Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dotrzymujemy słowa

Podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i pieniądze na rozbudowę ulicy Szosa Zambrowska – obiecał premier Jarosław Kaczyński w maju mieszkańcom Łomży. Na spełnienie tych obietnic długo nie trzeba będzie czekać.

Poseł Lech Antoni Kołakowski, Premier RP Jarosław Kaczyński i JE. Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek.

 

Właśnie rozpoczyna się budowa drugiej nitki Szosy Zambrowskiej w Łomży. Inwestycję tę rząd dofinansował
kwotą 1,5 mln zł. Szosa Zambrowska jest częścią przebiegającej przez miasto drogi krajowej nr 63. Budowę drugiej nitki tej drogi w granicach administracyjnych miasta prowadzi samorząd Łomży. Zgodnie z umową, którą miasto podpisało z wykonawcą droga ma zostać ukończona jeszcze w tym roku.
Niebawem w Łomży powstanie także łomżyńska podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. O konieczności jej powołania w mieście mówiło się już od co najmniej kilku lat. Dotychczas jednak kończyło się jedynie na  słowach. Teraz, za rządów Prawa i Sprawiedliwości, idea ma wreszcie szansę się ziścić. W tym wypadku podstawowym problemem, z którym przez kilka miesięcy nie można było sobie poradzić okazał się brak miejskich gruntów, które można by było przeznaczyć pod inwestycje. Aby zaspokoić oczekiwania
przedsiębiorców gotowych wybudować w planowanej łomżyńskiej podstrefie SSSE swoje zakłady potrzebne
było co najmniej 50 ha gruntów. W połowie września samorząd Łomży przyjął uchwałę przekazującą na ten cel ok. 16 ha ziemi. To mało, ale najważniejsze jest, aby wystartować, a później będzie można starać się o jej poszerzenie.
Już dziś gotowość przyłączenie się do łomżyńskiej podstrefy wyrażają samorządowcy okolicznych gmin. Gmina
Łomża, Piątnica i Nowogród gotowe są wnieść do niej ponad 50 hektarów gruntów. Warunek jest tylko jeden – inwestorzy, dla których zabraknie ziemi w Łomży muszą chcieć otwierać swoje firmy właśnie tam.
Łomżyńska podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działałaby na podobnych zasadach jak istniejąca już podstrefa w Grajewie. Tu właśnie otwarto nowy zakład produkcji płyt wiórowych. Inwestycja trwała zaledwie rok i kosztowała 83 mln euro W nowej fabryce już znalazło zatrudnienie ponad 160 osób, w firmach z nią współpracujących - kolejne 300.
Według wstępnych deklaracji w łomżyńskiej podstrefie SSSE mogłoby znaleźć zatrudnienie od 250 do nawet 650 osób.

Mamy szansę nadrobić zaległości

Podczas majowej wizyty w Łomży, Kolnie i Grajewie Premier Jarosław Kaczyński podkreślał, że Prawu i Sprawiedliwości zależy na tym, aby cała Polska była silna i nowoczesna. Mówił wówczas także o tym, że w najbliższych latach szczególnie duże środki zostaną przeznaczone na rozwój tej części kraju. I premier Kaczyński po raz kolejny dotrzymał danego słowa. Już dziś wiadomo, że w najbliższych kilku latach do naszego regionu spłyną ogromne pieniądze. Właśnie zakończyły się negocjacje pomiędzy samorządowymi władzami województwa podlaskiego, a Komisją Europejską w sprawie przyjęcia Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W ramach tego programu województwo podlaskie otrzyma 636 milionów euro. Pieniądze te zostaną wydane na:
- przedsiębiorczość - 140 mln euro
- transport - 203,5 mln euro
- turystykę - 101,7 mln euro
- komputeryzację - 50,8 mln euro
- ochronę środowiska - 63,6 mln euro
- rozwój infrastruktury społecznej -
50,9 mln euro
- pomoc techniczną - 25,4 mln euro
To jednak nie wszystko. W latach 2007- 2013 województwo podlaskie dostanie jeszcze: 250 mln euro z Programu Infrastruktura i Środowisko – przede wszystkim na budowę głównych dróg, 260 mln euro z Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego na zwalczanie bezrobocia i grubo ponad 350 mln w ramach programu Polska Wschodnia na inwestycje, które mają pomóc w nadrobieniu zaległości w rozwoju gospodarczym tej części kraju w stosunku do reszty Polski i Europy.

Pieniądze dla biednych

Z wielkich pieniędzy z programów operacyjnych mogą być realizowane prze-de wszystkim wielkie inwestycje. Budowa regionalnego lotniska czy budowa głównych dróg. Rząd pomyślał także o tych mniejszych... Niemal 800 tys. euro dostanie 10 gmin z terenu byłego województwa łomżyńskiego w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Pieniądze te mają pomóc gminom w lepszym wykorzystaniu środków unijnych i wprowadzeniu nowych instrumentów zarządzania w sferze pomocy społecznej. 40 mln euro zostało rozdysponowane na około pół tysiąca polskich gmin proporcjonalnie do liczby osób i rodzin, do których adresowane będą działania zaprojektowane w programie: ludzi starszych, niepełnosprawnych, dzieci i
młodzieży, rodzin z dziećmi. W naszym regionie najwięcej ma otrzymać Kolno. Na jej konto, z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, ma trafić aż 127 tys. 800 euro.

Pieniądze otrzymają także:
- Grajewo – 89 400 euro,
- Szczuczyn – 95 400,
- Wąsosz - 55 000,
- Mały Płock – 70 500,
- Turośl - 71 800,
- Miastkowo – 63 400,
- Zbójna – 60 800,
- Klukowo – 64 800
- Rutki – 89 700.
Pierwsze pieniądze gminy mają otrzymać pod koniec tego roku. „Solidarność to jest dla nas coś konkretnego,
to jest po prostu wsparcie dla tych ziem, by mogły one się rozwijać szybciej niż reszta kraju – mówił goszczący w maju w Łomży Premier Jarosław Kaczyński i dotrzymał  słowa.

mm
pon, 08 października 2007 08:37
Data ostatniej edycji: wt, 23 października 2007 15:35:40

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę