Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 17 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wiera Gran w Łomży przypomniana

Główne zdjęcie
Beata Antoniuk

Beata Antoniuk i Bogdan Szczepański przypomnieli postać i dokonania legendarnej Wiery Gran. Zaprezentowany w Hali Kultury przed liczną publicznością program „Wiera Gran – historia piosenką pisana” okazał się opowieścią o jej wielkiej karierze oraz o niełatwym życiu, naznaczonym oskarżeniami o współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej.

Wiera Gran (1916-2007) była w latach 30. ubiegłego wieku wschodzącą gwiazdą polskiej piosenki i estrady, już w wieku 21 lat występując z tuzami tej miary, co Mira Zimińska, Loda Halama czy Ludwik Sempoliński. Wybuch wojny znacząco zaważył na jej karierze, z racji żydowskiego pochodzenia. Występowała wtedy w różnych miejscach, najdłużej w kawiarni Sztuka w warszawskim getcie. Jako jedyna ze swej rodziny przeżyła jego likwidację, co po zakończeniu wojny zaowocowało oskarżeniami o kolaborację i utrzymywanie kontaktów z niemieckimi agentami. Pomimo sądowego wyroku oczyszczającego ją z tych zarzutów nie mogła rozwijać kariery w Polsce, emigrując najpierw do Izraela, a następnie do Francji. Tam zrobiła sporą karierę, ale echa przeszłości wciąż dawały o sobie znać, owocując kolejnymi oskarżeniami i procesami. Beata Antoniuk, znana z niebanalnego programu swych recitali aktorka Teatru Lalki i Aktora w Łomży, znała jej dokonania już wcześniej.

- Piosenki Wiery Gran podśpiewywałam sobie już dużo wcześniej, jeszcze przed ukazaniem się książki „Oskarżona: Wiera Gran” Agaty Tuszyńskiej, bo dwie dołączyłam do swego dawnego repertuaru - mówi Beata Antoniuk. - Bardzo podobały mi się te piosenki, ale jak ukazała się książka i ją przeczytałam, to byłam wstrząśnięta losem tej pieśniarki. Dlatego postanowiłam te piosenki przypomnieć i zaproponowałam, że je zaśpiewam. Ale piosenki to nie wszystko, bo one same niewiele mówią o jej losie, dlatego postanowiliśmy stworzyć taki scenariusz, bazującą na piosenkach swoistą opowieść o życiu Wiery Gran. 

Było to możliwe dzięki Irenie Suchockiej, MBP w Łomży oraz środkom z miejskiego Budżetu Obywatelskiego. - Kiedyś pani Irena Suchocka słyszała jak śpiewam i pomyślała, że byłoby fajnie, żebym zaczęła znowu to robić - mówi Beata Antoniuk. - Zrobiła mi przeogromną niespodziankę, ponieważ wpadła na taki pomysł i biblioteka zaopiekowała się tym wnioskiem. Można więc powiedzieć, że dzięki pani Irence i bibliotece spełniłam swoje marzenie o śpiewaniu, bo to wszystko zmotywowało mnie do stworzenia takiego programu. 

Partnerem Beaty Antoniuk w tym przedsięwzięciu został Bogdan Szczepański; kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista, związany z łomżyńskim teatrem od początku jego istnienia, a do tego muzyk Filharmonii Kameralnej im Witolda Lutosławskiego. - Bogdan jest mi najbliższy, bo znamy się najdłużej, współpracujemy od lat, wyczuwamy swoje klimaty, więc jego kandydatura do udziału w tym projekcie pojawiła się od razu - mówi Beata Antoniuk. 

- W tej chwili o Wierze Gran praktycznie nikt nie pamięta - podkreśla Bogdan Szczepański. - Piosenki są znane, bo niektóre śpiewali choćby Irena Santor, Jerzy Połomski i wielu innych wykonawców, natomiast Wiera Gran, która była gwiazdą światowej sławy. Sam Charles Aznavour prosił ją, żeby zechciała z nim wystąpić, zresztą bardzo znana była już przed wojną. Niestety w Polsce jest to normalne, że ktoś rzuci złe słowo i ono podąża za człowiekiem, ale gdyby jeden sąd w jakimś kraju ją uniewinnił, to można by mówić o tym, że się jej udało, ale skoro było tyle procesów i wszystkie sądy ją uniewinniały, to coś jest na rzeczy. 

Na program recitalu „Wiera Gran – historia piosenką pisana” złożyły się same szlagiery. Od „Marii Dolores” i „Fernando”, przez „Tango Notturno” i „Trzy listy”, aż do słynnego „La vie en rose” w polskiej wersji „Gdy w ramiona bierze mnie” oraz kilka innych. Bogdan Szczepański wystąpił nie tylko w roli akompaniatora, ale również narratora całej opowieści. 

- To piękne, przedwojenne melodie, napisane przez wspaniałych kompozytorów, nie tych (tu artysta bardzo udatnie naśladuje tandetny beat współczesnych przebojów) - mówi Bogdan Szczepański. - Dlatego przygotowaliśmy to z Beatą w takim klimacie lat 30., 40. i 50.: Fogg, Ordonówna czy Santor, bo później to ona przejęła repertuar Wiery Gran. 

Jako publiczność i bywalcy kawiarni Sztuka zaprezentowali się pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży: Marzanna Gawrych, Ewa Filochowska-Karwowska, Adam Piotrowski, Miłosz Cieślik (którzy nagrali również teksty dobiegające z offu), Wiesław Wysocki, Monika Sierzputowska, Aneta Bukowska i Iwona Kruszewska-Kunach. 

Ten wspomnieniowy program został przyjęty bardzo życzliwie i chociaż wymaga jeszcze dopracowania pewnych elementów, to jego sceniczna kariera nie powinna zakończyć się na jednym pokazie. - Dziś była premiera i bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby ten projekt był kontynuowany podsumowuje Beata Antoniuk - Było w niego zaangażowanych dużo osób z naszego teatru, więc być może udałoby się to zrealizować w jego przestrzeni, gdyby byli widzowie dorośli, zainteresowani piosenkami i historią Wiery Gran. 

Wojciech Chamryk

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

nieruchomości
Sprzedam mieszkanie M4 60 m2 na IV piętrze, ul. Słowackiego 8, cena 360 000 zł.
tel. 531407807
usługi
Złota rączka. Usuwanie drobnych usterek elektrycznych, hydraulicznych, stolarskich, ślusarskich i innych.
tel. 506383477
różne
Głodny? Chcesz się przekonać jak wygląda pizza, kebab i burger w Pizzerii Caro Gowanni w Miastkowie i ile to kosztuje? Zadzwoń a może Cię zaskoczy?
tel. 539160625
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Teresa Fromelc-Pawelczyk
Foto: Bogdan Szczepański
Foto:
Foto: Beata Antoniuk
Foto:
Foto:
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Bogdan Szczepański
Foto: Beata Antoniuk
Foto:
Foto:
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Bogdan Szczepański
Foto: Beata Antoniuk i Bogdan Szczepański

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę