Lato ma być cieplejsze od normy
Najbliższe miesiące wg prognozy IMGW, mają być cieplejsze od normy z opadami mieszczącymi się w wieloletniej normie. Przy obecnym deficycie wody w glebie, prognoza pozostawia obawę o plony w rolnictwie.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swojej ekperymentalnej długoterminowej prognozie pisze, że maj, czerwiec, lipiec i sierpień w naszym regionie będą cieplejsze od normy z opadami mieszczącymi się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Choć to tylko prognoza, to powinna nas niepokoić wyższa od średniej temperatura. Choć opady mieszczą się w normie, to podwyższona temperatura wzmocni parowanie co wpłynie na deficyt wody w gruncie.
W maju w województwie podlaskim, podobnie jak w reszcie kraju, powinniśmy spodziewać się temperatur wyższych niż wynika to z normy wieloletniej, która dla Białegostoku wynosi 12,4-13,7 stopni Celesjusza. Opady wg wielolecia 1991-2020 mieszczą się w przedziale 58,5 – 77,6mm i w tym przedziale wg prognozy powinna się zmieścić suma opadów z maja.
Prognoza dla województwa podlaskiego na miesiące letnie: czerwiec, lipiec i sierpień jest taka sama, czyli temperatury wyższe od średniej, a opady w normie.
W czerwcu dla Białegostoku norma temperatury mieści się w przedziale 15,7 - 17 stopni Celesjusza, a opady 45,5 – 74,1 mm.
W lipcu norma z wielolecia wynosi 17,6 - 18,9 stopni Celesjusza, a suma opadów 68,4 – 95,7 mm.
W sierpniu, wg normy z lat 1991 – 2020, temperatura waha się 17,1 – 17,8 stopni Celesjusza, a wysokość słupka opadów w przedziale 49,4-78,4 mm.
IMGW przypomina, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu.