Wiejskich z Kramkowa i Bronowa. Wójt Artur Szulc dziękował zaangażowanym w organizację świątecznej atrakcji instytucjom, szkołom, wystawcom i mieszkańcom Wizny i okolic.        

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Foto: Gmina Wizna
Foto: Gmina Miastkowo
Foto: Gmina Miastkowo
Foto: Gmina Miastkowo
Foto: Gmina Miastkowo
Foto: Gmina Miastkowo
Foto: Gmina Miastkowo
Foto: Gmina Miastkowo
Foto: Gmina Miastkowo
Foto: Gmina Łomża
Foto: Gmina Łomża
Foto: Gmina Łomża
Foto: Gmina Łomża
Foto: Gmina Łomża
Foto: Gmina Łomża
Foto: Gmina Łomża
Foto: Gmina Wizna
Foto: Gmina Wizna
Foto: Gmina Wizna
Foto: Gmina Wizna
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Wizna
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Jedwabne
Foto: Gmina Jedwabne
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Jedwabne
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Wizna
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Nowogród
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Piątnica
Foto: Gmina Nowogród

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę