Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Rocznica Odzyskania Niepodległości

W dniu 13.11.2014 odbył się uroczysty apel poświęcony 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po wspólnym, uroczystym odśpiewaniu „Roty”, uczniowie klasy IB pod opieką p. Katarzyny Zając-Malinowskiej przypomnieli zebranej społeczności szkolnej krótką historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i na 123 lata zniknęła z map świata.

Narodowy charakter święta podkreśliły wykonane w dniu 9 listopada, przez nauczycieli, uczniów i gości kotyliony w barwach polskiej flagi, które zdobiły ubrania wielu uczestników uroczystości.

Fragmenty dziennika Marii Dąbrowskiej i recytacje wierszy uzupełniały dwa filmy przedstawiające najważniejsze wydarzenia z tego okresu.

Oprawę muzyczną, przygotowaną przez Dyrektora Krzysztofa Domalewskiego z zespołem, tworzyły pieśni patriotyczne. Zebrani na apelu wspólnie z wykonawcami śpiewali najbardziej znane niepodległościowe utwory, takie jak „Piechota”, „Białe róże”, czy „Wojenko, wojenko”. Nie zabrakło również bardziej współczesnego formatu pieśni patriotycznej. Piotr Góralczyk z kl. I TL w utworze Jacka Kaczmarskiego „Nasza klasa” śpiewał o losach koleżanek i kolegów ‘ze szkolnej ławy’, którzy w wyniku wprowadzenia stanu wojennego rozpierzchli się po Europie, szukając schronienia.

Utwór kończy piękna myśl, że pomimo różnych życiorysów, pragnień, celów, wyznawanych ideałów czy filozofii, znajomi ze szkoły wciąż stanowią to samo pokolenie tego samego narodu:

Własne pędy, własne liście,

Zapuszczamy - każdy sobie

I korzenie oczywiście

Na wygnaniu, w kraju, w grobie,

W dół, na boki, wzwyż ku słońcu,

Na stracenie, w prawo - w lewo...

Kto pamięta, że to w końcu

Jedno i - to samo drzewo...

opr. Katarzyna Zając-Malinowska

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
so, 15 listopada 2014 07:41
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 21:15:12

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę