Koncertowy weekend w Łomży
Drugi weekend stycznia upłynie w Łomży pod znakiem koncertów. Będzie przeważać repertuar kolędowy i bożonarodzeniowy, tak jak podczas dorocznego koncertu charytatywnego „Gwiazdka z nieba”, występu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego, „Rodzinnego kolędowania z Voice & Music” czy „Kolędy przetrwania” w katedrze. W pubie „Pod ratuszem” będzie można posłuchać rocka, a do wyboru jest też spektakl „Magiczny sklep” , pokaz iluzji „Nie ma szans!” oraz wystawa półmetkowa uczniów łomżyńskiego Plastyka.
Cykl weekendowych wydarzeń rozpoczyna wystawa półmetkowa uczniów klas trzecich Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Wernisaż wystawy „Odcienie niechcianych masek” odbędzie się w piątek o godzinie 17:00 w Galerii Bonar MDK-DŚT. Wstęp wolny.
Koncert „Gwiazdka z nieba” każdego roku odbywał się w kościele kapucynów, ale jego 24 edycja będzie miała miejsce w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Wystąpią: Studio Wokalne eMDeK z MDK-DŚT, Mały eMDeK, śpiewające KIDS’y oraz członkowie chóru eMDeK pod kierunkiem Magdy Sinoff, wykonujący utwory bożonarodzeniowe i repertuar świąteczny. Początek koncertu o godzinie 18:00. Wstęp wolny, ale podczas imprezy zostanie przeprowadzona zbiórka na Hospicjum p.w. Św. Ducha w Łomży.
Godzinę później w pubie „Pod ratuszem” zagrają dwa rockowe składy, Sorrow z Białegostoku i Osyda z Suwałk. Bilety: 20 złotych.
Sobota również rozpocznie się od koncertu, ponieważ o godzinie 11:00 w Hali Kultury wystąpią uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym. W programie kolędy i piosenki bożonarodzeniowe oraz repertuar rozrywkowy i klasyczny. Wstęp wolny.
Również w sobotę na spektakl zaprasza Teatr Lalki i Aktora. „Magiczny sklep” to poetycka opowieść, która przenosi nas w świat iluzji, fantazji i wyobraźni. Jest jednocześnie podróżą dorosłego człowieka w świat retrospekcji, dzieciństwa, sentymentalnych przedmiotów, marzeń sennych. Spektakl łączy w sobie teatralną baśń, sztukę iluzji i teatr formy – czytamy w zapowiedzi.
Początek spektaklu w reżyserii Jarosława Antoniuka o godzinie 17:00, bilety w cenie 28 złotych, dostępne również na bilety24.pl
Niedzielę rozpocznie o godzinie 11:00 „Poranek z kulturą” w MDK-DŚT, obejmujący pokaz iluzji i warsztat muzyczny „Pokaz „Nie ma szans!” w wykonaniu Kacpra Mysiorka to humorystyczne i interaktywne show dla dzieci! Nawet największy ponurak będzie siedzieć z otwartą buzią, zwłaszcza kiedy będzie mógł wziąć udział w pokazie! Artysta inspiruje dzieci do wiary we własne siły i pokazuje, że spełnianie własnych marzeń jest w zasięgu ręki!” – informują organizatorzy. Bilet rodzinny (dziecko plus opiekun): 20 złotych.
Niedzielne wydarzenia zwieńczą dwa koncerty kolędowe. Po mszy świętej o godzinie 16:00 w kościele Krzyża Świętego odbędzie się „Rodzinne Kolędowanie z Voice & Music”. Program koncertu to tradycyjne polskie kolędy i pastorałki, a zaśpiewają je dzieci, młodzież i dorośli z Pracowni Muzyki Estradowej Voice & Music oraz dzieci z parafialnej scholi „Promyk nadziei”. Wstęp wolny.
O 19:00 w katedrze rozpocznie się koncert „Kolęda przetrwania”, przygotowany przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN. Zagra Zagan Acoustic w składzie: Paweł Zagańczyk – akordeon, Joachim Łuczak – skrzypce, Dawid Głowacki – klarnet, Jarosław Stokowski – kontrabas i Łukasz Łapiński – perkusja. Kolędy i pastorałki oraz kolędy obozowe i okupacyjne zaśpiewają wokalistki jazzowe Agnieszka Brenzak-Guz, Patrycja Kunert i Karolina Leszko. Zostanie też zaprezentowana wystawa „Stutthof idzie! Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof 25 stycznia-12 marca 1945 roku” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wstęp wolny.
We wtorek 26 stycznia o godzinie 18:00 w Galerii N Klubu Wojskowego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego (al. Legionów 133) odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej XV Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Biebrzańskie klimaty 2023”. W programie wydarzenia również występ wokalny. Wstęp wolny.
Wojciech Chamryk