Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 listopada 2024 napisz DONOS@

Czy w Łomży może być taniej?

Główne zdjęcie
Wojciech Michalak

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Łomży (przedsiębiorstwo komunalne własność mieszkańców Łomży) w ramach swoich działań, zaciągnęło kredyt i wybudowało kocioł na biomasę oraz w kogeneracji turbinę do produkcji energii elektrycznej. Prezes Spółki chwali się niezwykle korzystnym kontraktem na sprzedaż energii elektrycznej i w przypływie dobroci (w roku wyborczym) udziela upustu odbiorcom ciepła. A co z pozostałymi mieszkańcami, którzy nie korzystają z ciepła systemowego, w jaki sposób mogą jako współwłaściciele spółki skorzystać z dobrodziejstwa jakie zapowiada wynik finansowy MPEC-u.

Może dostaną w prezencie filiżanki czy jajeczka zakupione w prawosławnej parafii, o których rozpisywały się media lub jakieś inne gadżety, które zrekompensują im brak udziału w dobrych wynikach Spółki?

Pozbądźmy się złośliwości i żarty odłóżmy na bok. Pojawia się poważne pytanie czy to tylko Spółka powinna zarabiać. Czy dobre wyniki finansowe Spółki nie mogą się przekładać na obniżenie kosztów zamieszkiwania w Łomży? Czy nie można znaleźć sposobu by z dobrych wyników Spółki mogli korzystać wszyscy mieszkańcy naszego miasta?  Czy działania MPEC-u można objąć szerszym programem i zapoczątkować proces uniezależnienia Łomży od ogólnopolskich cen energii elektrycznej na rzecz energii rozproszonej?  Otóż wydaje się, że można to zbadać i sprawdzić w jakim zakresie jest to możliwe. Łomża miasto powiatowe średniej wielkości na terenie, którego dominują małe i średnie przedsiębiorstwa. Usługi komunale typu transport, dostawa wody i odprowadzanie ścieków, składowanie i unieszkodliwianie odpadów zapewniają miejskie (komunalne, nasze) spółki, gdzie jednym z wysokich czynników kosztowych jest energia elektryczna. Szkoły, przedszkola, żłobki, urząd miejski i inne miejskie placówki nie mogą się obejść bez energii elektrycznej, oświetlenie ulic. Czy mamy na ten temat wiedzę? Jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną wymienionych podmiotów i jaką część tego zapotrzebowania może pokryć produkcja MPEC-u?

Art. 2 pkt. 15a ustawy o OZE określa, że klaster energii to: „cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, na obszarze działania tego klastra nieprzekraczającym granic jednego powiatu lub 5 gmin. Obszar działania klastra energii ustala się na podstawie miejsc przyłączenia wytwórców i odbiorców energii będących członkami tego klastra.”

Jak podaje ministerstwo: Klastry energii to rozwiązania, których celem jest rozwój energetyki rozproszonej służącej poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnej maksymalizacji efektywności ekonomicznej. Klastry energii realizują wyżej wymieniony cel w sposób przyjazny środowisku dzięki tworzeniu optymalnych warunków organizacyjnych, prawnych i finansowych umożliwiających wdrożenie najnowszych technologii przy uwzględnieniu miejscowych zasobów i potencjału energetyki krajowej. 

„Klastry energii wpisują się w cele Unii Europejskiej i stanowią ważny krok w kierunku zrównoważonej i efektywnej gospodarki energetycznej. Dzięki nim mogą być wykorzystywane lokalne zasoby i można lokalnie przyczyniać się do ochrony środowiska”.

Czy dysponujemy wiedzą jaka jest powierzchnia dachów obiektów miejskich i jaką moc paneli PV można na nich zainstalować i w jakiej części pokrywałaby ona zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Czy mamy wiedzę o ile tańsze byłyby przejazdy MPK gdybyśmy sami produkowali paliwo, z którego korzystają autobusy? Czy sąsiednie gminy nie zdecydowałyby się na korzystanie z usług MPK gdyby mogły w ramach współpracy zamiast pieniądzem płacić za transport energią elektryczną (stacje ładowania)?

Czy możliwa jest współpraca Spółdzielni Mieszkaniowych i Wspólnot z Miastem w zakresie produkcji i konsumpcji energii elektrycznej?

Czy wiemy, które z łomżyńskich zakładów pracy są zainteresowane produkcją i zakupem tańszej energii elektrycznej? 

Czy wiemy, gdzie i w jakim zakresie możliwa jest lokalizacja magazynów energii elektrycznej, które mogłyby być ładowane z nadprodukcji, a zgromadzona w nich energia mogła być wykorzystywana, gdy produkcji ze słońca nie ma.

Odpowiedź na te pytania umożliwia rozpoczęcie działań, gdzie wzorem innych, podobnych do Łomży (Ostrów Wielkopolski) miast można zapewnić:

bezpieczeństwo energetyczne, samowystarczalność energetyczną i uniezależnienie od Krajowego Systemu Energetycznego,

poprawę konkurencyjności lokalnej gospodarki na tle gospodarki krajowej poprzez dostęp do tańszej energii elektrycznej,

wyeliminowanie konieczności zakupu energii przez instytucje miejskie,

zapewnienie mieszkańcom bezpośredniego dostępu do tańszej energii elektrycznej. 

 

Literatura: referat generalny XXV Konferencji Naukowo-Technicznej „Rynek Energii Elektrycznej REE 2019 Autor Artur Dembny CRK Energia Sp. z o.o. „Ostrowski Rynek Energetyczny- klaster energii z własną siecią dystrybucyjną”.

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 2015 poz. 478, z późn. zm.)

 

Wojciech Michalak, kandydat do Rady Miejskiej Łomże z listy KWW Przyjazna Łomża Dariusza Domasiewicza


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę