Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 26 LISTOPADA:


-Święty Sylwester Gozzolini (+1267)- więcej: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-26b.php3
=
Błogosławiony Albert (Adalbert) z Haigerloch (+1311)
=
Święty Bazol z Verzy (+620)
=
Święta Blanka Kastylijska (+1252)
=
Święty Marcin z Korbei (+726)
=
patrz poniżej

Święty Sylwester Gozzolini (+1267)

<br><br> MODLITWA
<br>Boże, Ty nauczyłeś świętego Sylwestra, opata, cenić życie pustelnicze i trudy życia wspólnego, † spraw, abyśmy zawsze szczerym sercem Ciebie szukali * i z pokorną miłością zdążali do niebieskiej ojczyzny. Przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, naszego Pana i Boga, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Święty Sylwester Gozzolini (+1267)

MODLITWA
Boże, Ty nauczyłeś świętego Sylwestra, opata, cenić życie pustelnicze i trudy życia wspólnego, † spraw, abyśmy zawsze szczerym sercem Ciebie szukali * i z pokorną miłością zdążali do niebieskiej ojczyzny. Przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, naszego Pana i Boga, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Święty Bazol z Verzy (+620)
Święty Bazol z Verzy (+620)
Święta Blanka Kastylijska (+1252)
Święta Blanka Kastylijska (+1252)

======

Święty Sylwester Gozzolini (+1267)

                   Urodził się około 1177 r. w miejscowości Osimo pod Ankoną jako syn wpływowego prawnika. Gdy przebywał w Bolonii, studia prawnicze zamienił na teologiczne i mimo oporów ojca został duchownym. W Osimo był potem kanonikiem, aż w wieku pięćdziesięciu lat zdarzyło mu się spojrzeć w otwarty grób. Zadrżał wówczas i zdecydował się na zmianę trybu życia. Przez trzy lata przebywał w pustelni w Grotta Fucile, a gdy zaczęli się doń schodzić uczniowie, na Monte Fano pod Fabriano założył dla nich klasztor, w którym ściśle zachowywać miano regułę benedyktyńską. Stworzył w ten sposób podwaliny dla kongregacji, którą nazwą sylwestrynami. Sam zasłynął jeszcze jako kaznodzieja, pokutnik, mąż wielkiej pokory. Był także wielkim czcicielem Eucharystii i Matki Najśw. Zmarł 26 listopada 1267 r. W 1598 r. wpisano go do Martyrologium Rzymskiego, a w 1890 jego liturgiczne wspomnienie rozciągnięto na cały Kościół zachodni.

======

Błogosławiony Albert (Adalbert) z Haigerloch (+1311)

              Błogosławiony Albert (Adalbert) pochodził z dynastii  Haigerloch (w Szwabii) i prześcignął w młodości wszystkich swoich rówieśników w lekkomyślności i rozwiązłości. We wszystkich lekkomyślnościach,w których sam siebie pogrążał, nie odnalazł jednak nigdy spokoju w swoim wnętrzu, sumienie uwierało go niezmiernie, aż wreszcie opuścił swoją ojczyznę , by w Oberalteich w Bawarii wstąpić do zakonu św. Benedykta. Pozostawił więc swoje pasje i został mnichem. Oskarżył się nie tylko otwarcie i wszędzie zebranym braciom, ale również kilka razy dziennie spowiadał się (6 do 7 razy) , jak opisuje kronikarz z Alteich. Został przeorem wspólnoty klasztornej, miał również jako takie wykształcenie, więc rozpoczął formację
i duszpasterstwo parafii, gdzie był proboszczem. Przy jego śmierci, w 1311 roku zdarzyło się, że kilka pobożnych osób widziało jego duszę jako płonącą pochodnię wstępującą do nieba. Podczas jego pogrzebu miało miejsce wiele cudów, a proch, który został zebrany był dobrym lekarstwem na raka. ( Buc., Rad.)

======

Święty Bazol z Verzy (+620)

           Nazywa się go również Basle. Urodził się w Limoges, we Francji, około 555 roku. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Reims, póżniej został pustelnikiem. Bazol spędził 40 lat na wzgórzu, które górowało nad Reims. Znany jest z cudów.

======

Święta Blanka Kastylijska (+1252)

                 Urodziła się w r. 1188 w Palencji jako córka Alfonsa VIII, króla Kastylii, i wnuczka Henryka II Plantageneta. Wcześnie, bo już w r. 1200, poślubiła Ludwika, francuskiego następcę tronu. Miała z nim dziesięcioro lub jedenaścioro dzieci. Niektóre z nich zmarły wcześnie. Tym, które przeżyły dzieciństwo, wpoiła głęboką pobożność; sama wyniosła ją  z dworu kastylijskiego, a podtrzymywał ją w niej jej spowiednik, biskup paryski Wilhelm z Owernii. Po Plantagenetach odziedziczyła energię i wyrobienie polityczne. Zalety te pozwoliły jej towarzyszyć mężowi i wspierać go w rozmaitych przedsięwzięciach. Kiedy w r. 1226 Ludwik VIII zmarł, została regentką i rządziła aż do osiągnięcia przez Ludwika IX pełnoletności. W tym czasie zdołała podporządkować sobie - nieraz osobiście prowadząc zbrojne wyprawy - buntujących się baronów oraz odeprzeć Anglików. Potrafiła też narzucać swoją wolę klerowi. W r. 1234 Ludwik IX wszedł formalnie w swe królewskie funkcje, a poślubiwszy za radą matki Małgorzatę Prowansalską, zaczął ulegać wpływowi żony. Mimo to Blanka nie rezygnowała z licznych inicjatyw na polu polityki i przyczyniała się nadal do jednoczenia kraju. Wyprawie krzyżowej była przeciwna, ale gdy syn na nią wyruszył, znów objęła rządy jako regentka. Zdziałała jeszcze wiele w tych samych dziedzinach co poprzednio, ale czując ubytek sił, przyjęła habit cysterski. Zmarła 26 lub 27 listopada 1252 r. Pochowana została w ufundowanym przez siebie opactwie w Maubisson. Czczono ją jako świętą, do czego przyczyniła się niewątpliwie także sława jej syna, nigdy jednak nie wystarano się  o aprobatę tej czci.

======

Święty Marcin z Korbei (+726)

          Był mnichem w sławnym benedyktyńskim opactwie w Korbei. Karol Młot obrał go sobie na kapelana i spowiednika. Odtąd przebywał na dworze i towarzyszył władcy w jego podróżach. Zmarł w 726 roku w Saint-Priest-sous-Aixe, w pobliżu Limoges. Roczniki Franków odnotowały jego zgon słowami: Martinus mortuus est. Wolno stąd wnosić, że dla współczesnych był kimś dobrze znanym. Wspomnienie obchodzono 26 listopada.

 

S. Stefania OSB
pon, 26 listopada 2018 08:43
Data ostatniej edycji: so, 26 listopada 2022 08:56:44

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę